Iš Panevėžio kilusio ir šiuo metu Vilniuje gyvenančio 23 metų Vainiaus Kubiliaus darbai iškart patraukia akį ir verčia įsivaizduoti, kaip jie atrodytų savame būste. Programavimo studijas Vilniaus universitete pasirinkusio vaikino veikla vieną dieną pakrypo gana netikėta linkme: panoręs namie turėti unikalią, savotiškos magijos aplinkai suteikiančią lempą, jis ilgai nenurimo ir galiausiai paniro į lempų kūrimą. Norime pasidalyti šio vaikino kūryba, kuri jau sulaukė didelio susidomėjimo užsienyje: jo modernias lempas graibsto Europos valstybių, Jungtinių Amerikos Valstijų, Australijos ir kitų šalių interjero mėgėjai ir specialistai.
Papasakokite apie savo kelią kūrybos link.
Tikslingai kūrybos link nėjau – studijavau programavimą. Vis dėlto tai, kas sekasi ir yra malonu, priverčia sugrįžti. Nemanau, kad jau save radau, bet džiaugiuosi tuo, kaip viskas pakrypo.
Galbūt augote menininkų šeimoje?
Niekas iš mano šeimos nėra menininkas. Nemanau, kad ir pats toks esu. Turbūt esu labiau amatininkas.
Kaip kilo idėja kurti tokias lempas?
Idėja kilo internete atradus be galo gražių lempų, kuriančių šviesos ornamentus. Taip užsimaniau turėti ką nors panašaus namie, kad negalėjau šio noro paleisti beveik metus, kol galiausiai sukūriau pirmąją „Nimfą“.
Pavadinimas „Nymphs“, žinoma, turi atsiradimo istoriją…
Šis pavadinimas atsirado netikėtai. Darydavau fotosesijas, per kurias merginas tamsoje fotografuodavau išdažytas neoniniais dažais. Vadindavau tai Nimfų fotosesijomis, nes nuotraukos išeidavo labai mistiškos, modeliai atrodydavo tarsi deivės. Susikurtame socialinio tinklo „Facebook“ puslapyje pavadinimu „Nymphs“ dėdavau fotosesijų nuotraukas. Vėliau ten pradėjau dėti ir lempų nuotraukas. Jos ten derėjo ir ilgainiui įgijo vis didesnę prasmę. Kai lempų veikla išplito, o neoninės fotosesijos pabodo, išėmiau fotosesijų nuotraukas ir pavadinimas „Nymphs“ tapo oficialiu lempų prekės ženklu. Man jis labai patinka. Toks tyras, mistiškas, tačiau kai kuriems gali pasirodyti seksualus, nes gali asocijuotis su žodžiu „Nympho“.
Iš kokių medžiagų kuriate lempas? Ar visi darbai būna skirtingi?
Lempos gaminamos iš kokosų, zomšos, vyno kamščių, vielų ir elektronikos priemonių, reikalingų lempoms. Dienos šviesoje jos visos beveik vienodos (yra trys modeliai). Išskirtinumas matyti jas uždegus.
Esu sukūręs daugiau nei keturiasdešimt ornamentų. Ne visi žmonių vienodai mėgstami, tad palikau pasirinkti penkiolika geriausiųjų. Žinoma, jei kas nori, visada galiu sukurti visiškai naują ornamentą pagal pageidavimus.
Kiek jau laiko dirbate prie šių išskirtinių lempų?
Pradėjau skirti visą savo laiką tam, kai šią vasarą baigiau studijas. Idėja apsėdo dar 2012 m. žiemą, tačiau pirmąją „Nimfą“ sukūriau tik 2013 m. vasarą. Vis dėlto dar labai reikėjo ją tobulinti ir lavinti ranką, o mokslai trukdė, tad viskas užtruko.
Kiek laiko užtrunka pagaminti vieną lempą? Nuo ko tai priklauso? Tai turbūt labai didelio kruopštumo reikalaujantis darbas…
Sunku pasakyti, nes nedirbu prie vienos lempos nuo pradžios iki galo. Darau kelias vienu metu, nes taip daug patogiau ir produktyviau. Norint per savaitę padaryti tris lempas – darbo į valias. Tiesa, kad šiam darbui reikia be galo didelio kruopštumo. Tai gerokai išvargina.
Tokios lempos kuria itin romantišką ir netgi magišką atmosferą namie. Kur dar jos puikiai tiktų?
Bent man atrodo, kad tiktų tikrai daug kur: kavinėse, restoranuose, viešbučiuose. Manau, net fotosesijose arba kai kuriuose koncertuose, pvz., bardų vakaruose, puikiai tiktų.
Ar tiesa, kad Jūsų kūryba užsienyje jau sulaukė nemažai dėmesio? Iš kokių šalių sulaukiate daugiausia klientų ar besidominčių žmonių?
Dėmesio sulaukiau iš tiesų nemažai. Gavau be proto daug šiltų komentarų ir laiškų iš žmonių, kuriuos mano darbai pakerėjo. Žinoma, gavau ir užsakymų. Turbūt nesunku atspėti, kad daugiausia šias lempas pirko žmonės iš Jungtinių Amerikos Valstijų. Turbūt dėl to, kad jie pratę pirkti internetu.
Apie savo kuriamas lempas kalbate kaip apie gyvas būtybes. Sakote, kad jos turi keturias dalis: sielą, kaulus, odą ir smegenis.
Jos man primena gyvatėles, tad ir pasakoju apie jas kaip apie gyvas būtybes. Siela – tai visi elektronikos prietaisai, reikalingi tam, kad lempa būtų lempa ir skleistų šviesą. Kaulai – tai vielos, kurios suteikia lempai stabilumą ir universalią formą; lempą galima lankstyti kaip panorėjus. Oda – zomša, kuri suteikia švelnumo ir mielumo. Smegenys, svarbiausia ir sudėtingiausia dalis, – kokosas, kuriame išgręžta tūkstantis skylučių, kad būtų sukurtas šviesos ornamentas.
Ar kuriate tik lempas? Galbūt jau kirba naujų kūrybinių idėjų?
Kol kas kuriu tik jas. Dar turiu daug idėjų, kaip jas tobulinti. Kai išsikvėpsiu, manau, imsiuosi informacinių technologijų projekto. Reikia panaudoti per programavimo studijas įgytas žinias.
Ar esate savo kūrinius pristatęs parodose?
Parodose dalyvauti dar neteko. Kol kas ir nelabai yra laiko gaminti lempas, kurios tiesiog stovėtų. Dažniausiai vos pagamintos lempos iškart keliauja pas klientus, kuriems kartais tenka net savaitę palaukti. Vis dėlto labai norėčiau ateityje pristatyti savo gamintas lempas parodoje. Tikiuosi, bus tokia galimybė.
Dėkoju už pokalbį.
Inga Nanartonytė
Nuotraukos iš asmeninio Vainiaus Kubiliaus archyvo