Kražiuose tęsiasi prasmingi Mažosios kultūros sostinės renginiai. Kovo 16 dieną M. K. Sarbievijaus kultūros centre vyko Šiaulių universiteto docento daktaro Juozo Pabrėžos mokslinės monografijos „Žemaičių kalba ir rašyba“ pristatymas.
Kaip minėjo pats autorius, tai dvidešimt ketvirtas šios knygos pristatymo renginys. Kražiuose jis prasidėjo skaitovės Rugilės Jurgilaitės tarmišku tekstu „Medžiokalnio paslaptys“. Kražių M. K. Sarbievijaus kultūros centro moterų ansamblis padainavo nuotaikingą žemaičių liaudies dainą „Kas numyni tus takelius“ (vadovė Jurgita Gelumbickienė). Knygos autorius J. Pabrėža, mokslinę monografiją vadindamas viso gyvenimo knyga, vaizdžiai pristatė žemaičių kalbą ir rašybą, nurodydamas šios tarmės fonetikos, sintaksės ir leksikos skirtumus nuo bendrinės kalbos, pranešimą iliustravo gyvais pavyzdžiais, o šie ne kartą sukėlė smagų žiūrovų juoką.
Mokslininkas yra įsitikinęs, kad pasauliui, aplinkiniams ir patys sau įdomesni, prasmingesni ir turtingesni būsime ne standartiniu vienodumu, o savitu skirtingumu. Žemaičiams vienas iš tokių kertinių išskirtinumo akmenų yra gyva žemaičių kalba – jos puikioji tarmė ir daugybė šnektų. Svečio manymu, išskirtinis ir kražiškių žodynas – kitų regionų lietuviai tikrai nesupras žodžių „kramė“, „staibis“, „pluonymas“, „vašuoklis“, „blezdinga“, „krupis“, „žiuogspira“, „apėntas“, „rasintais“, „nognei“ ir kitų.
Mokslinės monografijos pristatymą žemaičių tarme moderavo Šiaulių universiteto profesorė Sigita Varnelytė-Turskienė, kuri baigė Kražių mokyklą, yra įrašyta į gimnazijos Garbės galeriją. Renginio metu skambėjo universiteto magistrantų Vytautės Sakalauskaitės ir Gedimino Fursalovo atliekami muzikiniai kūriniai. Universiteto atstovai kultūros centro ir gimnazijos vadovėms Linai Mikalajūnaitei ir Ritai Andrulienei įteikė dovanų – knygų.
Gimnazistė Živilė Nutautaitė papasakojo Vašilėnų kaimo šviesuolės Janinos Garbenienės užrašytą istoriją „Biržkalnis“, gimnazistas Žygimantas Bagdonas dūnininkų tarme porino apie tai, kaip jam sekėsi pirmajame pasimatyme. Lietuvių liaudies šokį „Linksmapolkė“ šoko 3 gimnazinės klasės mokiniai (kolektyvo vadovė – Jovita Žakarienė). Renginį užbaigė istorija apie pamokslą vaikų ir moksleivių – liaudies kūrybos atlikėjų konkurso „Tramtatulis“ 2016 metų regioninio etapo laimėtojas Rokas Jurgilas (skaitovus rengė Jūratė Sankauskienė ir Emilija Kvietkuvienė). M. K. Sarbievijaus kultūros centro direktorė Lina Mikalajūnaitė, dėkodama svečiams už gražią dovaną visai Žemaitijai, pasidžiaugė, kad įvairių stilių meno pasiūlos laikais tiek daug vietos tenka ir tarmėms.
Renginį vedė jo sumanytoja Kražių Žygimanto Liauksmino gimnazijos mokytoja metodininkė Emilija Kvietkuvienė.
Organizatorių nuotr.