Pradinis / Kelionės / „Kodėl aš visus metus laukiu atostogų, nors galėčiau dirbti darbą, kuris ir yra atostogos?“, arba kaip Vaiva atsidūrė Marsa Alame

„Kodėl aš visus metus laukiu atostogų, nors galėčiau dirbti darbą, kuris ir yra atostogos?“, arba kaip Vaiva atsidūrė Marsa Alame

Egiptas daugeliui žinomas dėl Kairo ar Hurgados, bet čia galima aplankyti ir nuostabiomis pakrantėmis bei koraliniais rifais garsėjantį Marsa Alamą. Būtent čia gide dirba Vaiva Andriušytė, kuri vieną dieną nusprendė darbą prie kompiuterio iškeisti į nuolatines atostogas ir keliones tapus gide. Vaiva dalijasi savo istorija ir rekomendacijomis, ką pamatyti ir paragauti Marsa Alame.

Gerą orą matydavo tik pro langą

Prieš tapdama gide, Vaiva sėkmingai kopė karjeros laiptais visiškai kitoje srityje. Kaip grafikos dizainerę, maketuotoją bei meno redaktorę ją samdė žinomi lietuviški bei užsienio žurnalai, užsakymų netrūko ir iš reklamos agentūrų.

„Darbas šioje srityje yra įdomus, kūrybiškas, tačiau dažnai tekdavo sėdėti prie kompiuterio iki vėlyvų vakarų, saulę ir gerą orą matydavau tik pro langą ir laukdavau atostogų, kurias dėl darbo specifikos dažniausiai galėdavau sau leisti vos savaitę“, – prisimena V. Andriušytė.

Turizmas, lydėjęs dar vaikystėje, pašaukė vėl

Nuovargis ir svajonės apie atostogas paskatino Vaivą išdrįsti pakeisti karjeros kryptį. „Susimąsčiau: kodėl aš visus metus laukiu atostogų, nors galėčiau dirbti darbą, kuris ir yra atostogos? Vieną rudenį užsirašiau į kelionių vadovų kursus ir pavasarį jau turėjau apsigynusi sertifikatą“, – pasakoja „Itakos“ gidė. 

Įgijusi kvalifikaciją netrukus ji dalyvavo kelionių vadovų atrankoje ir gavo taip išsvajotą darbą. Įdomu ir tai, kad Vaivos šeima – aistringi keliautojai, o turizmas ją lydėjo nuo vaikystės: „Su šeima bei Lietuvos keliautojų klubu keliavome po Kaukazo ir Vidurio Azijos kalnus, po Karakumų dykumas su kuprinėmis ant pečių, miegodavome palapinėse, mėgavomės įspūdžiais stebėdami atokių vietovių autentišką vietinių žmonių gyvenimą. Dar būdama mokyklinio amžiaus įgijau kalnų turizmo pirmąjį atskyrį. Tad nieko keisto, kad turizmas mane pasišaukė atgal.“

Marsa Alamas pasitiko signalizuojančiais automobiliais

Atvykus į Egiptą, nuotykių troškimą bei džiaugsmą iš pradžių pakeitė lengvas kultūrinis šokas. Vaiva pasakoja, kad kultūrų skirtumą visų pirma pajuto keliuose. Pasak jos, čia visiškai normalu pamatyti tavo juosta priešais atvažiuojantį sunkvežimį ar automobilį, ir jis nepasitrauks, tu turi trauktis į kelkraštį, nes galbūt jo juostoje yra duobių arba tiesiog jam prieš eismą važiuoti yra greičiau nei per apylanką. Maža to, vairuotojai čia beveik visada naudoja tolimąsias šviesas ir labai daug garsinių bei šviesos signalų. 

„Iš pradžių tai labai trikdė, bet, pasirodo, tie gausūs garso ir šviesų ženklai – ne piktų emocijų, o draugiškumo išraiška. Marsa Alamo keliuose vietos gyventojų mažai, daugiausia važinėja turizmo sektoriaus darbuotojai ar beduinai, kurie taip pat dažnai bendradarbiauja su turizmo agentūromis, ir visi jie čia kaip didelė draugiška šeima, dėl to automobiliai prasilenkdami visada pasisveikina pamirksėdami žibintais ar garsiu pyptelėjimu.“

Vietinių draugiškumas reiškiasi ne tik keliuose

Vaiva prisimena, kad pirmos dienos Marsa Alame buvo sudėtingos ir dėl kalbos vingrybių. „Jausmas kaip patekus į kitą planetą – visur arabų kalba, kurios net perskaityt nemoku, net man skirto automobilio numerių neskyriau nuo bet kurios kitos mašinos, nes arabų raštas man pasirodė painus. Išskyrus kai kuriuos viešbučių personalo darbuotojus, vietiniai kalba tik arabų kalba“, – pasakoja gidė.

Bet vieną arabišką frazę Vaiva girdėjo beveik visur ir visada, išversta į lietuvių kalbą ji skamba daugmaž taip: „Kreipkis bet kada, viską padarysiu, kad padėčiau.“ Ir ši frazė nėra tik mandagumas, sutikti vietiniai žmonės visada yra labai paslaugūs ir nuoširdžiai nori padėti.

Puikus oras ir saldūs skoniai

Ieškojusi darbo, kuris būtų ir atostogos, Vaiva būtent tai ir surado Egipte. „Marsa Alamas – piečiausias Egipto kurortas, todėl ir šilčiausias, saulė šviečia visomis dienomis, retai pasitaiko debesų, o dar rečiau lietaus. Daugiausia iškrenta tik iki 1 mm per metus, o būna, kad ir kelerius metus lietaus nesulaukiama“, – įspūdžiais dalijasi gidė. 

Šiluma bei saulė turi ir daugiau pranašumų, ji čia sunokina itin skanius vaisius. „Karštos egiptietiškos saulės sunokinti vaisiai nepalyginamai kvapnesni ir saldesni, nei teko ragauti Lietuvoje. Ko verti bananai, mangai, šviežios datulės, gvajavos, persikai, braškės, kaktusų vaisiai“, – vardija ji.

Tiesa, saldūs čia ne tik vaisiai, bet ir gėrimai. Vaiva pasakoja, kad vietinė kava čia verdama su kardamonu ar imbieru. Dėmesio verta ir beduinų arbata, kuri gaminama iš mėtų, cinamono ar ciberžolių sėklų. Vietiniai mėgsta ir kinrožių žiedų arbatą, vadinamą karkade, ji geriama ir šalta, ir karšta. Bet egiptiečiai kavas ir arbatas geria labai saldžias, todėl net ir užsakius su mažai cukraus gėrimas gali būti patiektas itin saldus.

Marsa Alamas: ką paragauti

Marsa Alame unikalūs ne tik gėrimai, bet ir patiekalai. Vienas iš jų autentiškas egiptietiškas patiekalas – džiuto lapų sriuba malukija. „Žali lapai verdami vištienos sultinyje ir patiekiami su vištienos ar ėrienos gabalėliais arba be jų. Dažnai patiekiama užpilta ant ryžių. Jei patiekiama įpilta dubenėlyje, tuomet mandagu tiesiog išgerti“, – pasakoja Vaiva.

„Mano asmeninė favoritė – egiptietiška pitos tipo rupių visų grūdo dalių kvietinių miltų duona aish baladi. Ja prekiaujama beveik kiekvienoje vietinių kvartalo gatvėje, taip pat rasite viešbučiuose pusryčių metu. Ji tuščiavidurė it kišenė, pusryčiaudami egiptiečiai mėgsta į ją įsidėti troškintų pupelių ir taip valgyti su kiaušiniene. O man patinka aish baladi, gausiai prikimšta minkšto avies pieno sūrio gibna beida (panašus į minkštą fetą) su pomidorais ar alyvuogėmis“, – rekomendacijomis dalijasi Vaiva.

Jei lankysitės netoli Marsa Alamo esančiame El Kuseir miestelyje, garsėjančiame savo istoriniu uostu, Vaiva rekomenduoja pavakarieniauti jūrų gėrybių restorane „El Fardous“, čia staliukai sustatyti tiesiog pakrantėje, vos keli metrai nuo raibuliuojančio vandens. Yra teigiančių, jog šis restoranas vienas geriausių visame Egipte.

Marsa Alamas: ką pamatyti ir nuveikti

Labai dažnai į Marsą Alamą atvykstama dėl nardymo. Čia rasite vienus įspūdingiausių pasaulyje koralinius rifus bei krištolinio skaidrumo vandenį. Kadangi ši Egipto vieta vis dar yra santykinai neatrasta, turistų srautai čia nedideli, o gamtos lobiai puoselėjami ir nesugadinti. 

Nors į Marsa Alamą daugiausia atvyksta nardymo mėgėjai, gidė labiausiai norėtų rekomenduoti pasinaudoti kita galimybe: „Manau, kad atvykus į Marsa Alamą verta aplankyti dar labiau į pietus esančias vietoves ir pamatyti visai kitokį, autentišką, Egiptą, mažiausiai paliestą civilizacijos. Jis gal ir gali šiek tiek šokiruoti, bet tai neįkainojama kultūrinė patirtis, nepaliekanti abejingų“, – sako Vaiva.

„Susipažinkite su vietinių gyvenimo būdu, atraskite turtingiausią Egipte Nilo pakrančių gamtą, taip pat Asuano nubiškąją kultūrą, vis dar turinčią didelę įtaką šalies pietuose, nepraleiskite UNESCO saugomo ant didžiausio pasaulyje žmogaus sukurto Nasero ežero kranto uolose iškalto kultūrinio ir architektūrinio šedevro, aplankykite Abu Simbelio šventyklų kompleksą, pastatytą XIII a. prieš mūsų erą, skirtą Ramziui II bei jo žmonai Nefertarei, kurio viena iš paskirčių buvo iš pietų atvykstančioms priešiškoms tautoms savo dydžiu parodyti, koks didingas ir nenugalimas yra Egiptas“, – rekomenduotinas vietas vardija gidė. 

PALIKTI KOMENTARĄ

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top