Pradinis / Ne didmiesčių gyvenimas / Užpaliečių sukurtas filmas „Sielininkas“ tarptautiniame kino festivalyje įvertintas III vieta

Užpaliečių sukurtas filmas „Sielininkas“ tarptautiniame kino festivalyje įvertintas III vieta

Laikai, kai į pačius tolimiausius kaimus atveždavo kino filmų, jau seniai užmarštyje. Ėjimas į kiną tam, kad galėtum įdomiau praleisti laiką su visa šeima ar susitikti su bičiuliais ir po filmo ramiai šnekučiuojantis eiti namo, – jau tik istorija ar prisiminimai, apie kuriuos taip pat būtų galima sukurti filmą. Šiuolaikinės technologijos leidžia kiekvienam panorusiam pasijusti kino kūrėju. Jei esi smalsus, gali dalyvauti įvairiuose kino mėgėjų konkursuose, festivaliuose. Ilgaamžiškumu išsiskiria Lietuvos kino mėgėjų sąjungos pirmininko Vidmanto Gaigalo organizuojamas Respublikinis mėgėjiškų kino filmų festivalis, skaičiuojantis jau 57-uosius metus.

Užpalietis Algimantas Juknys dar XX a. pabaigoje šiame festivalyje įrodė, kad ir mažuose miesteliuose gali būti kuriamas kinas. Utenos r. Užpalių kino pradininko įdirbis nepamirštas. Svarbiausi miestelio gyvenimo akcentai kino kalba pristatomi ne tik šalyje, bet ir už jos ribų. Algimanto Juknio sūnaus, televizijos operatoriaus Vytauto ir Užpalių kultūros centro renginių organizatorės Birutės Minutkienės sukurtas filmas „Sielininkas“, 2014 m. Respublikiniame mėgėjiškų kino filmų festivalyje laimėjęs pirmąją vietą, įgijo teisę dalyvauti XIII tarptautiniame nekomercinio kino festivalyje „Talinas 2015“.

Lietuvos kino mėgėjų sąjungos pirmininko V. Gaigalo iniciatyva „Sielininko“ autoriai kartu su Kino mėgėjų sąjungos nariais nuvyko į Taliną ir stebėjo festivalio programą bei dalyvavo pokalbiuose su kitų šalių kino kūrėjais.

Festivaliui buvo pristatyti 107 filmai iš 19 šalių (Austrijos, Belgijos, Čekijos, Estijos, Suomijos, Prancūzijos, Vokietijos, Italijos, Lietuvos, Olandijos, Norvegijos, Korėjos Respublikos, Rusijos, Slovėnijos, Švedijos, Šveicarijos, Ukrainos, Jungtinės Karalystės ir Jungtinių Amerikos Valstijų).

Dar iki festivalio susirinkusi kompetentinga komisija peržiūrėjo visus filmus ir viešam pristatymui paliko tik dvidešimt du. „Sielininkui“ atranka buvo sėkminga. Filmai išskirstyti į atskiras grupes pagal kino kūrėjų amžių. Finalinėje peržiūroje kūrėjų iki 20 metų grupėje atstovavo tik trys filmai, tad jie visi įvertinti prizinėmis vietomis. Iš kino meną studijuojančių jaunuolių filmų parodyti penki, iš visų kitų kino mėgėjų filmų visuomenei pristatyta keturiolika filmų.

Mažo miestelio kūrėjams pristatyti savo mintis ir miestelio gyvenimą tarptautiniu mastu – didelė atsakomybė. Užpaliečių filmas sukurtas per miestelio renginį, kuriame siekta atkartoti anksčiau buvusį įprastą veiksmą – sielių plukdymą Šventąja upe. Lietuviška etnografinė dokumentika, primenanti išnykusią sielininko profesiją, finišo tiesiojoje susirungė su Didžiosios Britanijos, Suomijos, Vokietijos, Italijos, JAV, Švedijos ir Čekijos kino kūrėjų darbais. Užpalietiška kino kalba XIII tarptautiniame nekomercinio kino festivalyje buvo pastebėta ir įvertinta III vieta. Džiugias emocijas papildė suomių kino mėgėjų išskirtinis dėmesys – pasibaigus festivaliui neformalioje aplinkoje teko pristatyti Užpalių miestelio raidą, kultūrinius renginius ir kino tradicijas. Per pokalbį Estijos „Nievidanoie kino“ festivalio organizatorius Igoris Glazistova teigė buvęs Lietuvoje ir domėjosi Užpalių miestelio geografija tam, kad, jei pavyktų dar kartą atvykti į šalį, galėtų jį aplankyti.

Pagrindinis festivalio organizatorius, Estijos nekomercinio kino asociacijos pirmininkas Jaak Jarvine, prisipažino seniai besidomintis lietuvišku mėgėjų kinu. Lietuvos kino mėgėjų sąjungos pirmininko V. Gaigalo ir J. Jarvine diskusija apie šiuo laikmečiu kino filmuose dažniausiai analizuojamas temas džiugiausia buvo užpaliečiams. V. Gaigalo iniciatyva filmo „Sielininkas“ autoriai gavo išskirtinę teisę Užpaliuose pristatyti XIII tarptautinio nekomercinio kino festivalio „Talinas 2015“ geriausius filmus. Tai ne kasdien pasitaikanti galimybė sužinoti, apie ką galvoja ir ką kitiems pasakoja nekomercinio kino kūrėjai už Lietuvos ribų. Turbūt jau niekada nebegrįš laikai, kai į mažus miestelius buvo nuolat vežami rodyti kino filmai, todėl svarbu išnaudoti kiekvieną progą. Į Utenos r. Užpalius, kad ir trumpam, lapkričio 21 d. 14 val. sugrįžta kitų šalių kinas. Būtų smagu, jei kinas liktų viena iš kultūros sričių, apie kurią kalba kiekviena karta prisimindama bendruomeniškumą.

Birutė Minutkienė

Nuotraukų autoriai Jonas Kuliešius ir Vytautas Juknys

PALIKTI KOMENTARĄ

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top