Pradinis / Aktyvios bendruomenės – Lietuvos stiprybė / Stupuriškių bendruomeninė veikla – meilės duoklė savo kraštui

Stupuriškių bendruomeninė veikla – meilės duoklė savo kraštui

Beveik septyniolika metų bendruomeninės veiklos, septyniolika sėkmingai įgyvendintų projektų ir nenuslūgstantis noras toliau stengtis dėl gyventojų bendros gerovės. Tuo džiugina Joniškio rajono Stupurų kaimo bendruomenė. Jos veiklos tęstinumui užtikrinti itin daug dėmesio skiria jau ketvirtus metus organizacijos pirmininkės pareigas einanti Lina Vyšniauskaitė, praėjusį pavasarį apdovanota už svarų indėlį į Lietuvos valstybės gerovės kūrimą sidabro ženkleliu „Atkurtai Lietuvai – 100“. Lina sutiko pasidalyti gerąja bendruomenės patirtimi.

Viena pirmųjų bendruomenių rajone

Anot L. Vyšniauskaitės, Stupurų kaimo bendruomenė yra viena iš pirmųjų nevyriausybinių pelno nesiekiančių organizacijų Joniškio rajone. Ji buvo įkurta 2002-ųjų rugsėjo 17 d. Mintis suburti kaimo žmones ir įkurti organizaciją kilo tuometei Gataučių seniūnijos seniūnei Janinai Kadienei. Gyventojai noriai būrėsi į bendruomenę, pirmajame susirinkime dalyvavo net 52 kaimo gyventojai. Šiuo metu bendruomenė vienija penkių aplinkinių kaimų žmones ir turi 71 narį.

Stupurų kaimo bendruomenės įstatuose aiškiai apibrėžti tikslai ir uždaviniai: vienyti kaimo gyventojus, įtraukti narius ir vykdyti šviečiamąją veiklą, ugdyti žmonių pilietinę atsakomybę, stiprinti šeimos vertybes, ugdyti asmens dorovines nuostatas, sąmoningą požiūrį į asmenybę, propaguoti sveiką gyvenimo būdą, vykdyti prevencinę nusikalstamumo veiklą, rūpintis ir skatinti meno, verslų plitimą, organizuoti renginius, paskaitas, kursus pagal gyventojų poreikius, rengti projektus tikslams įgyvendinti ir stiprinti materialinę bazę.

Per beveik septyniolika metų bendruomenės nuveiktų darbų sąrašas išties nemažas. Ji nuo 2007-ųjų aktyviai dalyvauja projektinėje veikloje. Tai viena iš įgyvendintų projektų skaičiumi lyderiaujančių Joniškio rajono bendruomenių. Dauguma projektų buvo orientuoti į materialinės bazės sukūrimą, bendruomenės namų puoselėjimą, verslumo skatinimą, sveiko gyvenimo būdo propagavimą. Įdėjus daug laiko ir darbo, dabar džiaugiamasi gražiai sutvarkyta bendruomenės aplinka bei namais, nuolat atnaujinama materialine baze. Vis dėlto svarbiausia – skiriamas dėmesys kiekvienam žmogui ir stengiamasi dirbti dėl savo kaimo gerovės.

Susikūrė jaukią erdvę

Įgyvendinant projektus, kaip minėta, itin daug dėmesio buvo skirta bendruomenės namų atnaujinimui. Kapitališkai suremontuotas pastato stogas, sudėti plastikiniai langai, pastatytas naujas apšildymo katilas, atliktas vidaus remontas, sumontuotos apsauginės žaliuzės. Nors projektams buvo gautas tam tikras finansavimas, tačiau be pačių stupuriškių paramos nebūtų pavykę išsiversti. Vieni prisidėjo lėšomis, kiti savanoryste.

Vykdydama projektą „Bendra veikla iš kartos į kartą“ Stupurų kaimo bendruomenė pasistatė lauko pavėsinę, įsigijo jai suolus ir stalus, įsirengė stacionarius lauko suoliukus su šiukšliadėžėmis ir dviračių stovu, nusipirko inventorių aplinkos ir poilsio zonai tvarkyti, sumontavo lauko treniruoklius, tinkančius įvairaus amžiaus grupėms, pasipuošė ekspozicinėmis lentynomis su apšvietimu bendruomenės narių kolekcionuojamiems eksponatams demonstruoti.

Atnaujintuose bendruomenės namuose stupuriškiams netrūksta įvairių veiklų: čia įrengti teniso ir biliardo stalai, treniruokliai, yra kompiuteris, filmavimo kamera ir kt.

Įgyvendindama projektą „Bendruomeniškumo skatinimas stiprinant Stupurų kaimo bendruomenės materialinę bazę“, bendruomenė įsigijo penkis aukštaičių regiono tautinius kostiumus, akordeoną susikūrusiam naujam Stupurų kaimo moterų muzikos ansambliui.

Skatina verslumą

Stupurų kaimo bendruomenė 2018-aisiais taip pat sėkmingai įgyvendino projektą „Ekonominės veiklos skatinimas Stupurų kaimo bendruomenėje“. Juo siekta skatinti bendruomenės narių ekonominę veiklą ugdant siuvimo įgūdžius. Projekto metu buvo įsigytas šildymo katilas, siuvimo, siuvinėjimo, plokščiasiūlė ir krašto apmėtymo mašinos, lyginimo lenta ir lygintuvas su garo generatoriumi,  prekybinė palapinė, vidaus ir lauko žaliuzės. Susipažinusios su siuvimo įranga bendruomenės narės mokėsi siūti įvairius praktiškus daiktus. Vykdant projektą įsigytas turtas suteikia bendruomenės nariams galimybę tobulinti siuvimo įgūdžius arba išmokti naujo amato. Tokiu būdu skatinamas gyventojų užimtumas ir verslumas. 

Dėmesys psichologinei sveikatai

Stupuriškiai praėjusiais metais dėmesio skyrė ir gyventojų psichologinei sveikatai – įgyvendino projektą „Sveika siela – sveikas žmogus“. Bendruomenės nariai išklausė psichologo parengtą paskaitą apie asmens psichologinę sveikatą, praktinio užsiėmimo metu įtvirtino gautas žinias, aktyviai dalyvavo diskusijose, išsakė savo nuomonę, pastebėjimus, dalijosi asmenine patirtimi. Seminaro metu psichologė padėjo dalyviams nustatyti lūkesčius ir tikslus, atskleisti savo asmenybės tipą, rasti būdų, kaip suvaldyti stresinę situaciją, ir pasidalijo žiniomis, kas padeda, motyvuoja esant sunkioms gyvenimo akimirkoms. Stupuriškiai, pasisėmę naudingų žinių, nusprendė, kad ir toliau tikslinga rengti tokius užsiėmimus.

Renginių įvairovė

Iniciatyvūs stupuriškiai stengiasi organizuoti veiklas, kurios įtrauktų ne tik suaugusiuosius, bet ir vaikus. Pavyzdžiui, 2017-aisiais minint Tarptautinę jaunimo dieną Joniškio r. savivaldybės Jono Avyžiaus viešosios bibliotekos Stupurų filialo bibliotekininkė Vita Jašinskienė ir Stupurų kaimo bendruomenės pirmininkė L. Vyšniauskaitė sukvietė nemažą būrį vaikų ir tėvelių į Filmų vakarą gamtoje.

Šiemet bendruomenė organizavo renginį, skirtą Vasario 16-ajai ir Lietuvių kalbos dienai paminėti, į kurį kvietė šeimas. Susirinkusieji dalyvavo smagioje lietuvių kalbos viktorinoje ir prisijungė prie „Laisvės skrydžio“ akcijos rajone. Paminėtina, kad pilietinė akcija „Laisvės skrydis“ startavo 2014-ųjų vasario 16 d. Tąkart Joniškio miesto viešosios erdvės pirmąsyk pasipuošė tautiškų spalvų paukščiais. Ši akcija jau tapo išskirtiniu Joniškio miesto ir rajono valstybinių švenčių simboliu. Ja siekiama suvienyti Joniškio rajono bendruomenę vienam tikslui – papuošti savo miestą, rajoną laisvės simboliais – Lietuvos vėliavos spalvų paukščiais.

Šių metų Kovo 11-ąją Stupurų bendruomenės nariai minėjo skambant melodingoms liaudies dainoms, klausydamiesi Joniškio literatų klubo „Audruvė“ skaitomų tekstų. Skambėjo eilėraščiai, skirti Lietuvai ir jos žmonėms, persunkti asmenine patirtimi, nuoširdžiu jausmu.

Bendruomenė noriai organizuoja tradicinius renginius, tokius kaip Užgavėnės, kalėdinės popietės mažiesiems, ir turi išskirtinių renginių. Tai Rudens derliaus šventė, kurios metu vyksta uogienių degustacija, gardžiausios ir originaliausios uogienės rinkimai, mažųjų svečių edukacinė valandėlė (kuriama uogienių stiklainio etiketė), demonstruojamos šeimininkių prijuostės ir pasakojama kiekvienos prijuostės istorija. „Saldu gardu“ vyksta jau penktus metus iš eilės ir vienija visą seniūniją.

Kita puiki stupuriškių tradicija – kalėdinis senolių lankymas. Prieš Kalėdas bendruomenės nariai kartu su vaikais aplanko kaimo senolius ir padovanoja savo rankų darbo mielą dovanėlę, palinki gerų švenčių. Ši tradicija vienija skirtingas kartas ir skatina nuoširdų bendravimą. Praėjusiais metais prie gražios tradicijos prisidėjo Gasčiūnų pagrindinės mokyklos mokiniai ir Joniškio r. savivaldybės viešosios bibliotekos Stupurų skyrius.

Paklausta apie kaimo amatų, menų puoselėtojus, L. Vyšniauskaitė pasakoja, kad Stupurų kaimo bendruomenėje labai gerbiamos šeimininkės. „Mūsų duonos kepėja Regina Perminienė žinoma visose rajono amatų šventėse. Taip pat kaime kepami skanūs senoviški šakočiai. Moterys domisi ir rankdarbiais: Genovaitė Momgaudienė gražiai neria, Adelė Mirtofanovienė mezga, Loreta Česnauskienė velia gaminius iš vilnos“, – vardija pašnekovė.

Stupurų kaimo bendruomenė noriai bendrauja ir bendradarbiauja su kitomis organizacijomis, dalyvauja jų renginiuose ar prie jų prisideda. Palaiko glaudžius ryšius su Mekių kaimo bendruomene, Ziniūnų kaimo bendruomene „Obelėlė“, dalyvauja Gasčiūnų bendruomenės organizuojamuose renginiuose, glaudžiai bendradarbiauja su Joniškio istorijos ir kultūros muziejumi, Joniškio r. viešąja J. Avyžiaus biblioteka, Joniškio r. visuomenės sveikatos centru.

Neabejoja bendruomenių reikalingumu

L. Vyšniauskaitės nuomone, bendruomenes kaimuose, miesteliuose kurti verta, nes vienybė yra žmonių stiprybė. „Dažnas gyventojas iškilus problemai visų pirma kreipiasi patarimo ar pagalbos į kitus bendruomenės narius, o tik tada į valdžios institucijas. Bendruomenėse išryškėja žmonių poreikiai bei norai, o susivienijus yra daug lengviau įgyvendinti didesnio masto projektus ar idėjas. Taip pat esant kartu galima kultūringai praleisti laiką, vykti į pažintines keliones, vykdyti edukacinius užsiėmimus“, – kalba pašnekovė.

Jos manymu, norint suburti veiklią bendruomenę svarbiausia yra bendraminčiai. „Žmonės, kurie turi bendrą idėją ir ja tiki, visada aktyviai veiks ir dirbs, net ir neatlygintinai. Tai mūsų pamatas ir pagrindas – mūsų savanoriška veikla“, – sako Lina.

Bendruomenės pirmininkė, kurios mama kilusi iš Stupurų, laiko save tikra šio krašto dukra. Ji turi pedagogo profesiją, tačiau šiuo metu pedagoginę veiklą yra iškeitusi į žemės ūkį. Įsitraukti į bendruomeninę veiklą moterį paskatino noras būti naudingai. „Bendruomeninė veikla – tai būtent ta veikla, kuri leidžia realizuoti savanorystės idėją“, – sako pašnekovė.

Paklausta, kokie, jos akimis, yra Stupurų žmonės, bendruomenės pirmininkė negaili gerų žodžių: „Mūsų kaimo žmonės labai nuoširdūs, trokštantys žinių, gyvo ir nuoširdaus bendravimo. Jie atviri naujovėms, pozityvioms permainoms. Gyventojai džiaugiasi savo kaimu, nuolat jį puoselėja ir nori, kad jame būtų gera, saugu gyventi.“ Būtent tai Liną bene labiausiai motyvuoja prisidėti prie gerų darbų savo kraštui.

Inga Nanartonytė

Nuotraukos iš bendruomenės archyvo

PALIKTI KOMENTARĄ

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top