Pradinis / Šeima ir sveikata / Psichologai: „Priprasti prie euro prireiks kelių savaičių“

Psichologai: „Priprasti prie euro prireiks kelių savaičių“

Parduotuvėse ir paslaugų teikimo vietose kainos ir litais, ir eurais bus nurodomos iki pat 2015 m. birželio 30 dienos. Tačiau gaunamų pajamų virsmas įvyks staiga: gruodį algą ar pensiją gavę litais, 2015 m. sausį sąskaitose ar atlyginimų lapeliuose išvysime bemaž pusketvirto karto kuklesnes sumas. Tiesa, eurais. Psichologų teigimu, į eurus perskaičiuotos pajamos iš pradžių gali šiek tiek gluminti.

„Euras pirmaisiais 2015 metų mėnesiais žmonėms kels dvejopų emocijų. Viena vertus, labai smagu mokėti pusketvirto karto mažiau. Tačiau kai tiek pat sumažėja ir pajamos, natūralu, kad žmogui susidaro tam tikras diskomfortas“, – aiškino psichologas dr. Marius Daugelavičius.

2014 metai: minimalus atlyginimas – 1035 litai, vidutinis – 2360 litų, daugelio svajonių, o kai kam įprasta alga – 5 tūkstančiai litų. Kai kam skamba lyg ir neblogai, neatskaičius mokesčių. Tokie skaičiai visiškai įprasti. O jei per mėnesį bus uždirbama atitinkamai beveik 300, daugiau nei 683 ar kone 1450? Prastai! Bent jau toks pirmasis įspūdis. Nors tikroji algos vertė ir ją gaunančio asmens perkamoji galia visiškai nepasikeis: tiesiog taip nutiks kitąmet litus pakeitus eurams.

Litai pradėjo cirkuliuoti 1993 m., tad su šia valiuta praleidome jau daugiau nei du dešimtmečius. 2015 m. sausio 1 d. jį pakeis euras. Tačiau iš pradžių – sąskaitose, piniginėse, o tik vėliau – žmonių sąmonėje.

Kiek laiko tai gali užtrukti? Kiekvienam asmeniui šiek tiek skirtingai, tačiau, dr. M. Daugelavičiaus nuomone, persiorientuoti pakaks kelių savaičių. „Adaptacijos periodas truks mėnesį, galbūt du. Žmonės pripras prie naujų skaičių tiek skaičiuodami pajamas, tiek išlaidas. Pažvelkime, kas būna išvykus į kelionę į užsienį. Pirmosiomis dienomis sąmonėje visas kainas vietos valiuta verčiame į litus. Tačiau po savaitės ar dviejų jau nustojame taip darę. Panašus virsmas kitais metais laukia ir mūsų visų“, – aiškino psichologas.

Tiek psichologai, tiek finansų specialistai atkreipia dėmesį ir į psichologiškai „sumažėsiančias“ kainas parduotuvėse – labai svarbu, kad tai neskatintų nereikalingo išlaidavimo. Pasak dr. M. Daugelavičiaus, pereinamuoju laikotarpiu prireiks daugiau pastabumo, teks atsikratyti įpročių apsipirkinėti „autopilotu“.

Asmeninių finansų specialistė Marija Bunkaitė spėja, kad skaudžiausia patirtis laukia tų žmonių, kurie nelabai skrupulingai seka kainas. Būtent jie gali dažniau supainioti litą su euru ir skaudžiai nusivilti.

„Kurie bent kiek atidžiau stebi kainas, tie puikiai suvokia, kad ta pati prekė per dieną ar savaitę negalėjo atpigti pusketvirto karto. O jei žmogus į tai neatkreipia dėmesio, tai skaudžios patirties įgis išlaidaudamas ir išleisdamas daugiau – už pamokas juk reikia mokėti“, – aiškino M. Bunkaitė.

Kad pamokų netektų išbandyti savo kailiu, šeimos finansų specialistai siūlo pajamas ir išlaidas mokytis skaičiuoti eurais. Tam itin naudingas dabartinis laikotarpis, kai kainos skelbiamos dviem valiutomis, o mokėti vis dar galime įprasta valiuta. Skaičiuoti ne tik litais, bet ir eurais derėtų tiek kainas, tiek išlaidas ir pajamas. Tie, kurie pildo asmeninį biudžetą, turėtų jau dabar jį papildyti eurų eilute.

Euras pakeis litą 2015 metų sausio 1 dieną neatšaukiamu kursu: 1 euras – 3,45280 lito. Kainos litais ir eurais privalo būti nurodomos nuo 2014 m. rugpjūčio 22 d. iki 2015 m. birželio 30 d. Kainos dviem valiutomis turi būti skelbiamos visose prekybos ir paslaugų teikimo vietose (etiketėse prie prekės ar ant prekės pakuotės, kainoraščiuose ar kitose informacijos apie kainas pateikimo priemonėse), taip pat reklamose, jeigu jose nurodoma prekių ar paslaugų kaina.

PALIKTI KOMENTARĄ

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top