Pradinis / Ne didmiesčių gyvenimas / Paliesk lietuvių kalbą rankomis

Paliesk lietuvių kalbą rankomis

Gegužės 11–31 d. Varėnos viešosios bibliotekos Vaikų ir jaunimo literatūros skyriuje veikia  edukacinė paroda „Paliesk lietuvių kalbą rankomis!“. Ekspozicijoje – penki saviti kalbos žaislai, sukurti lankytojui patrauklia forma, naudojant šiuolaikines medžiagas, derinant šviečiančias dėžes, polimerinius lipdukus ir kt. Parodą sukūrė ir bibliotekai paskolino Lietuvių kalbos institutas.

Pirmiausia skaitytojus pasitinka „Indoeuropiečių kalbų sodas“, kuriame kalbų šeimos – mediniai medžiai, o vaisiai – kalbos.

Kitame žaidime „Lietuviški žodžiai ir jų atitikmenys kitose pasaulio kalbose“ pavaizduoti žodžiai „musė“ ir „akis“. Juos pasitelkus siekiama parodyti kalbų giminystę ir bendrą tautų kalbinę praeitį. Lietuvių kalba išlaikė daug senų indoeuropietiškų žodžių, kurie turi atliepinių daugelyje kitų giminiškų kalbų. Žodžius  galima surasti ir palyginti šviečiančioje dėžėje.

Trečiasis žaidimas imituoja „Didįjį lietuvių kalbos žodyną“, jame vietoj puslapių – atveriami langeliai, kuriuose paaiškinta kai kurių lietuviškų žodžių reikšmė ir kilmė. Žaidžiant paaiškėja, kurie žodžiai yra pasiskolinti iš kaimyninių kalbų, kurie išlikę nuo seniausių laikų, o  kuriuos sukūrė žymūs Lietuvos kultūros veikėjai.

Ketvirtas žaidimas „Lietuvių kalbos abėcėlė“. Žaidžiantysis ras antspaudus su lietuviškomis raidėmis ir raidžių kilmės aprašymais; galės atspausdinti norimus žodžius ant popieriaus.

Penktasis žaidimas „Lituanizmų žemėlapis“ parodo, kaip mūsų kalbos žodžiai pasklido po svetimas kalbas, kur nukeliavo ir ar pakito paties žodžio reikšmė.

Varėnos VB metodininkė Daiva Armonienė

 

PALIKTI KOMENTARĄ

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top