Atėjus žiemai, vis daugiau šilumos išsiilgusių Lietuvos gyventojų išvyksta atostogų. Ruošdamasis į kelionę, kiekvienas turi su atostogomis susijusių lūkesčių. Nuo aktyvaus laisvalaikio iki paprasčiausio noro būti saulėje – lapkričio mėnesį atlikta visuomenės nuomonės apklausa atskleidė skirtingus vyrų ir moterų prioritetus atostogaujant. Tyrimu buvo siekiama išsiaiškinti, be ko Lietuvos gyventojai neįsivaizduoja tobulų atostogų.
Apklausos metu respondentams buvo pateiktas atostogų kriterijų sąrašas ir paprašyta įvertinti, kurie jiems svarbiausi. Tyrimo dalyviai galėjo rinktis iš buvimo šalia jūros, saulės ir šilumos, linksmybių, laiko praleidimo su artimaisiais, galimybės žvejoti ir medžioti bei kitų.
Moterims – saulės vonios, vyrams – nauji įspūdžiai
Apklausos metu išryškėjo moterų bei vyrų skirtumai atostogų atžvilgiu. Kaip atskleidė tyrimas, moterims atostogų metu svarbiausia yra saulė ir šiluma. Šį atsakymą pasirinko net 60 proc. respondenčių. Vyrams tai pasirodė ne taip aktualu: tik kiek mažiau nei pusė apklausoje dalyvaujančių vyrų rinkosi šį atsakymą.
Įdomu tai, kad vyrams labiau nei moterims svarbu išvykti į užsienio šalį. Tokį atsakymą rinkosi kas šeštas respondentas. Pastebėta, jog tokį norą dažniausiai išreiškė 18–35 metų vyrai. Pastarieji atostogas vertina ir kaip puikią galimybę pažinti naujas šalis bei kultūras – tokią nuomonę apklausoje turėjo beveik 22 procentai jų. Taip pat beveik dvigubai daugiau vyrų nei moterų kelionėse norėtų pramogų ir linksmybių. Šis kriterijus buvo populiariausias tarp jauniausių apklausos dalyvių – nuo 18 iki 25 metų.
Analizuojant moterų pasirinkimus paaiškėjo, kad joms itin svarbu per atostogas įdegti. Šį atsakymą pasirinko kas penkta moteris. Tačiau tai buvo svarbu tik kas devintam vyrui. Pastariesiems kur kas svarbiau per atostogas užsiimti žvejyba ir medžiokle – šioje kategorijoje skirtumas buvo itin ryškus: tarp vyrų šių laisvalaikio leidimo būdų poreikis buvo beveik tris kartus didesnis nei tarp moterų.
Dėl ko atostogų metu sutaria vyrai ir moterys?
Apklausos rezultatai atskleidė, jog skirtingų lyčių atstovai atostogaudami kai kuriais atvejais tikisi ir panašių dalykų. Dėl buvimo šalia jūros, vandenyno ar ežero vyrų ir moterų nuomonė sutapo – kiek daugiau nei 40 procentų vyrų ir moterų teigė, jog jiems tai svarbu.
Apklausoje išryškėjo ir dar vienas lyčių panašumas: vyrai ir moterys vienodai vertina galimybę atostogas praleisti gamtoje ir mėgautis grynu oru. Pastebėta, jog saulė bei buvimas prie vandens telkinio svarbiausi 18–25 metų jaunimui, o vyresnio amžiaus respondentai pirmenybę teikia buvimui gamtoje.
Paklausti apie šeimos ir darbo interesus, kiek daugiau nei trečdalis vyrų ir moterų teigė, jog norėtų atostogų metu turėti galimybę praleisti laiką su artimaisiais. Šis kriterijus ypač svarbus vyresnio amžiaus respondentams – nuo 46 metų ir daugiau. Apklaustiesiems lygiai taip pat svarbu visiškai negalvoti apie darbą: to norėtų abi lytys, kas trečias vyras ir moteris. Tokį atsakymą daugiausia rinkosi trečią dešimtį perkopę ir vyresni respondentai.
„Visuomenės nuomonės apklausą vykdyti buvo labai įdomu – norėjome palyginti savo klientų įpročius su bendrosiomis tendencijomis. Gauti rezultatai atsispindi ir mūsų pardavimo rezultatuose: moterys išties dažniau nei vyrai yra linkusios rinktis šiltus kraštus, tai gali būti Kanarų salynas, Turkijos, Graikijos ar Bulgarijos kurortai. Vyrai labiau domisi aktyvaus laisvalaikio kryptimis, galinčiomis pasiūlyti nardymo, jėgos aitvarų, banglenčių sporto galimybių“, – kalba kelionių organizatoriaus vadovas Linas Aldonis.
Apie apklausą
Lapkričio mėnesį apklausoje dalyvavo 1011 18–75 metų amžiaus Lietuvos gyventojų. Apklausą kelionių organizatoriaus „Novaturo“ užsakymu atliko visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų bendrovė „Spinter tyrimai“.
„Novaturo“ nuotr.

