Pradinis / Lietuviai svetur / Pasaulio lietuvių metų pradžia Šiaurės Vakaruose

Pasaulio lietuvių metų pradžia Šiaurės Vakaruose

„Jeigu, Tėvyne, Tave užmirščiau, mano dešinė tepamiršta mane… tepridžiūna prie gomurio mano liežuvis, jei Tavęs neatsiminčiau, jeigu Tu man nebūtum brangesnė už visus džiaugsmus“, – kun. Tomas Karanauskas tokiais Šv. Rašto Psalmių 137-ojo skyriaus žodžiais sveikino Grotto koplyčioje Portlande susirinkusius į pamaldas, skirtas paminėti 101-osioms Lietuvos valstybės atkūrimo metinėms.

Godos Pavilanskaitės ir „Atžalyno“ lituanistinės mokyklos vadovės Ingos Sadaunikaitės-Kozhevnikov padedamos Gabrielė, Greta ir Dominyka renginyje atliko E. Masytės „Laisvę“. Tuo metu visi supratome, kad netiesa, jog už jūrų marių gimusiems net ir mišrių šeimų vaikams nebebus svarbi lietuvybė, nors garbingiausias 101-ųjų Lietuvos laisvės metinių minėjimo svečias Portlande žurnalistas Rimvydas Valatka ir nelinkęs avansu palikti jiems mūsų brangiausios šalelės tarp Nemuno ir Neries pilietybės. Vis dėlto, padedami Agnės Gurevičienės ir kitų Lietuvos patriotų diplomatų, vis daugiau Amerikoje gimusių mūsų tautiečių atstato savo Konstitucijoje apibrėžtą teisę įsirašyti į LR piliečių gretas. Na, o jei visi išeivijoje apsigyvenę lietuviai taptų tokie, kaip šauni mūsų bendruomenė „Rožių mieste“, net ir pats 1990-ųjų Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataras, esu įsitikinęs, nebebalsuotų prieš visos lietuvių išeivijos Lietuvos pilietybes išsaugojimą.

Pasaulio lietuvių metams ir Lietuvos nepriklausomybės dienai paminėti skirti renginiai tęsėsi ir kitą vasario mėn. savaitgalį Nevados valstijos Tahou kurorte „Heavenly“ slidinėjimo bazėje vietinės Reno, NV lietuvių bendruomenės suorganizuotame, ko gero, populiariausios Šiaurės Vakaruose žiemos sporto šakos sąskrydyje. Po puikios dienos kerinčioje gamtoje trijų kilometrų aukštyje vakarais rinkomės aptarti svarbiausių vos prieš penkerius metus pradėjusios kurtis JAV LB Nevados apylinkės reikalų, padėti 2018 m. rudenį išrinktai pirmininkei Laimai Etchegoyhen kuo greičiau susigaudyti šios pačios didžiausios Šiaurės Amerikos lietuvių visuomeninės organizacijos veikloje.  

Lietuvos nepriklausomybės proga į Kolorado valstijos kalnų Didįjį ežerą jau antrus metus paeiliui rinkosi lietuviai ir mūsiškiams prijaučiantys į poledinę žvejybą saulėtą sekmadienio rytmetį. Visų jauniausias tarp 20 dalyvių tapo vos trejų Rokas Sabonis, pramokęs svarbiausių žiemos žūklės paslapčių iš užkietėjusių kalniečių žvejų. Nuo šio amžiaus pradžios viename garsiųjų Kolorado kurortinių miestelių Freizeryje lietuviai sudarė vos ne trečdalį vietos gyventojų, o vienintelė valdiška biblioteka užsakinėjo spaudą iš Lietuvos. Nors Rytų pakrantė gali pasigirti didžiausiu lietuvių imigrantų skaičiumi istorijoje visos Amerikos mastu, turbūt visos šalies teritorijoje nėra jokio kito miesto, kur vienu metu būtų apsigyvenę tiek daug trečiabangių. O kodėl ne, jei darbo slidinėjimo kurortuose pilna ne vien tik žiemos sezonu, gamta kaip ne iš šio pasaulio, bet tarsi Eldorado – ne veltui Virgis Stakėnas Koloradui paskyrė vieną gražiausių savo dainų. Prieš ketvirtį amžiaus įsitikinau, kad iš Kauno neįmanoma išvažiuoti, liekam kauniečiais, nesvarbu, kur būtume, o prieš penketą metų apsigyvenęs Portlande pajutau, kad šį miestą be galo sunku palikti. Tačiau šįkart supratau, kad jei nebūtų buvę Portlando, Oregono, be menkiausios abejonės, rinkčiausi Koloradą!..

Kartais atrodo, kad tikrai esu po laiminga žvaigžde gimęs, nes kaip tai kitaip paaiškinti: penktadienį pakeliui iš Denverio į Freizerio kalnų kurortus bei Žiemos parką snigo kaip iš gausybės rago, o žvejybos dieną ant Didžiojo ežero ledo išaušo puikiausias šeštadienis – lyg vidurvasarį švietė saulutė ir jokio vėjo! Net įdegti suspėjau, nors viduržiemis. Pasimėgavę gamtos malonumais netgi su sniegaeigiu praskriejome, o į namus pas Daivą su buvusiu ilgamečiu Lietuvių bendruomenės pirmininku Romu Zablecku sugrįžtant vėl jokių sniegų… Kamščiai keliuose buvo į kitą pusę – iš Denverio į kalnus, o ne atgal. Ir ką sau galvojate?! Išskridus mudviem su Roku Saboniu į Portlandą, rytojaus rytą Koloradą vėl sukaustė sniego pūgos, dėl kurių žmonėms tapo beveik neįmanoma keliauti ir vykti į darbus. Taigi laimingai sugrįžome į Oregoną ir pasitikome pavasarį!

Amerikai pagal kalendorių pasitikus pavasario sezoną (šioje šalyje oficiali pavasario pradžia kovo 21 d. – red. past.) pats metas… bendrai Baltijos tautų vakaronei. Praėjusį šeštadienį Portlando apylinkėse apsigyvenę lietuviai, latviai ir estai rinkosi į, tikėsimės, kasmetine tradicija nuo šiol tapsiantį renginuką. Tautiniai šokiai, dainos, žaidimai – buvo ką veikti ir mažiems, ir dideliems, o dalyvių amžius svyravo nuo 3 iki 93 metų. Ar ir prabėgus 30 metų prisimename legendinį Baltijos kelią, suvienijusį visų trijų Baltijos seserų Laisvės siekį, kuriam buvo lemta išsipildyti jau kitąmet? Portlando ir pietvakarių Vašingtono estai, lietuviai ir latviai į šį klausimą vieningai atsakė „taip“, kaip ir prieš tris dešimtmečius pakeliui į Nepriklausomybę, kuri, tikėsimės, lydės visas tris Baltijos seses per amžius.

Laurynas R. Misevičius iš Portlando

Dariaus Kuzmicko nuotraukos

 

 

 

PALIKTI KOMENTARĄ

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top