Pradinis / Ne didmiesčių gyvenimas / Projektas „Sveiki dantukai“ Telšių lopšelyje-darželyje „Berželis“

Projektas „Sveiki dantukai“ Telšių lopšelyje-darželyje „Berželis“

Lietuvoje apie 90 proc. skirtingų amžiaus grupių vaikų dantys pažeisti ėduonies. Tyrimai rodo, jog itin pažeisti yra pieniniai vaikų dantys, todėl labai svarbu, kad mažieji kuo anksčiau įgytų burnos higienos įgūdžių.

Burnos higienos įgūdžių šeimoje svarba

Ar vaikų dantys bus sveiki, ar pažeisti ėduonies, daugiausia priklauso nuo tėvų pastangų. Neatsitiktinai dantų ėduonis dar įvardijamas kaip netinkamos žmogaus elgsenos pasekmė. Dažniausiai dantų ėduonį sukelia apnašose esantys mikroorganizmai, todėl svarbiausia juos pašalinti. Rekomenduojama valyti dantis šepetėliu vakare prieš miegą ir dar kartą bet kuriuo kitu dienos metu. Įrodyta, kad du kartai per dieną yra optimalus variantas ir dažnesnis valymas nedaug pagerintų burnos higienos būklę.

Odontologų rekomendacijos

Odontologai rekomenduoja, kad vaikų burnos higienos įgūdžius formuoti reikėtų pradėti išdygus pirmajam dantukui. Kaip jau minėta, būtina vaikus mokyti du kartus per dieną su dantų šepetėliu ir pasta valytis dantis. Tokiais atvejais, jeigu vaikas nenori dantukų valytis ir priešinasi, tai turėtų daryti visa šeima kartu – suaugusiųjų pavyzdys vaikus motyvuoja. Pieniniai dantys labiau ir greičiau pažeidžiami negu nuolatiniai ir reikalauja itin atidžios priežiūros. Atrodo, kad išmokyti vaikus tinkamai prižiūrėti dantis turėtų būti labai paprasta. Vaikai mėgsta mėgdžioti tėvus ir valytis dantis patys, tačiau ikimokyklinio amžiaus vaikai dar nepajėgūs gerai to atlikti. Vaikus reikia skatinti, tačiau vaikų dantis turi prižiūrėti tėvai, – kol vaikas nemoka rašyti, jis negeba ir tinkamai išsivalyti dantų. Vaiko sugebėjimas taisyklingai išsivalyti dantis priklauso nuo rankų motorinių raumenų išsivystymo. Išvalęs dantis vaikas turi išspjauti dantų pastos likučius, burną išskalauti nedideliu kiekiu vandens. Vakare prieš miegą iš(si)valius dantis nebederėtų nei valgyti, nei gerti, išskyrus vandenį.

Tinkamos higienos priemonės

Labai svarbu tinkamai parinkti vaikams higienos priemones. Rekomenduojama vaikui pirkti minkštą arba labai minkštą dantų šepetėlį su maža galvute ir patogia rankena, o dantų pastą rinktis pagal vaiko amžių. Dantų šepetėlis yra labiausiai paplitusi burnos higienos priemonė, tačiau juo negalima gerai pašalinti apnašų nuo visų danties paviršių. Tai efektyviai galima atlikti su higieniniais siūlais, tačiau mažamečiams vaikams vėlgi tai turi atlikti tėvai. Higieninį siūlą patariama naudoti nors kartą per dieną, geriausiai po vakarienės, prieš įprastą dantų valymą arba po jo.

Nuolatiniai dantys

Nuo 6 iki 12 metų vietoj pieninių dantų dygsta nuolatiniai. Šis laikotarpis sutampa su amžiumi, kai rekomenduojama vaikui pradėti savarankiškai valyti dantis. Vaikas po truputį turi perimti atsakomybę už savo burnos priežiūrą, tačiau tėvų dalyvavimas ir kontrolė vis dar būtini. Kadangi dygstantys nuolatiniai dantys nesiekia sukandimo linijos, dantų šepetėlio šereliai nepasiekia ir neišvalo tokių dantų kramtomųjų paviršių, tai atlikti turėtų tėvai. Tėvams svarbu stebėti, kaip vaikai valosi dantis patys. Taigi tėvų pagalba ir kontrolė būtina dar ilgą laiką, kol vaikas tikrai gebės savarankiškai valyti dantis.

Vaikų burnos sveikatai didžiausią neigiamą įtaką daro saldumynai, saldūs gėrimai – šie produktai padeda daugintis bakterijoms, kurios sukelia dantų ėduonį. Visiškai vaikams uždrausti šių skanėstų neįmanoma, reikia kuo dažniau jiems pasiūlyti daržovių ir vaisių, kuriuos kramtant natūraliai pašalinama dalis apnašų.

Silantai

Rekomenduojama vos išdygusius pirmuosius krūminius dantis (tik nepažeistus ėduonies) dengti silantais, kurie stiprina dantų emalį ir daro jį atsparesnį ėduoniui. Vaikų krūminių dantų silantavimo paslaugoms apmokėti lėšos skiriamos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto. Patiems tėveliams mokėti už vaikų dantų silantavimo paslaugą nereikia.

Apsilankymas pas odontologą

Apsilankyti pas gydytoją odontologą pirmą kartą reikėtų, kol dantukai dar yra sveiki, geriausiai – išdygus pirmajam dantukui, jei pastebėjote burnos sveikatos problemų – apsilankyti nedelsiant. Vėliau – reguliarūs, kartą per pusmetį  profilaktiniai apsilankymai pas gydytoją odontologą bei burnos higienistą.

SAM_2369

Burnos higienos įgūdžiai Telšių lopšelyje-darželyje „Berželis“

Moksliniais tyrimais nustatyta, kad burnos ertmės sveikata daugiausia priklauso nuo asmens burnos higienos įgūdžių, kai vaikams geri dantų priežiūros įpročiai išugdomi dar ankstyvoje vaikystėje. Telšių lopšelyje-darželyje „Berželis“ kasmet vykdomas tęstinis projektas „Sveiki dantukai“. Projekto tikslas – formuoti tinkamus vaikų burnos higienos įgūdžius, kad dantukų valymas taptų  kasdieniniu įpročiu. Projekto, vykusio visą lapkričio mėnesį, metu vyko linksmos ir kūrybiškos veiklos – vaikai buvo ne tik stebėtojai, bet ir aktyvūs dalyviai: sveikatos valandėlių metu mokėsi taisyklingai valyti dantukus, žiūrėdami mokomuosius filmukus susipažino su burnos priežiūros taisyklėmis, pildė dantukų valymo kalendorių, tyrinėjo „nematomas dantų apnašas“, vyko į edukacinę išvyką – Žemaitijos odontologijos kliniką, dalyvavo  linksmoje šventinėje viktorinoje, kurios metu buvo apdovanoti Telšių visuomenės sveikatos biuro prizais, kūrė knygeles, gamino darbelius iš antrinių žaliavų. Visą projekto ,,Sveiki dantukai“ laiką vaikų darbeliai džiugino ne tik tėvelius, bet svečius.

Burnos higienos ir gyvenimo kokybės dermė

Projektas baigėsi, bet burnos higienos įgūdžių formavimą Telšių lopšelyje-darželyje ,,Berželis“ tęsime  ir toliau. Manome, kad, nuo mažens formuodami tinkamus dantų priežiūros įpročius, galėsime išsaugoti ne tik gražią vaikų šypseną, bet ir gerą vaiko gyvenimo kokybę. To linkėtume kolegoms iš visų ikimokyklinių įstaigų.

                 Milda Liubinavičienė, Telšių rajono visuomenės sveikatos priežiūros specialistė

 

PALIKTI KOMENTARĄ

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top