Pradinis / Aktualijos / LSMU mokslininkų tyrimas žada svarbų proveržį kontroliuojant uždegimines žarnyno ligas

LSMU mokslininkų tyrimas žada svarbų proveržį kontroliuojant uždegimines žarnyno ligas

Pasaulinė uždegiminių žarnyno ligų diena gegužės 19-ąją  – puiki proga Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) mokslininkams paskelbti apie šiuo metu atliekamą unikalų, pasaulinės svarbos tyrimą, kuris žada proveržį atpažįstant ir kontroliuojant lėtines uždegimines žarnyno ligas.  

Mokslininkai ieško, kaip pagerinti gyvenimo kokybę maždaug dešimčiai milijonų žmonių visame pasaulyje, kurie kenčia nuo opinio kolito ar Krono ligos. Šiuo metu tokios ligos nustatomos pasitelkus  invazyvius ar brangius būdus: kolonoskopiją, žarnyno gleivinės biopsiją, kompiuterinės tomografijos ar magnetinio rezonanso tyrimus.   

LSMU mokslininkai siekia rasti kitokį, mažiau invazyvų, būdą diagnozuoti šias ligas, stebėti jų eigą ir koreguoti gydymą – pavyzdžiui, vien atlikus paciento kraujo tyrimą.    

Todėl LSMU mokslininkų suvienyta tarptautinė tyrėjų komanda opinio kolito ar Krono ligos žymenų – specifinių bakterijų pėdsakų – ieško molekulių lygmeniu tirdama pacientų kraujo plazmą. Pasitelkti keturių mokslo institucijų biologinės medžiagos biobankai, moderni molekulinė įranga, atliekami unikalūs tyrimai in vivo.  

Neišgydomos, bet kontroliuojamos   

Pasak LSMU Medicinos akademijos Medicinos fakulteto Gastroenterologijos klinikos profesoriaus, Žarnyno-kasos ligų sektoriaus vadovo Gedimino Kiudelio, priežastys, kodėl susergama opiniu kolitu ar Krono liga, iki šiol ne visai aiškios. Yra žinoma, kad autoimuninis lėtinis žarnyno uždegimas išsivysto sutrikus imuninės sistemos atsakui, ypač į žarnyno mikrobiotą – bakterijas, grybelius ir virusus, kurių yra kiekvieno žmogaus žarnyne.   

Dažniausi šių ligų simptomai – viduriavimas su krauju, pilvo skausmas, karščiavimas, taip pat gali būti jaučiami sisteminiai ligų simptomai – kaulų, sąnarių skausmai, odos niežulys, silpnumas, mažakraujystė, svorio kritimas, pykinimas, vėmimas.   

Sergant opiniu kolitu dažniausiai pacientams yra nustatomi  storosios žarnos gleivinės pažeidimai, o Krono liga gali pažeisti visą virškinamąjį  traktą – tiek plonąjį žarnyną, tiek viršutinę virškinamojo trakto dalį. Abi šios ligos gali sukelti ir kitų sistemų organų pažeidimų – pažeisti kepenis, odą, sąnarius, kaulus.

Vis dėlto prof. G. Kiudelis pabrėžia, jog, itin sparčiai vystantis biologinei terapijai, sukurta veiksmingai žarnyno uždegimą mažinančių vaistų – antikūnų, kurie blokuoja uždegime dalyvaujančių citokinų veiklą. Ligas jau įmanoma veiksmingai kontroliuoti.  

Sergantieji vis dar priklausomi nuo ligos   

LSMU Gastroenterologijos klinikos docentė, Virškinimo sistemos tyrimų instituto Klinikinės ir molekulinės gastroenterologijos laboratorijos mokslo darbuotoja Rima Ramonaitė išskyrė svarbų pačių ligonių savijautos aspektą.

Sergantieji uždegiminėmis žarnyno ligomis susiduria ir su psichologinėmis, psichosomatinėmis ligų pasekmėmis, jos neigiamai paveikia gyvenimo kokybę, profesinį ir socialinį gyvenimą. Pacientams tenka kęsti endoskopines intervencijas, jų negalavimai „banguoja“, paūmėja.    

Tai – svarbi socialinė ir ekonominė problema, nes dėl ligos simptomų žmonės kai kuriais atvejais negali visavertiškai dalyvauti švietimo ir ugdymo sistemoje, darbo rinkoje.   

Europos Sąjungoje (ES) sergančiųjų šiomis ligomis – apie 3 mln., pasaulyje – apie 10 mln.   

Šiuo metu LSMU mokslininkų vykdomas projektas „Žarnyno-kraujo-kepenų ašis: cirkuliuojantis mikrobiomas kaip neinvazinis uždegiminių žarnyno ligų ir pirminio sklerozuojančio cholangito žymuo (Blood-Biome)“ unikalus net keliais atžvilgiais.   

Bakterijų pėdsakas kraujyje: ką tikimasi rasti?   

LSMU Gastroenterologijos klinikos profesorė, Virškinimo sistemos tyrimų instituto Klinikinės ir molekulinės gastroenterologijos laboratorijos vyriausioji mokslo darbuotoja Jurgita Skiecevičienė pasakojo, kad užsibrėžus sukurti neinvazyvią arba minimaliai invazyvią priemonę, kuri padėtų aptikti ir stebėti uždegimines žarnyno ligas, pasirinkta visiškai nauja kryptis: kraujo plazmoje bus ieškoma bakterijų DNR, kurios galėtų padėti atskirti ligonius nuo sveikų asmenų ir stebėti ligų eigą.  

„Iš ankstesnių mokslinių tyrimų žinome, kad ligonių žarnyne visiškai kitoks bakterijų „rinkinys“, arba profilis. Dėl uždegimo žarnynas tampa pralaidesnis, ir bakterijos ar jų DNR  gali patekti į kraują. Nustatyta, kad tokie kraujyje cirkuliuojantys mikrobiomo biožymenys parodo kolorektalinį vėžį, – tai leido kelti hipotezę, jog biožymenų verta ieškoti ir uždegiminių žarnyno ligų atveju“, – pasakojo prof. J. Skiecevičienė.   

Neseniai vienas naujausių prestižinio mokslo žurnalo „Nature“  straipsnių kaip tik patvirtino, kad LSMU tyrėjai pasuko tinkama linkme: konstatuota, kad nors kraujyje bakterijų nėra, bet aptinkama cirkuliuojančių bakterijų nukleorūgščių „nuolaužų“, kurios gali žymiai prisidėti diagnozuojant ligas.  

Tyrėjams buvo labai svarbu prieiti prie kuo platesnės, skirtingus geografinius regionus aprėpiančios pacientų biologinių mėginių bazės. Tyrimams sujungti solidžių biobankų – Oslo  universitetinės ligoninės (Norvegija), Tartu universiteto  populiacinio biobanko (Estija) ir bendro LSMU bei LSMU Kauno klinikų biobanko – biologiniai mėginiai.   

Taip pat tyrėjai išsikėlė tikslą –  nustatyti, kaip tie bakterijų produktai galėtų patekti į kraują, ir pasitelkė unikalų tyrimą in vivo su steriliomis pelėmis. Daliai jų sukėlus žarnyno uždegimui būdingus požymius ir užkrėtus iš pacientų mėginių gautomis bakterijomis, stebima, kaip iš jų žarnyno bakterijos ir jų nukleorūgštys patenka į kraujotaką. Moderni laboratorinė įranga kraujyje ir pelių modeliuose atpažįsta menkiausius molekulinius pėdsakus.

Tad šalia praktinio modelio atliekamas ir fundamentalus mokslinis tyrimas. 

Projektui vadovauja prof. Gediminas Kiudelis, molekulinius tyrimus koordinuoja prof. Jurgita Skiecevičienė, tyrimus atlieka LSMU doktorantai Rokas Lukoševičius, Rūta Inčiūraitė, Darja Nikitina, Rolandas Gedgaudas, Tadas Urbonas, Indrė Karaliūtė, podoktorantė Indrė Aleknavičienė.

2020 m. pradėtas tyrimas bus baigtas šių metų pabaigoje. Paskatinti sėkmingai susiklosčiusio bendradarbiavimo, mokslininkai planuoja teikti paraiškas į tarptautinius fondus tolesniems bendriems projektams.

Komentarai

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai skelbiamas. Privalomi laukai žymimi *

*

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top