Pradinis / Aktyvios bendruomenės – Lietuvos stiprybė / Šiaudiniškių kaimo bendruomenės veikla žmones vienija ir skatina tobulėti

Šiaudiniškių kaimo bendruomenės veikla žmones vienija ir skatina tobulėti

Šiais laikais vis mažiau laiko skiriame gyvam, nuoširdžiam bendravimui, domėjimuisi aplinkiniais žmonėmis. Randame laiko perskaityti intriguojančią naujieną apie žymų asmenį, komentarams socialiniame tinkle, tačiau retai gyvai užkalbiname kaimyną, draugą ar buvusį kolegą. Kai gyvenime žmonių veidai keičiasi taip greitai, dažnai nė nespėjame užmegzti artimo ryšio. Kartais ateina suvokimas, kad esame vieniši. Susvetimėjimas braunasi ne tik į didmiesčių, bet ir į miestelių, kaimų žmonių gyvenimą. Priešnuodis tam gali būti socialinė ar bendruomeninė veikla. Ji leidžia ne tik rasti bendraminčių, bet ir pasijusti svarbiems bei reikalingiems.

Susipažinę su Vilkaviškio rajono Šiaudiniškių bendruomene, jaučiamės įkvėpti. Neskaičiuosime visuomeninio darbo valandų, slypinčių už šūsnies įgyvendintų ar dar vykdomų projektų lapų, nepateiksime sumų, kurios buvo investuotos į šią vietovę ir jos žmonių gerovę, nes svarbiausia ne skaičiai, o noras į savo ir kitų gyvenimą įnešti daugiau šviesos. Tad kaipgi tai įgyvendina aktyvūs šiaudiniškiečiai?

Šimtmečio minėjimas

Turtina ir vaikų, ir suaugusiųjų laisvalaikį

Šiaudiniškių bendruomenė gyvuoja jau šešiolika metų. 2003-iaisiais pirmuoju bendruomenės pirmininku tapo Zenonas Žaldokas. Nuo 2006-ųjų šias pareigas perėmė ir nenuilstamai eina iki šiol Irena Senkuvienė.

89 narius turinti organizacija aiškiai apsibrėžusi veiklos tikslus: vienyti Šiaudiniškių ir gretimų kaimų gyventojus bei iš jų kilusius žmones, ugdyti bendruomeniškumą, ginti jų teises, palaikyti ir plėtoti kaimo infrastruktūrą, organizuoti kaimo vaikų ir jaunimo užimtumą, rūpintis pagyvenusių ir senyvo amžiaus žmonių užimtumu ir slauga. Kaip šių tikslų link artėjama?

Vienas svarbiausių bendruomenės įgyvendintų sumanymų – 2013 metais Šiaudiniškiuose įsteigtas vaikų dienos centras „Išgirskime kaimo vaiką“. Jis padidino vaikų užimtumą po pamokų ir laisvalaikiu. Šiame centre, kuriame dirba du pedagogai ir trys savanoriai, vyksta įvairios veiklos: edukacinės pamokėlės, kūrybiniai užsiėmimai, vaikai ruošia savo darbų parodėles. Taip pat organizuojamos išvykos į lankytinas Lietuvos vietas.

Norint dar labiau praturtinti vietos vaikų laisvalaikį, skatinti jų fizinį aktyvumą, 2013 metais įrengta vaikų žaidimų aikštelė. Joje organizuojami įvairūs užsiėmimai, žaidimai ir kitos pramogos.

Šiaudiniškių kaimo bendruomenė turtina ir suaugusių gyventojų laisvalaikį: organizuoja renginius, akcijas, paskaitas, šiaurietiškojo ėjimo žygius, išvykas po Lietuvą.

Bendruomenės namai tapo ta vieta, kur gyventojai susitinka pabendrauti, pasibūti, pamiršti kasdienius darbus ir rūpesčius. O kartu ir išmokti ką nors vertingo. Pavyzdžiui, jogos, meditacijos, streso valdymo pratimų. Moterys noriai dalyvauja bendruomenės organizuojamose specialisčių vedamose grožio pamokėlėse – mokosi grožio paslapčių ir subtilybių, išbando įvairias procedūras.

Grožio pamokėlė

Šventėse – tradicijos ir naujovės

Puoselėdama tautiškumą, bendruomenė kasmet mini Vasario 16-ąją, Valstybės dieną. Nelieka užmirštos ir Moters, Motinos, Tarptautinė vaikų gynimo dienos. Skatinant ne tik vietos žmonių, bet ir aplinkinių kaimų gyventojų bendravimą, stiprinant tarpusavio ryšį, rengiama Kaimynų diena. Praėjusiais metais šio renginio dalyviai varžėsi viktorinoje apie gretimus kaimus, dalyvavo įvairiose rungtyse ir estafetėse. Ir visi buvo pagerbti dovanėlėmis – Šiaudiniškių kaimo bendruomenės kurtais vaistažolių maišeliais.

Šiaudiniškiuose praėjusiais metais ypatingai paminėtas Valstybės atkūrimo šimtmetis. Minėjimas prasidėjo Lietuvos Respublikos himno giedojimu. Vėliau surengtas jaunųjų šiaudiniškiečių pasirodymas, Vilkaviškio rajono Suvalkijos (Sūduvos) kultūros centro-muziejaus vyr. fondų saugotoja Elena Rupeikienė kvietė pasivaikščioti istorijos prisiminimų takais nuo 1918 m. iki šių dienų. Parengtoje ekspozicijoje buvo galima pamatyti kai kurių 1918 m. Nepriklausomybės Aktą pasirašiusių signatarų originalius daiktus, to meto leidinius. Šventės metu taip pat buvo įteiktos padėkos žmonėms, kurie prisideda prie Šiaudiniškiuose organizuojamų renginių. Minėjimo pabaigoje vyko akcija, kurioje iš spalvotų balionų buvo sudėta „gyva“ Lietuvos Respublikos trispalvė.

Šiaudiniškiečių tradicija tapo prieš didžiąsias žiemos šventes įžiebti Kalėdų eglę. Prieš Kalėdas taip pat organizuojamos įvairios akcijos, su dovanėlėmis keliaujama lankyti vienišų senolių.

2017 metais bendruomenė rengė šventę „Kaip paukščiai sugrįžkim…“ Šios šventės tikslas – suburti žmones, kurie gimė, augo, gyveno ar ir tebegyvena Šiaudiniškiuose, kam brangus šis kraštas. „Mylėti savo krašto vaikai neišmoks tik iš vadovėlių. Tik tokie susitikimai kaip šis mus moko bendrumo jausmo, meilės, pakantumo vienas kitam. Visada reikia rasti priežastį džiaugtis“, – sakė bendruomenės atstovė.

„Tautiškos giesmės“ giedojimas Valstybės dieną
Vasario 16-osios minėjimas

Šiaudiniškių kaimo bendruomenė neabejinga sveikatingumo idėjoms – kelerius metus organizavo „Jonines kitaip“ – šventę be alkoholio. Šiuo renginiu norėta parodyti, kad linksmintis, smagiai leisti laiką galima ir be svaigalų. Praėjusių metų Joninių akcentu tapo Afrikos būgnų šou programa – būgnininkai kvietė visus susirinkusius čiupti po šį instrumentą ir išbandyti jų nepakartojamą skambesį. Dalyvius lydėjo gera nuotaika, puikūs įspūdžiai. Afrikos būgnai ir pozityvios emocijos įkaitino vėsų vakarą. Joninių laužas buvo uždegtas šokant būgnų garsuose.

Šiaudiniškių kaimo bendruomenė žmonių dėmesį į sveikatinimąsi atkreipia ir kitais būdais: 2018 metais organizavo akcijas „Pasitikrink nemokamai regą“, „Sveikatkiemis“, šiaurietiškojo ėjimo žygį. Taip pat gyventojams vyko paskaita apie žalingus įpročius „Pasirink ir nuspręsk“.

Bendruomenės aktyvistai daug dėmesio skiria ir kaimo aplinkai. Dažnai organizuoja švarinimosi akcijas – surenka senus buitinius daiktus ir perduoda juos atitinkamai įmonei. Taip pat tvarko aplinką ir ragina tai daryti visus gyventojus.

Akcija DAROM

Viena aktyviausių rajone

Šiaudiniškių kaimo bendruomenė – viena aktyviausių Vilkaviškio rajone. Tai liudija ir įvairūs įvertinimai. Vilkaviškio rajono kaimo bendruomenių sąskrydyje ji buvo apdovanota nominacijomis: „Šauniausia 2017 metų bendruomenė“, „Šauniausia 2017 metų bendruomenės pirmininkė“, „Sėkmingiausiai 2017 metais veikiantis vaikų dienos centras“. O Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio proga pirmininkei buvo įteikta Lietuvos trispalvė už bendruomeniškumo puoselėjimą.

I. Senkuvienė džiaugiasi, kad į bendruomeninę veiklą įsitraukia ir jaunimas. Ne kieno kito, o jaunuolių iniciatyva kaime buvo įrengta lauko tinklinio aikštelė. Jauni žmonės noriai dalyvauja, savanoriauja įvairiuose renginiuose, bendruomenės veiklose.

Nors per šešiolika metų nuveikta išties nemažai, tačiau darbai nesustoja. Bendruomenė toliau ketina gražinti kaimo aplinką, gerinti sąlygas žmonėms sportuoti  – sutvarkyti viešąją erdvę prie tvenkinio, pagerinti kaimo aikštyno būklę.

Bendruomenės stiprybės

I. Senkuvienė, kilusi iš netoliese esančio Gustaičių kaimo, Šiaudiniškiuose gyvena nuo 1979-ųjų. Po keturiasdešimt čia praleistų metų vienas didžiausių jos norų – kad šis kaimas toliau gyvuotų, kad gyventi jame būtų gera, gražu kiekvienam. Būtent tai veiklią moterį ir paskatino įsitraukti į bendruomeninę veiklą.

Ji džiaugiasi stipriu bendruomenės branduoliu, kurį sudaro bendruomenės taryba ir seniūnaitė. „Dirbant išvien su seniūnaite Egle Kazakevičiene ir bendruomenės tarybos nariais – Jolanta Kailiuviene, Stase Stankevičiene, Aneta Čižauskiene, Mantu Kazakevičiumi, Jolanta Kardauskiene, Zenonu Žaldoku, Aušra Stankevičiene – nuveikta daug sunkių darbų. Jų pastangomis visos veiklos vyksta sklandžiai ir kokybiškai. Visada sulaukiame ir kitų žmonių – savanorių pagalbos. Apskritai vietos gyventojai yra labai nuoširdūs ir prireikus visada padeda vieni kitiems“, – pasakoja pašnekovė.

I. Senkuvienės manymu, Šiaudiniškių bendruomenės stiprybės – žmonių vieningumas, drąsa, paprastumas, sąžiningumas ir nuolatinis noras tobulėti, pritraukti į kaimą daugiau naujovių, veiklų. Ji pastebi, kad bendruomenės veikla vietos žmones vienija ir skatina tobulėti, pasitempti. Kaimas per keliolika metų pagyvėjo, pagražėjo, atsinaujino. Po truputį čia ėmė daugėti jaunų šeimų.

Šiaudiniškių įžymybė – dvaro rūmai

Ypatingi šio kaimo žmonės. Kaip ir pati vieta. Jeigu kada teks čia lankytis, būtinai užsukite bent iš išorės apžiūrėti Šiaudiniškių dvaro, garsaus savo istorija. Sovietiniais metais jis buvo paverstas kontora, vėliau apleistas, o dabar atgyja. XIX a. antrojoje pusėje statyti dvaro rūmai dabar priklauso Nijolei ir Valentinui Vieraičiams, kurie noriai priima svečius ir pasakoja šio dvaro istoriją.

Dar viena vieta, kurioje gera pabūti ir kuri dažnai tampa bendruomenės renginių vieta, – prie rūpintojėlio, kuris simbolizuoja Šiaudiniškiuose gimusius, gyvenusius ir gyvenančius žmones.

Inga Nanartonytė

Nuotraukos iš bendruomenės archyvo

PALIKTI KOMENTARĄ

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top