Kas yra geriausia dovana mamai? Be abejo, dėmesys. Tarsi pajutę kaltę, kad ne visada randame laiko skambučiui, susitikimui, stengiamės apipilti ją dėmesiu per Motinos dieną. Šių metų šventės scenarijus dažnu atveju bus kitoks – turbūt daugelis sveikinsime savo mamas telefonu ar internetu, o šeimos susibūrimo prie gardumynais nukrauto tėvų namų stalo gali tekti kiek palaukti. Tačiau, kaip ir kasmet, iškyla tas pats klausimas: „Ką padovanoti?“ Juk pradžiuginti, palepinti brangų žmogų galime ir per atstumą. Keletu praktiškų, stilingų dovanų idėjų dalijasi dekoratorė, įmonės „Stalo studija“ įkūrėja Daiva Bublienė.
Dovanų variantus tenka pergalvoti
Stalo dekoratorė mano, kad, jeigu karantinas užsitęs, šiemet įprastame „Ką padovanoti mamai“ sąraše gali nebelikti tokių dovanų, kaip bilietai į kiną, kuponas apsilankyti sanatorijoje ar grožio salone, vakarienė restorane. „Pastebiu, kad mano aplinkos žmonės, saugodami savo artimuosius, dovanoms dažniau renkasi daiktus, o ne paslaugas. Ieškoma praktiškų sprendimų, pritaikomų namuose“, – sako D. Bublienė, kuri neabejoja, kad galima rasti alternatyvų daugeliui šiandienos aplinkybėmis nebetinkamų dovanų. Pavyzdžiui, ne mažiau nei vakarienė restorane dažną mamą gali pradžiuginti stalo serviravimo rinkinys ar reikmuo, gerokai pagyvinsiantis stalo dekorą. Tai praktiška dovana, kuri pravers tiek kasdienybėje, tiek ruošiantis šeimos šventėms.
„Per kelis pastaruosius dešimtmečius žmonių įpročiai, gyvenimo būdas gerokai pakito, tačiau nesikeičia viena – švenčių pas tėvus ar senelius tradicijos, kurių svarbiausias akcentas – ilgi pašnekesiai prie vaišių stalo. Maisto kultas yra taip įsišaknijęs, kad net trumpus draugų vizitus sunkiai įsivaizduojame be užkandžių ar kavos. Stalas vis dar išlieka ta vieta, kur praleidžiame bene daugiausia laiko gyvai bendraudami su artimaisiais“, – sako D. Bublienė.
Tačiau ji pastebi, kad lietuvių požiūris į maisto kultą po truputį keičiasi: „Šventėse, ypač didelėse, tampa svarbiau ne tai, kiek maisto patiekta, o kaip išskirtinai padekoruotas stalas. Dabar dažna moteris nori būti įvertinta ne tik už gardžius valgius, bet ir už dailų paserviravimą, kuris padeda sukurti jaukią aplinką maloniam bendravimui, šventinę nuotaiką.“
Jaukumą kuriantys stalo akcentai
Moterims, puoselėjančioms namų jaukumą, mėgstančioms ne tik gaminti, bet ir maloniai stebinti svečius maisto patiekimu, dalytis savo kulinariniais šedevrais socialiniuose tinkluose, dovanų variantų apstu: nuo įvairiausių stalo įrankių ir indų, staltiesių, stalo takelių, padėkliukų, servetėlių, žvakių ir žvakidžių, vazų, rankų darbo dekoracijų ir kt. Kaip išsirinkti?
D. Bublienė pastebi, kad šiandien dažna moteris vietoj staltiesės renkasi stalo takelius, padėkliukus, vienkartines servetėles ar plastikinius gaminius. Neretai tai lemia praktiškumas: įprastos staltiesės greitai išsitepa, ne visada lengva dėmes pašalinti, o prieš naudojant reikia išlyginti. Tačiau jeigu jūsų mama turi silpnybę šiems tradiciniams stalo serviravimo elementams, rinkitės lengvai skalbiamas, nesilamdančias staltieses, kurios nereikalauja ypatingos priežiūros, išimtos iš stalčiaus gali būti iškart tiesiamos ant stalo ir atrodo nepriekaištingai. Tokį gaminį sudaro poliesteris (90 proc.) ir elastanas (10 proc.).
Viena praktiškiausių dovanų gali būti stalo padėkliukai, kurie puikiai tinka vakarienės ar šventiniam stalui papuošti. Jie ne tik apsaugo stalo paviršių, bet ir gali suteikti prabangos, elegancijos pojūtį.
D. Bublienė atkreipia dėmesį, į ką verta atsižvelgti renkantis šiuos serviravimo akcentus: „Dabar daugelis ant pietų ar vakarienės stalo naudoja plastikinius padėkliukus, kurių galima rasti kiekviename prekybos centre. Pliusas – juos lengva valyti, minusai – tokie gaminiai nesukuria šilumos įspūdžio, nėra malonūs liesti, dažnai atrodo nuobodžiai. Todėl rekomenduoju rinktis tekstilinius ar natūralių medžiagų padėkliukus, kurie yra švelnūs, traukia akį, įneša spalvų ir jaukumo į valgomojo erdvę, lengvai skalbiasi. Be to, jeigu esate judėjimo už plastiko mažinimą aplinkoje ar „zero waste“ šalininkas, ilgaamžiška tekstilė yra vienas geriausių pasirinkimų, – įžvalgomis dalijasi specialistė ir pataria: – Jeigu dvejojate dėl padėkliukų formos, rinkitės apskritus – šie tiks bet kokios formos stalui.“
Anot „Stalo studijos“ vadovės, itin praktiškos moterys įvertins dėmėms atsparius akrilinio audinio gaminius. „Tokio tipo audinys yra impregnuotas, speciali apdaila neleidžia riebalams, purvui ir skysčiams įsigerti į audinį, – paaiškina D. Bublienė. – Jeigu išsipils kava, riebalai ar vynas, nereikia išsigąsti – paviršių galima lengvai nuvalyti šlapia šluoste.“
Kaip išrinkti tinkamą?
Jeigu nusprendėte mamai dovanoti stalo padėkliukų rinkinį, vertėtų atsižvelgti ne vien į tai, kokia spalva jai labiausiai patinka, bet ir į interjero koloritą, stilių. „Jeigu interjeras šviesus, skandinaviškas, lengva priderinti visas spalvas. Akcentinės spalvos galime ieškoti žvelgdami į užuolaidas, paveikslo spalvas, pagalvėles. Jeigu interjero stilius klasikinis, puikiai tiks baltos ir juodos, auksinės ir juodos spalvų duetas. Jeigu interjere vyrauja balta, pilka spalvos, pasitelkus padėkliukus ir prie jų priderinus žvakes, gėles, valgomojo stalas gali virsti kambario akcentu. „Art deco“ stiliaus namuose, kur vyrauja raštai, gėlių ir kitų augalų motyvai, derės tiek vienspalviai, tiek dar daugiau gamtos elementų į valgomojo erdvę įliesiantys padėkliukai“, – pataria D. Bublienė.
Žvelgiant iš praktinės pusės, jeigu padėkliukai bus naudojami kasdien, geriau rinktis kuo margesnį dizainą. Idealiu atveju galima padovanoti mamai pačių sukurto dizaino (norimų raštų, spalvų) gaminių. Arba, pavyzdžiui, ant audinio perkelti mamos mėgstamo dailininko paveikslą.
Tokiu principu galima rinktis ir kitus stalo serviravimo elementus: staltieses, servetėles, stalo takelius. O jeigu norite, kad praktiška dovana įgytų didesnę emocinę vertę, papildykite ją savo sukurtomis detalėmis. Tai gali būti ir pačių sukomponuotos floristinės dekoracijos ar tiesiog originaliai išlankstytos servetėlės su padėką, meilę išreiškiančiais akcentais.
Stalo serviravimo ir dekoravimo elementai, kaip dovana, šiandien įgyja ir ypatingą simbolinę reikšmę. Juk dažnas nekantraujame, kol visa šeima vėl susirinks prie mamos ruoštų vaišių stalo. Išmokę dar labiau vertinti vienas kitą ir buvimo drauge akimirkas.
Daugiau idėjų rasite www.facebook.com/StaloStudija
„Stalo studijos“ nuotraukos