Pradinis / Kūrybos podiumas / Pirštininių lėlių kūrėja: „Perteikti žmogaus bruožams žaisle gali prireikti ir kelių mėnesių“

Pirštininių lėlių kūrėja: „Perteikti žmogaus bruožams žaisle gali prireikti ir kelių mėnesių“

Kantri muzikos legenda Virgis Stakėnas, populiarus vaikų rašytojas Tomas Dirgėla, vienas ryškiausių renginių vedėjų Dainius Martinaitis, atlikėjai Aušra ir Ramūnas Difartai – tai tik dalis žinomų žmonių, kurių išskirtiniausias savybes aktorė, viena talentingiausių pirštininių žaislų kūrėjų Erika Laurinavičiūtė-Šuklinskienė perteiks netradiciškai ­– žaismingose lėlėse. 

Laikosi įdomios taisyklės

Talentingos kaunietės namuose V. Stakėno ir T. Dirgėlos antrininkės lėlytės jau apsigyveno. Dabar – kitų personažų eilė.

„Perteikti žmogaus bruožams žaisle gali prireikti ir kelių mėnesių. Tai yra tikrai išskirtinis procesas, reikalaujantis  smulkmeniško atidumo“, – patikina pašnekovė.

Kurdama pasirinkto asmens atvaizdą, E. Laurinavičiūtė-Šuklinskienė lėlės veidelyje vengia vaizduoti lūpas tam, kad iš anksto žaisliukui nesuteiktų vienokios ar kitokios emocijos. Anot jos, galimybė rinktis, kaip kūrinėlis „jaučiasi“, yra labai svarbi.

Kaip ir kitas pirštinines lėles, šią naująją įžymybių lėlių kolekciją kaunietė kuria iš audinių skiaučių ir specialiai jai paruoštų mezginių.

„Kai ką gaunu dovanų, bet daugelį priemonių tenka įsigyti. Ypač turint konkretų sumanymą“, – sako autorė.

Neįprasto darbo ji ėmėsi dėl noro tobulinti kūrybos techniką.

„Man visada reikia iššūkių“, – patikina E. Laurinavičiūtė-Šuklinskienė.

Tai, pasak jos, tarsi byloja ir gyvenime priimti tiek naujoves išmėginti, tiek sunkesnį kelią privertę rinktis sprendimai.

Ambicijos atvėrė kelius

E. Laurinavičiūtė-Šuklinskienė pasakojo, kad būdama 8-erių pradėjo lankyti vaikų lėlių teatrą „Nykštukas“. Ne tik vaidino, bet ir išmoko siūti įvairius teatro kostiumus, pirštinines lėles, gaminti dekoracijas.

Aktorė atvira  – mokslai jos netraukė, o kūrybos pasauliui ir scenai atsispirti Erika tiesiog negalėjo.

Dramos būrelis veikė ir Eigulių mokykloje, kur būsima lėlininkė siekė įgyti vidurinį išsilavinimą.

„Tačiau po pirmųjų bandymo kurti su moksleiviais metų mokytoja rudenį naujos grupės neberinko. Tai, kad neliks būrelio, mane labai sujaudino. Nuėjau pas direktorę ir paprašiau man leisti burti trupę“, – prisiminė Erika.

Ugdymo įstaigos vadovė sutiko, tačiau į pirmą repeticiją niekas neatėjo.

„Skelbimas, kviečiantis mokytis vaidinti, nesuveikė, tad teko mokinius kviesti aplankant juos pamokose“, – pasakoja pašnekovė.

Keturiolikmetei dramos būrelio „Zuikutis“, vėliau mėgėjiškų teatrų konkursuose gavusio ne vieną apdovanojimą, vadovei neatlygintinai įgarsinti spektaklius padėdavo muzikos mokytoja Jūratė Beigienė. Ji grodavo per jaunųjų aktorių pasirodymus.

Karantinas paliko be būsto

Įvertindama, kad ne visada pedagogė galės būti šalia, Erika pati išmoko muzikuoti. Šešėlių teatras, kaligrafija, ankstyva santuoka ir išsiskyrimas, bilietų į spektaklius pardavimas, scenarijų rašymas, savanoriavimas renginiuose, darbas siuvykloje ir prekybos centro konditerijos skyriuje, dainavimo pamokos pas vokalistę Aušrą Difartę – visa tai kaunietę daug ko išmokė: domėtis, ištverti, pritaikyti, išgyventi, ieškoti kito kelio.

„O nepasiduoti privertė siaubą į kasdienybę įnešęs karantinas. Likau be darbo, būsto ir pajamų. Teko ieškoti ir naujos veiklos, ir kas priglaustų“, – pasakoja pastaraisiais metais „Drakoniuko“ teatro nare tapusi kaunietė.

Laikinus namus be pastogės likusiai Erikai suteikė tėvų globos netekusiais vaikais besirūpinanti šeimyna – užleido būstą, įrengtą virš garažo. Būtent čia aktorei ir kilo daugiausia idėjų, kaip realizuoti savo troškimą kurti. Kaunietė pasakoja ėmusi dar labiau tobulinti jau vaikystėje ir siuvykloje įgytus įgūdžius siūti pirštinines lėles. Dabar ji tokių žaisliukų, suteikiančių vaikams išskirtinių emocijų, per dieną gali pagaminti ir kelis.

Aktorė džiaugiasi ­– jos kartu su tapytoja Indre Vileniške Vaikų literatūros muziejuje Kaune atidaryta bendra paroda „Gyvas pasaulis“ sulaukė sėkmės.

„Kūryba, galima sakyti, mane išmokė visko. Esu smalsi ir neabejoju, kad bet kokia patirtis gyvenime gali praversti“, – patikina E. Laurinavičiūtė-Šuklinskienė.

Loretos Kondratės nuotraukos

Komentarai

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai skelbiamas. Privalomi laukai žymimi *

*

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top