Visais žmonijos egzistavimo laikmečiais žmogus susijęs su istorija. Net ir teigiantys, kad nesidomi praeitimi, atsidūrę tam tikrose situacijose išsako mintis, bylojančias istoriškumą. Tapatindami save su nugyventu laikmečiu mes jau kalbame apie istoriją, prisipažindami esantys jos dalimi. Lietuvio dvasią pakylėja, kai prakalbama apie valstybės teritorijas nuo Baltijos iki Juodosios jūros. Didžiuojamės, kad popiežiaus bule pripažinus Lietuvos karalystę visa Vakarų Europa mūsų šalį priėmė į savo šeimą kaip lygiateisę Vakarų Europos politinės sistemos narę.
Lietuvos karalystės statusą iki šios dienos primena karinių jūrų pajėgų kariūnų laipsnių ženklai su žiedais. Tai išskirtinė teisė šalims, turėjusioms ar turinčioms karalystę. Lietuvos karines jūrų pajėgas nuo sausumos karių skiria dar ir tai, kad šiame technologijų amžiuje jūrininkai perduodami informaciją vis dar naudoja seno tipo simbolius: Morzės abėcėlę ir signalines vėliavėles.
Pristatydami šiuos ryšio ženklus, Lietuvos karinių jūrų pajėgų karo laivo P15 „Sėlis“ kapitonas leitenantas Andrius Guralis su seržantu Ryčiu Pilipavičiumi ir pradėjo susitikimą su Utenos r. Užpalių miestelio gyventojais, susirinkusiais kultūros centro salėje. Tam, kad pokalbis tema „Lietuvos karinių jūrų pajėgų veikla užtikrinant mūsų šalies bei piliečių saugumą Lietuvos teritoriniuose jūros vandenyse“ būtų sklandesnis, suorganizuoti du susitikimai. Jaunesnieji užpaliečiai labiau domėjosi techninėmis saugumo užtikrinimo galimybėmis ir pačiu buvimu jūros vandenyse. Smalsauta apie laivo greitį, kokį atstumą nuskrieja iššautas šovinys, kas yra torpeda, koks jūros gylis, ko daugiausia jūros dugne suranda narai ir ką daryti, kai pykina ar kai užsimanoma į tualetą. Renginio svečiai, išgirdę klausimus, žaismingai provokavo pamąstyti ir atsakyti pačius, o už teisingus samprotavimus negailėjo prisiminimo dovanų. Sužinota, kad laivo radaras gali stebėti iki 200 km, o juoku palydėtas klausimas apie tualetą tapo rimta pokalbio tema. Laivuose ši vieta vadinasi „galjūnu“, o išvertus iš angliško pavadinimo „head“ reikštų „galva“. Ir tai nėra atsitiktinumas, nes pirmuosiuose laivuose ši kiekvienam svarbi vietelė buvusi laivo priekyje, kurio pirmagalyje lyg laivo vizitinė kortelė dažniausiai būdavo simbolinė galva.
Lietuvos karinio laivyno istorija prasidėjo 1935 m. rugpjūčio 1 d. šaliai įsigijus karinį laivą „Antanas Smetona“, o 1992 m. liepos 4 d. laikoma Lietuvos karinio laivyno atkūrimo diena. Dvylika metų būdami NATO aljanso sudėtyje turime galimybę dalyvauti įvairiose misijose ne tik sausumoje, bet ir jūroje su karinių pajėgų vėliava. Renginio svečias serž. R. Pilipavičius pasidalijo asmenine patirtimi dalyvaujant tarptautinėje misijoje prie Somalio krantų Afrikoje. Ši tema labiausiai domino vyresniuosius gimnazistus ir bendruomenės narius, susirinkusius į antrąjį susitikimą. Misijos metu šešiolikos lietuvių įgula, saugojanti laivo su humanitarine pagalba Somalio gyventojams civilinį krovinį, pirmieji sureagavo į pagrobtų žvejų pagalbos šauksmą. Žvejų gelbėjimo operacija baigėsi sėkmingai.
Prakalbus apie NATO narystės privalumus gimnazistai domėjosi apie kario ar laivyno kariūno profesiją. Kapitonas leitenantas A. Guralis paatviravo, kad jis pats yra baigęs mokymus Vokietijos karo akademijoje ir tai yra pasiekiama mūsų šalies jaunuoliams, tarp jų ir merginoms. Šioje situacijoje buvo pastebėta, kad aktyviausiai pokalbyje dalyvavo ir daugiausia atminimo dovanų iš karo laivyno atstovų susirinko užpalietė dvyliktokė A. Vitaitė. Pasibaigus susitikimui smalsiausi klausytojai galėjo bendrauti individualiai, o labiausiai jūreivio profesija susidomėję gimnazistai su renginio svečiais nusifotografavo kultūros centro fojė išeksponuotos Irenos Januševičienės tapybos darbų parodos fone.
Po užpaliečiams daug įspūdžių bei žinių palikusio susitikimo svečiai iš Klaipėdos aplankė Užpalių kraštui išskirtinumo teikiančius objektus ir išskubėjo į dar vieną susitikimą Utenos A. ir M. Miškinių bibliotekoje. Dauguma šio susitikimo klausytojų buvo trečiojo amžiaus universiteto lankytojai. Tad turbūt neatsitiktinai labiausiai domėtasi apie tarptautinės teisės reikalavimų laikymąsi ir žmonių paieškos bei gelbėjimo operacijas vandenyse.
Užpaliečių domėjimasis jūriniais klausimais nėra atsitiktinumas. Jau ruošiamasi renginiams, kurie vyksta gamtoje. Svarbiausi iš jų vyks pagal Lietuvos kultūros tarybos ir Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos remiamą projektą „Etninę kultūrą puoselėjančios kultūrinės iniciatyvos Užpalių bendruomenės tradicijose“. Šio projekto metu bus skirta dėmesio ir Užpalių krašto šviesuoliui Kaziui Pakštui, išsakiusiam mintį, kad „ne kojom mirkyt Dievas mums jūrą davė, o ja plaukiot savais laivais“. Šiandien galime didžiuotis turintys ne tik jūros pakrantę, bet ir karines jūrų pajėgas, užtikrinančias ekonominės zonos kontrolę jūroje. Turime mūsų šalies istoriją įprasminusių asmenybių, ir tai skatina gerbti savo šalį.
Birutė Minutkienė
Nuotraukos Sauliaus Šlyžio
Projektas „Etninę kultūrą puoselėjančios kultūrinės iniciatyvos Užpalių bendruomenės tradicijose“
Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Lietuvos Respublikos kultūros ministerija
Edukacinė stovykla „Jurginės Užpaliuose“
PROGRAMA
(2017 m. balandžio 21–23 d.)
Balandžio 21 d. (penktadienis). Renkamės UKC Užpalių skyriuje
15 val. Edukacinis pokalbis apie Užpalių miestelio kultūros paveldo objektus.
15.30 val. Pažintinis ėjimas-ekskursija pėsčiomis į „Ašvienių fanų“ klubo būstinę. Ekskursiją veda užpalietis geografas Giedrius Indrašius.
16.00 val. Pilies gatvėje, šalia ąžuolo, atidengiama atminimo lenta K. Pakštui. Tęsiama ekskursija.
17.00 val. „Ašvienių fanų“ klubo būstinė. Lankoma privati Viktorijos Jovarienės žirgininkystės kolekcija. Pasijodinėjimas žirgais.
18.30 val. Bendra vakarienė prie laužo.
19.00 val. Paskaita „Jurginių šventės papročiai“, veda prof. Libertas Klimka.
Balandžio 22 d. (šeštadienis). Renkamės Jovarų sodyboje
10.00–12.00 val. Paskaita „Žmogaus bendravimo su žirgu pagrindai“. Veda raitelė, trenerė, tarptautinių ir nacionalinių varžybų nugalėtoja bei prizininkė Gabrielė Mateikaitė.
13.00–14.00 val. Pietūs (pageidaujančių užsisakyti pietus prašome informuoti iki balandžio 18 d. el. paštu uzpaliukc@gmail.com arba tel. 8 616 48 735).
14.00–15.30 val. Praktinis užsiėmimas „Žmogaus bendravimo su žirgu pagrindai“, veda Gabrielė Mateikaitė.
15.30–15.45 val. Arbatos pertraukėlė.
15.45 val. Apeiginis gyvulių išgynimas iš tvarto.
17.00 val. UKC Užpalių skyriuje paskaita „Žirgas lietuvių mitologijoje, papročiuose ir tautosakoje“, veda prof. Libertas Klimka.
Balandžio 23 d. (sekmadienis)
9.30 val. Sveiko ryto mankšta Jovarų sodybos kieme su fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytoja rezidente Ugne Tiškute.
11.00 val. Šv. Mišios Užpalių Šv. Trejybės bažnyčioje.
Po šventų Mišių margučių ridenimas Užpalių Šv. Trejybės bažnyčios šventoriuje.
Organizatorius – UKC Užpalių skyrius. Partneriai: klubas „Ašvienių fanai“. Informacinis rėmėjas – UAB „Utenos diena“. Rėmėjai: Utenos r. savivaldybė, Užpalių Šv. Trejybės bažnyčia, Užpalių „Lion’s“ klubas