Pradinis / Ne didmiesčių gyvenimas / Užpaliečių prisiminimai, neleidžiantys pamiršti praeities

Užpaliečių prisiminimai, neleidžiantys pamiršti praeities

Nė vienas nebūtume pajėgus suskaičiuoti, kiek sutiktų žmonių ar įvykių koregavo mūsų gyvenimą. Vieni dalykai užsimiršta, kiti primindami nerimą, apie kurį galbūt niekada niekam ir neprasitarsime, glūdi mūsų atmintyje. Mums patiems saugiausi yra tie prisiminimai, kuriais norisi dalytis ir papildyti naujais potyriais.

Užpalių kultūros centras (Utenos r.), baigiantis 2019 metams, pradeda renginių ciklą „Nepamiršti“, skirtą Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo 30-mečiui. Iki mūsų šalies istorijos svaraus vingio liko trys mėnesiai, tad metas kirbinti prisiminimus, kad Kovo 11-osios data nėra atsitiktinė Lietuvos kalendoriuje. Kiekvienas įvykis turi savo priešistorę.

Kultūrinių renginių metu bus prisiminti Užpalių krašto žmonės, vedę mus į 1990-uosius. Kai kurių žmonių jau nebeturime šalia savęs, bet liko nuotraukos, gyvas žodis, miestelio vaizdai Algimanto ir Vytauto Juknių kino dokumentikoje. Istoriją apžvelgsime per užpaliečių kūrybinius darbus, ieškojimus ir pasiekimus, turėjusius atgarsį ne tik rajono, bet ir šalies istorinėje raidoje. Grįžimą į praeitį apgobsime kultūrinių veiklų prisiminimais, per pastaruosius trisdešimt metų lydėjusiais mus į šiandieną. Nieko nepadarytume, jei neatsiremtume vienas į kitą, į žmogų, esantį šalia. Kiekviena karta sukuria po laiptelį ateities kartai. Renginių cikle „Nepamiršti“ sutilps treji laikai: prasmingai įžvalgi praeitis, kūrybiška drąsių ieškojimų šiandiena ir vilčių rytojus.

Įžvalgumo nestokojo daugiau nei 20 metų Užpaliuose klebonavęs kunigas Kazimieras Juozas Šumskis OFM Cap. (1927–2009). Praėjo dešimt metų, kai nebeturime šio garbaus žmogaus šalia savęs, bet saugome prisiminimus apie skaityti duotą A. Šapokos „Lietuvos istoriją“, apie slapta, ne pro paradinės duris įėjus įvykusią santuoką ir vieną ar kitą be valdžios leidimo paties klebono atliktą darbą, dėl kurio neišvengta bausmės už nepaklusnumą. Viena iš bausmių klebonui – konfiskuotas radijo imtuvas. Šiandien tai skamba gal ir juokingai, bet pagalvokime apie jausmą, jei iš mūsų bent savaitei atimtų mobilųjį telefoną ar kompiuterį. Jei neleistų žiūrėti televizoriaus?! Apie laikmetį, kai glaudžiame artimųjų rate pusbalsiu prakalbta apie mokyklos vadovėliuose neaprašytą istoriją, pasakojo dokumentinio filmo „Tėveliukas“ (aut. Vytautas Juknys ir Birutė Minutkienė) herojai, prisimindami bendrystę su klebonu K. J. Šumskiu.

Kai patyliukais po Lietuvą, kartu ir Užpalius, sklido lietuvybę puoselėjančios mintys, užpaliečiai Vytautas Šaučiūnas (1953–2019)  ir Antanas Gudas (1951) kitam gyvenimui įprasmino medį. Užpalių kultūros centre eksponuojamuose kryžiuose, rankšluostinėse, „Rūpintojėlyje“ ir kituose darbuose daug šalies istoriškumą įprasminančių lietuviškų simbolių.

„Ašvienių fanų“ klubo ženkliukas ir kuprinė mažajai Elzei

Prisiminimų vakaras kultūros centre baigėsi, bet išsiskirta neilgam. Kitą dieną buvusiose Užpalių dvaro arklidėse, minint Arklio dieną, lankantis restauruojamose erdvėse sklido pasakojimai apie bendrystę su žirgu. Klubo „Ašvienių fanai“ nariams ir jo prezidentei žirgininkei Viktorijai Jovarienei dalijantis linksmais nutikimais asmenines patirtis išsakė ir atėjusieji į renginį. Išgirdus šmaikštaus žodžio užantyje neieškančios Vidos Baronienės porinimus buvo sunku nuspėti, kur pramanas, kur teisybė. Laisvę prisiminimams sužadino galimai būsimos žirgininkės, kuri jau yra sėdėjusi ant tikro žirgo, pirmokės Elzės Širvytės padeklamuotas eilėraštis. Gera dalyvauti renginyje, kai sutelpa ir yra išgirstos visos amžiaus grupės. Mes visi kalbame savo prosenelių, tėvų ir vaikų mintimis, kurios sustiprina bei įprasmina kiekvieno prisiminimus.

Birutė Minutkienė

Nuotraukos Antano Gudo, Eglės Jovaraitės ir iš Reginos Abukauskienės asmeninio archyvo

PALIKTI KOMENTARĄ

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top