Pradinis / Kultūra / Mindaugo karūnavimo dieną Kernavė švęs net keturias dienas

Mindaugo karūnavimo dieną Kernavė švęs net keturias dienas

Liepos 6–9 dienomis Kernavė visus svečius nukels į praeitį – šiomis dienomis istorinėje sostinėje vyks XXIII tarptautinis eksperimentinės archeologijos festivalis „Gyvosios archeologijos dienos Kernavėje“. Apsilankę didžiausiame Lietuvos gyvosios archeologijos renginyje, nusikelsite šimtmečius ar net tūkstantmečius į praeitį. Čia, vienoje iš unikaliausių Lietuvos vietų, galėsite sutikti akmens amžiaus žmonių, atgijusiame Viduramžių miestelyje skambės dainos, žvangės ginklai ir virs gyvenimas.

Tarsi laiko mašina

Veikiausiai ne vienas vaikystėje ar būdamas jau suaugęs pagalvojo, kaip sektųsi gyventi Viduramžių Lietuvoje. Liepos 6–9 d. šie pasvarstymai virs realybe: istorinėje Lietuvos sostinėje – Kernavėje – vyks unikalus festivalis, leisiantis „pasimatuoti“ Viduramžius.

Eksperimentine archeologija užsiimantys mokslininkai įvairiausiais tyrimais ne tik sugebėjo išsiaiškinti, kaip Viduramžiais gyveno lietuviai, bet ir atkūrė jų drabužius, maistą ir amatus. Nieko keisto, kad festivalio ašis ir yra archajinių ir tradicinių amatų pristatymas. Eksperimentinės archeologijos klubo „Pajauta“, kitų organizacijų nariai ir pavieniai amatininkai į festivalį atsiveža geriausius, savo pačių rankomis atkurtus dirbinius, ir visas keturias dienas festivalio svečiai galės susipažinti su senosiomis technologijomis. Tai puiki proga pamatyti ar net pačiam išbandyti senovėje gyvenusių žmonių darbus: nusilipdyti puodą, nusikalti geležinį dirbinį, nusivyti juostą ar net išbandyti maudynes Viduramžių pirtyje.

„Eksperimentinė archeologija yra neatsiejama festivalio dalis. Kaip mokslinis tyrimo metodas, eksperimentinė archeologija dažnai lieka nematoma visuomenei, tad Gyvosios archeologijos dienos yra unikali proga prisiliesti ir prie praeities, ir prie mokslo paslapčių. Šiais metais mūsų misija – įkvėpti vaikus tapti naujaisiais Lietuvos archeologais“, – sako archeologė, festivalio organizatorė Austėja Luchtanaitė.

Viena iš įdomiausių detalių yra tai, kad visas veiksmas vyks Kernavėje esančiame muziejuje po atviru dangumi. Mediniame, pagal archeologinius Pajautos slėnio radinius rekonstruotame miestelyje apsigyvens Viduramžių amatininkai, kelioms dienoms paversiantys senąją Kernavę gyvais namais. Ši autentiška aplinka leis pasijusti, lyg keliautumėte senovinio miesto gatvėmis.

Ypatingas dėmesys šeimai

Festivalio metu pramogų ras ir patys mažiausi istorijos gerbėjai. Šiais metais vaikams skirtas ypatingas dėmesys. Mažųjų nuotykių ieškotojų lauks edukacinis kiemas, kuriame kiekvienas ras veiklos visai dienai. Čia bus galima žaisti senovinius žaidimus, gaminti spalvotus karoliukus, piešti ar lipdyti iš molio didžiulį Kernavės kunigaikščio pilies maketą ir daug kitų veiklų.

Vaikams taip pat bus proga išbandyti archeologo profesiją: mažieji tyrinėtojai galės su archeologų pagalba kasinėti ir lobių ieškoti tikroje archeologinėje perkasoje. Bet tai tik viena iš daugybės vaikams skirtų pramogų: pavyzdžiui, vaikai su profesionalių animacijos kūrėjų pagalba galės sukurti animacinį filmą apie Kernavės praeitį. O visoje festivalio teritorijoje amatininkai kvies į įvairias edukacijas ir veiklas.

Istorinių karių dvikovos

Suaugusiesiems pramogų taip pat nepritrūks: lankytojai galės išsikepti duonos senovinėje krosnyje, išsivirti muilo iš pelenų ar pašaudyti iš lankų. Norintieji sužinoti daugiau apie Kernavės praeitį bus kviečiami į mokslininkų diskusijas ir pristatymus. Galiausiai, Viduramžių festivalis neįsivaizduojamas be Viduramžių karių ir riterių. Festivalio metu bus galima aplankyti karių stovyklą, pasimatuoti karių šarvus, pakilnoti kalavijus ar dalyvauti karių organizuojamose pramogose. Kiekvieną festivalio dieną žiūrovai galės išvysti ir įvairių mūšių ar dvikovų pristatymus.

Muzika įvairaus skonio ir amžiaus lankytojams

Muzikos scenos šiais metais nustebins ne tik pirmą kartą archajiškas melodijas girdinčius lankytojus, bet ir jos mėgėjus. Lankytojai galės rinktis iš dviejų scenų – miško scenos, kurioje dominuos baltiškasis folkloras, ir didžiosios scenos, kurioje šiemet vyks net du grupės „Skylė“ pasirodymai – liepos 8 dieną „Tilidūda“ koncertas vaikams dieninėje programoje ir akustinis geriausių grupės dainų koncertas vakarinėje dalyje. Didžiojoje scenoje bus galima pamatyti ir nuolatiniams festivalio lankytojams gerai pažįstamų veidų. Po pertraukos į Kernavę sugrįš grupė „Žalvarinis“, visas tris dienas lankytojų ausis džiugins ir šokti kvies viduramžiškos muzikos puoselėtojai: „Bordo Sarkany“ (Vengrija), „Javaryna“ (Gudija), „Lity Taler“ (Gudija). Liepos 6 d. šiemet taip pat bus ypatinga – po tradicija tapusio Lietuvos himno giedojimo 21 val. visų lankytojų lauks nemokamas koncertas su didžiausiomis Lietuvos scenos žvaigždėmis.

Organizatorių inf. ir nuotr.

Komentarai

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai skelbiamas. Privalomi laukai žymimi *

*

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top