Kaip susijusios smegenys, mūsų hormonai ir tai, kaip sparčiai mes mokomės įvairiausių dalykų? Kaip žinios įsirašo į mūsų atmintį ir kodėl svarbu mokytis pasitelkus emocijas, o po to – gerai išsimiegoti? Apie tai konferencijoje „Kursuok – mokykis visą gyvenimą“ pasakojo Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro neuromokslininkė dr. Ramunė Grikšienė.
„Smegenų funkcija yra valdyti sąveiką su aplinka, t. y. mes girdime, matome, gauname įvairią informaciją, ir šią informaciją mūsų smegenys apdoroja – pritaiko mus toje aplinkoje, sugalvoja, ką mums daryti, kaip reaguoti į gautą informaciją. Hormonai yra tokia pati – lygiagreti valdymo sistema, kuri labiau gilinasi į vidų, seka mūsų viduje vykstančius procesus: seka, kokie signalai pasiekia mus iš aplinkos, ir bando pritaikyti, kad toje besikeičiančioje aplinkoje mes jaustumėmės gerai. Nes vieną minutę mes miegame, kitą minutę valgome, dar kitą – skaitome pranešimą konferencijoje, ir akivaizdu, kad mūsų kūno poreikiai skirtingose situacijose yra skirtingi, todėl labai svarbu yra prisitaikyti. Svarbu paminėti, kad šioji sąveika tarp smegenų ir hormonų yra abipusė – smegenys reguliuoja liaukų veiklą, šios gamina hormonus, o pagaminti hormonai patenka į kraują, keliauja po visą kūną ir veikia mūsų smegenis“, – apie smegenų ir hormonų sąveiką kalbėjo dr. Ramunė Grikšienė.
Europos socialinio fondo agentūros organizuotos Kursuok.lt konferencijos metu neuromokslininkė pasakojo, kokios smegenų vietos yra svarbios mokymuisi ir atminčiai ir kodėl svarbu yra tinkamai išsimiegoti.
„Atmintis yra svarbiausias kognityvinis procesas, kalbant apie mus kaip apie žmones, nes be atminties mes praktiškai neegzistuotume. Tam, kad atmintis būtų, reikalingas mokymosi procesas. Čia mes matome smegenis: mokydamiesi įsimename dalykus, vyksta procesai, kurie yra skirtingi laike – pirmiausia informaciją gauname (per akis, ausis, lytėjimą) ir ši informacija pasiskleidžia plačiai smegenyse per visą žievę tuo metu, kai aktyviai dalyvaujame veiklose ir mokomės. Antras svarbus etapas yra informacijos išsaugojimas, perkėlimas į ilgalaikę atmintį. <…> Šitas informacijos įrašymas vyksta ne besimokant, o kai ramiai, budrumo metu atsisėdame ir atsipalaiduojame, taip pat miegant, – pasakojo dr. R. Grikšienė. – Miego metu informacija yra įrašoma į smegenis. Jei šiandien mokotės, o rytoj laikysite egzaminą, jūs privalote išmiegoti ne mažiau nei 8 valandas, kad informacija įsirašytų į jūsų smegenis ir galėtumėte ją panaudoti efektyviai.“
Įdomus faktas, kad melatoninas – hormonas, kuris reguliuoja miego ir būdravimo ciklus, keičiasi priklausomai nuo amžiaus.
„6 val. ryte suaugusiųjų organizme melatonino kiekis sumažėjęs ir mes jau esame pasiruošę keltis, o vaikų ir paauglių organizme tuo metu jis vis dar išlieka aukštas, – teigė dr. R. Grikšienė. – Tačiau ką mes darome 8 val. ryto? Jau sodiname vaikus į klases ir liepiame jiems mokytis, nors jie nėra tam pasiruošę, biologiškai jie vis dar miega. Taigi daugelyje šalių mokymo organizatoriai, žinodami šį faktą, bent 9 valandai nustumia mokymosi pradžios laiką. O jeigu vaikai prieš tai dar naudojosi ekranais, tuomet šeštą valandą ryte yra pats melatonino pikas, kadangi mėlyna šviesa nustumia šio hormono išsiskyrimą.“
Anot neuromokslininkės, mokymuisi svarbios ir smegenų dalys – migdoliniai kūnai, atsakingi už žmogaus emocijas: „Jei ko nors mokomės su emocijomis – geromis ar blogomis, išmokstame greičiau, žinios įsirašo sparčiau. Svarbu į tai atkreipti dėmesį ir nors tai nėra atminties struktūra, ji prisideda prie atsiminimų ir mokymosi.“
Įdomu tai, kad vadinamasis streso hormonas kortizolis žudo neuronus, o lytiniai hormonai smegenų ląsteles saugo.
„Atlikta daugybė tyrimų, įrodančių, kad, keičiantis lytinių hormonų kiekiui organizme, keičiasi mūsų gebėjimas priimti informaciją, matyti ir suprasti dalykus, – pasakojo neuromokslininkė dr. R. Grikšienė. – Moterų organizme hormonų lygis staigiai mažėja ties 50 metų riba, atėjus menopauzei, dėl to atsiranda streso, dėmesio, atminties sutrikimų ir kitų simptomų. O vyrų organizme testosteronas pasiekia piką apie 25–30 metus, vėliau palaipsniui mažėja, tačiau ir apie 80-uosius metus išlieka vis dar aukštas, o tai svarbu ir smegenims, ir raumenims, ir bendrai sveikatai.“
Konferencijos įrašą – dr. R. Grikšienės ir kitus pranešimus bei diskusiją – galite rasti čia: https://www.youtube.com/watch?v=DhRHr6i3YM0&t=1436s
Švietimo platforma KURSUOK sukurta įgyvendinant projektą „Mokykis visą gyvenimą!“, kurio tikslas – skatinti suaugusiųjų mokymąsi visą gyvenimą, kuriant mokymosi visą gyvenimą informacinę sistemą ir sukuriant mokymosi galimybes. Projektą įgyvendina Europos socialinio fondo agentūra (ESFA) kartu su partneriais: Kvalifikacijų ir profesinio mokymo plėtros centru, Lietuvos aukštojo mokslo asociacija bendrajam priėmimui organizuoti, Nacionaline švietimo agentūra. Projektas finansuojamas Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo plano „Naujos kartos Lietuva“ bei Lietuvos Respublikos biudžeto lėšomis.