Lietuvoje 2023-ieji, be kitų nominacijų, paskelbti Žirgo metais. Galbūt kam nors tai skamba keistai, bet tik ne užpaliečiams. Užpaliuose iš kartos į kartą ugdoma pagarba ir meilė žirgui, o pastaruosius vienuolika metų organizuojamos veiklos, kuriose laukiami ir, ačiū likimui, sutinkami ne tik užpaliečiai, bet ir iš įvairių šalies kampelių atvykę svečiai. Ką ten šalies, dabar jau nieko nestebina ir užsienietis šalia lietuvaičių. Užpaliečiams tik smagiau dėl to, kad galima savo tradicijomis dalytis kuo plačiau.








Daugiausia lankytojų sulaukia Žolinės šventė „Paprasčiausiai pasiilgau arklio…“. Stipri UKC Užpalių skyriaus, klubo „Ašvienių fanai“ ir Užpalių seniūnijos komanda jau tvirtai žino organizacinius darbus, todėl ilgų diskusijų dalijantis ar prisiimant pareigas nebūna. Tikslas aiškus: kiekvienas atvykęs turi jaustis laukiamas ir rasti dominančią veiklą. Viena pagrindinių organizatorių išsikeltų užduočių – kad nesijaustų atskirtis nei dėl amžiaus, nei dėl sveikatos.
Šventės metu estafetėje su žirgais dėmesys skiriamas ne sportiniam žirgo rezultatui, o žirgui kaip terapijos teikėjui, kaip gydytojui. Stiprinant šį poveikį, ant kultūros namų lauko sienos buvo eksponuoti žirgų terapiją lankančių vaikų piešiniai. Kultūros namų fojė puošė Pauliaus Varkalio tapybos darbai. Paulius, kaip ir keletas kitų piešinių autorių, dalyvavo ir estafetėje su žirgais. Šiais metais raitelių skaičius pasiekė trisdešimtuką. Pasikeitė ir dar vienas skaičius, karaliavęs nuo 2017 m. šventės. Tai 14 kg akmens metimo rungties rekordas, priklausęs Vilmantui (6,55 m). Dabar turime naują rekordą – 6,60 m. Jo autorius Vytautas. Moterų pasiektas rekordas – 4,56 m – liko nepakitęs nuo praėjusių metų, jis priklauso Ievai.
Šventės organizacinei komandai pasižvalgius, kad šiais metais gamtoje mažoka gėlių, pasiūlyta nauja idėja – apsirengti gėlėtu drabužiu ir dalyvauti atrakcijoje „Gėlėtas drabužis“ ant podiumo. Šioje veikloje pagrindinėmis veikėjomis tapo viešnios iš Utenos kamerinio teatro. Nuo praėjusių metų pažįstami personažai Banguola ir Jazmina reguliavo Vytauto gatvėje, priešais prekybininkus, kurių buvo per dvidešimt, vykstantį gėlėtą paradą, jame nepabūgo savęs parodyti 36 dalyviai. Būta džiaugsmo, kad ne veltui saugota mamos suknelė, kad mėgstamiausias vasaros drabužis sulaukė išskirtinio dėmesio, ir atvirauta, jog ruoštasi specialiai šiai šventei. Ne mažiau teigiamų emocijų sulaukė traktorių lenktynės. Trečius metus iš užpaliečių Žolinės šventės vienas dalyvis namo vyksta su naujutėlaičiu traktoriumi. Būtų smalsu sužinoti, kur likimas ateityje nuves AB EWA globojamos rungties lenktynių šešiamečius nugalėtojus.



















Bemaž septynias valandas trukusioje šventėje, be žaidimų, nestokota ir edukacinių veiklų: užsiėmimai su žolynais, linais ir šiaudais, kuriuose žiniomis dalijosi Rasa Stankutė-Dubakienė, Pačkėnų bendruomenė, atvykusi su Raganų muziejumi, Aleksandra Stasytienė, Irena Leikauskienė ir dar daug gerų žmonių, kurių ne visų pavardes ar vardus žinome. Tiesiog ačiū visiems padėjusiems kurti bendrą šventę. Ačiū rėmėjams, suprantantiems, kad be jų pagalbos būtų labai sunku. Nuo pirmosios šventės kartu su mumis Utenos rajono savivaldybė, „Lašų duona“, IĮ „Pauleta“, Danguolė ir Antanas Vaškeliai, Vytas Jurka. Trečius metus lėšų projektui įgyvendinti skiria Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerija. Džiaugiamės skaniomis dovanomis iš AB „Rokiškio sūris“, UAB „Biovela-Utenos mėsa“, „Sveika, uoga“, „Čiau Braške“, „Mangų mangas“. Ūkiniais prizais pasirūpino „Bikuva“. Kaip liaudyje sakoma, „visais gyvenimo atvejais“ gelbsti UAB „Vitula“, „Baltic Agro“, „Giedna“, „Aromama“ ir gausus būrys bičiulių, prisidedančių tuo, kuo gali: žolynų vainikų pynimas, kūrybinių dirbtuvių, žaidimų vedimas, reikiamo daikto į tinkamą vietą atnešimas ir kitos smulkmenos, kurios gal kam atrodo nereikšmingos, bet šventės sūkuryje yra labai didelis indėlis į bendrą gerą nuotaiką.
Pagalbininkais galima laikyti ir pirmą kartą Žolinės šventėje dalyvavusią avį Pupą bei kaniterapinį šuniuką Setą. Šie keturkojai išmokyti bendrauti su žmogumi ir teikti jiems džiaugsmą. Apie džiaugsmą bendrystėje su keturkoju bylojo ir Ugnės Jankauskaitės pasirodymas su žirgu Baltija bei nepailstantis Leonardas Rinkevičius, vežiojęs su kinkiniu bemaž kiekvieną panorusį. Mums neįprastai žirgą pristatė Jurgita Elementienė, kartu su komanda ir šventės žiūrovais dėliodama žirgo paveikslą iš 2022 m. suaukotų panaudotų ir nudažytų užsukamų stiklainių dangtelių. „Lion’s“ klubas organizavo loteriją su tik laimingais bilietais. Loterijoje surinkti pinigai bus panaudoti teikiant pagalbą šeimoms, kurios į šventes dėl sveikatos problemų, deja, negali atvykti.
Užpalių Žolinės šventėje daug dėmesio skiriama tam, kad negalią turintis žmogus nors kelias valandas jaustųsi lygiavertis. Jį atlydėjusiam žmogui taip pat reikia poilsio. Tam skirtos meninės programos. Grupė „Tankuojis“ iš liaudies melodijų lobyno apdainavo ne tik žirgą, bet ir mūsų žolynus bei jausmus, jaunimo roko grupė „Dark Light“ sulaukė sunkesnės muzikos gerbėjų, o užpalietis Benas Keraminas, daugelio „Tramtatulio“ konkursų dalyvis, porino istorijas aukštaitiška tarme. Gerokai ilgesnę ir įvairiomis nuotaikomis apipintą istoriją su laiminga pabaiga sekė Panevėžio lėlių vežimo teatras, o aktorius Justas Tertelis, saulei einant vakarop, dainuojamąja poezija užbaigė vienuoliktąją Žolinės šventę „Paprasčiausiai pasiilgau arklio…“. Teks laukti kitų metų.
Birutė Minutkienė
Nuotraukos Eglės Jovaraitės ir Neringos Jovaraitės