Jau rašėme apie tai, kas gi yra toji sėkminga karjera ir kaip ją pradėti, o šįkart kalbėsime apie tai, kaip svarbu prieš pradedant siekti karjeros save pažinti ir pamilti.
Karjerai įtaką daro sugebėjimas konstruktyviai mąstyti, savęs pažinimas, pasitikėjimas savimi, optimizmas, išsilavinimas, kitos savybės ir gebėjimai. Verta žinoti, jog kai kurie karjeros specialistai karjerą sieja su individualios karjeros vadybos išmanymu. Individualios karjeros vadyba – tai priemonių visuma, skirta „parduoti“ save (darbuotoją) pageidaujamam „pirkėjui“ (darbdaviui) norima kaina ir norimomis sąlygomis. Šiuolaikinėmis laisvos rinkos ir konkurencijos sąlygomis individualios karjeros vadyba yra labai svarbi. Kiekvienam mūsų yra duota laisvė apsispręsti ir pasirinkti individualų karjeros kelią. Bet kaip jį pradėti? Tikriausiai nieko nenustebinsime sakydami, kad nuo savęs pažinimo. Pirmiausia reikia įsisąmoninti, koks esi žmogus: ar Tau labiau patinka dirbti su žmonėmis, ar su informacija, ar patinka organizuoti, o gal kūrybingiausias būni, kai dirbi vienas. Taip pat reikalinga įsisąmoninti savo savybes, stiprybes ir silpnybes. Reikia pačiam suprasti, ar pasitiki savimi, ar moki valdyti konfliktines situacijas, ar bendraudamas sugebi būti lankstus ir diplomatiškas. Tik kai pažinsi save, gali pradėti galvoti apie savo svajonių darbo paiešką.
Savęs pažinimas
Apie savęs pažinimą kalbama daug ir visur. Savęs pažinimo svarba akcentuojama jau nuo pradinių klasių, tačiau yra momentų, kai savęs pažinimas tampa ypač svarbus. Vienas tokių momentų ir yra darbo paieškos, tiksliau, karjeros kelio pasirinkimas. Tai kaipgi save pažinti? Šis kelias labai ilgas, bet pradėti nuo kažko juk reikia. Toliau pateikiami trumpučiai pratimai gali Tau padėti labiau pažinti save.
Išvardyk 5 stipriąsias savo asmenybės savybes, kurios gali padėti siekti karjeros. Iliustruok pavyzdžiais.
Išvardyk 5 silpnąsias savo asmenybės savybes, kurios gali trukdyti siekti karjeros. Iliustruok pavyzdžiais.
Paanalizuok, kaip galėtum įveikti silpnąsias savybes, trukdančias siekti karjeros.
Savęs pažinimas apima ne tik savo asmenybės savybių įsisąmoninimą, bet ir įvairių įgūdžių, gebėjimų, darbo vertybių ir interesų pažinimą. Taigi savęs turime paklausti:
Koks aš esu (kaip žmogus ir potencialus darbuotojas)?
Ko aš noriu (kalbant apie darbą ir gyvenimą apskritai)?
Ką aš galiu (sugebu atlikti gerai)?
Savęs pažinimo vis dėlto neužtenka, kad pavyktų rasti norimą darbą. Karjeros vadyboje, panašiai kaip vadyboje apskritai, reikalingas ne tik „produkto“ pažinimas, bet ir žavėjimasis juo. Juk jei vadybininkas nesižavi savo siūlomu „produktu“, ar galima tikėtis, kad juo susižavės pirkėjas? Taigi turime ne tik pažinti, bet ir mylėti save. Jei nevertinsi savęs, vargu ar gali tikėtis, kad Tave įvertins kas nors kitas.
Savęs priėmimas
Kaipgi atpažinti, ar mylime save? Toliau pateikiamas pratimas gali Tau padėti atsakyti į šį klausimą.
Kuriems teiginiams pritari?
Dažnai būnu savimi nepatenkintas.
Matau daug savo trūkumų.
Esu per daug netobulas, kad man pavyktų gauti norimą darbą.
Nepriimu savęs tokio, koks esu.
Dažnai mintyse kritikuoju savo elgesį.
Kiti yra daug gabesni už mane.
Esu per jaunas / per daug nepatyręs / per mažai kvalifikuotas gauti gerą darbą.
Jei Tavo nuomonę atitiko daigiau kaip 4 teiginiai, vadinasi, nepakankamai myli save ir tai gali tapti kliūtimi siekiant karjeros. Ką daryti? Pirmiausia svarbu suprasti, jog tobulų žmonių nebūna, o Tu esi unikalus ir nepakartojamas savo požiūriu, patirtimi ir supratimu. Neteisk ir nebausk savęs už klaidas. Kas jų nepadaro? Atleisk sau. Priimki save tokį, koks esi. Tai labai svarbus individualios karjeros vadybos principas. Jis nereiškia, jog nereikia stengtis tobulėti, tačiau tai reikia daryti atsipalaidavus nuo savikritikos. Tiesiog mylėk save.