Ar esate girdėję apie Užuguostį? Ne? Neabejojame, kad dar išgirsite. Tai, kas vyksta šiame Prienų rajono kampelyje, galėtų tapti pavyzdžiu daugeliui. Ne vienus metus profesines žinias ir patirtį miestuose kaupę kaimo išeiviai tapo savo krašto savanoriais tam, kad kažkada klestėjusi gyvenvietė atgimtų iš naujo. Jų tikslas – paversti savo gimtinę patrauklia vieta atvykti, gyventi ar investuoti. Apie Užuguosčio fenomeną kalbėjomės su Užuguosčio kaimo jaunimo iniciatyvų klubo savanore Jolita Mažeikiene.
Jaunimo klubo atgimimas
Užuguosčio kaimo jaunimo iniciatyvų klubas, kaip organizacija, skaičiuoja aštuonioliktus metus. Jis buvo įkurtas aktyvių Užuguosčio vidurinės mokyklos moksleivių. Vos po poros metų šis aktyvistų būrelis išsisklaidė – jaunuoliai išvyko studijuoti į miestus. Nuo tada klubo veikla sustojo. Iki lemtingų 2015 metų.
„Prieš maždaug ketverius metus vienas didžiųjų portalų publikavo straipsnį apie nelaimingą įvykį Užuguostyje ir dronu padarytas kaimelio nuotraukas. Kraštiečiai ėmė juo aktyviai dalintis socialiniame tinkle. Mus, gimusius ir praleidusius vaikystę šiame kaime, sujaudino ne tik aprašyta situacija, bet ir pamatyti pasikeitusio Užuguosčio vaizdai“, – pasakoja J. Mažeikienė.
Anot pašnekovės, prieš maždaug penkiolika metų Užuguostis buvo klestintis, aktyvus kaimas: jame veikė mokykla, paštas, kelios parduotuvės, kultūros namai, biblioteka, gyveno palyginti daug žmonių. O dabar pašto pastatas sulygintas su žeme, kultūros namų pastatas sugriuvęs, mokykla uždaryta, belikusi viena parduotuvė, gyventojų gerokai sumažėję, vieninteliai visuomeninio gyvenimo žiburiai – Užuguosčio Šv. apaštalų Petro ir Pauliaus bažnyčia, Užuguosčio biblioteka ir kaime veikiančios nevyriausybinės organizacijos. Nors į miestus išvykęs jaunimas sugrįždavo į kaimą ir apie jo gyvenimą kažkiek sužinodavo iš savo tėvų, bet gimtinės ir ypač apleistos mokyklos vaizdai iš paukščio skrydžio viduje užgavo jautrią stygą – jie suvokė, kad reikia kažko imtis.
Artėjant Mokytojo dienai kraštiečiai suorganizavo susitikimą buvusioje kaimo mokykloje. Pasak Jolitos, buvo liūdna matyti apleistą vietą, kurioje prabėgo didelė dalis vaikystės ir paauglystės. Savivaldybė nerado arba neieškojo investuotojų, o vietos bendruomenė nebuvo pajėgi rūpintis šiuo pastatu, todėl jis buvo paliktas likimo valiai. Iniciatyvūs jauni kraštiečiai nusprendė spręsti šią problemą savo jėgomis. „Gyvendami miestuose, suprantame, kokia yra pastatų paklausa ir verslo noras kurtis regionuose, todėl nusprendėme pasirūpinti mokyklos pastato konservavimu, kad vėliau jį būtų galima prikelti naujam gyvenimui. Manome, kad Užuguostis yra ideali vieta investicijoms“, – motyvus išsaugoti šį pastatą atskleidė J. Mažeikienė.
Prireikus viską formalizuoti, buvo prisimintas prieš keliolika metų įkurtas Užuguosčio kaimo jaunimo iniciatyvų klubas. Jauni įvairių sričių profesionalai, pasitelkę įgytas žinias ir kompetencijas, ėmė ieškoti būdų, kaip surinkti lėšų kiauram mokyklos pastato stogui suremontuoti, kad drėgmė nesunaikintų to, kas dar gero likę viduje. Nuspręsta mokyklos sporto salėje suorganizuoti labdaringą kalėdinį renginį – atgaivinti legendiniu tapusį mokyklos karnavalą.
Šis karnavalas sulaukė didžiulio pasisekimo, kurio galėtų pavydėti net ir kai kurių miestų renginiai: į jį susirinko apie 500 šimtus buvusių ir esamų Užuguosčio gyventojų. Buvo ir tokių, kurie specialiai dėl renginio sugrįžo iš užsienio. Žmonės stebėjosi, kad kaime galima rengti tokio aukšto lygio renginius.
Surinkę reikiamą lėšų sumą, entuziastai pakeitė mokyklos stogo dangą ir taip apsaugojo pastatą nuo tolesnio nykimo. Iš pradžių manė, kad tai bus vienkartinė iniciatyva, tačiau, paskatinti pirmojo renginio sėkmės, nusprendė nesustoti ir atnešti į gimtinę dar daugiau pokyčių. Taip įsisuko Užuguosčio kaimo jaunimo iniciatyvų klubo kilnių darbų ratas. Po antrojo labdaringo renginio buvo imtasi ir minimalių pastato remonto darbų siekiant pritaikyti jį vietos bendruomenės reikmėms. Šiemet klubo narių organizuojamas karnavalas vyks jau penktąjį kartą.
Į kilnius darbus įtraukia verslą
Pirmuosius renginius Užuguosčio kaimo jaunimo iniciatyvų klubas organizavo be jokių projektinių lėšų – vien savanorišku darbu ir pasinaudodami pritraukta socialiai atsakingų verslo įmonių parama. Įmonės skyrė lėšų atlikėjų honorarams, technikos nuomai, taip pat įsteigė dovanas renginio metu vystančių loterijų laimėtojams. „Socialiai atsakingas verslas vertina iniciatyvas, darančias teigiamą poveikį. Kai aiškiai perteiki savo tikslus, parodai, kad tavo sumanymas prasmingas, įmonės sutinka prisidėti, užsimezga gražus bendradarbiavimas“, – verslo atstovų įsitraukimu sprendžiant vietos problemas džiaugiasi J. Mažeikienė. Tarp klubo veiklų rėmėjų – ir stambios Lietuvos įmonės, ir smulkių verslų atstovai, suprantantys bendradarbiavimo naudą jiems patiems. Tai galėtų būti puikus pavyzdys kitoms bendruomenėms, kaip galima atkreipti verslo įmonių dėmesį į lokalių problemų sprendimą.
Be jaunimo klubo, Užuguostyje veikia dar dvi aktyvios nevyriausybinės organizacijos – bendruomenė „Užuguostis“ ir bendruomenė „Radasta“. Jaunimo klubas tapo jų partneriu ir savo veikla stengiasi papildyti kaimo visuomeninį gyvenimą, skatina vietos nevyriausybines organizacijas pasitempti, padeda kelti jų renginių kokybę, įsitraukė į projektų rašymą ir finansų pritraukimą vietos bendruomenių iniciatyvoms įgyvendinti. Vietiniai organizuoja tradicines kaimo šventes, o kraštiečiai atvyksta su originaliomis, kaime neregėtomis idėjomis. Taip klubo nariai griauna mitus, kad kaimo žmogui nieko nereikia, o kaimas niekam nereikalingas.
Kaimas tampa patrauklus jaunajai kartai
Vienas pirmųjų ir svarbiausių Užuguosčio kaimo jaunimo iniciatyvų klubo projektų, tapęs tęstiniu, – savaitės trukmės stovyklos krašto vaikams. Viskas prasidėjo nuo prieš ketverius metus surengtos jaunimui skirtos žurnalistikos stovyklos, kuri į Užuguostį pritraukė daugybę žmonių. Net Prienų krašto žiniasklaidos atstovams buvo aktualu dalyvauti klubo narių suorganizuotoje stovyklos spaudos konferencijoje, kurioje Lietuvos kariuomenės atstovai gyventojams ir jauniesiems žurnalistams pristatė netoli Užuguosčio tuomet dar statomo NATO lokatoriaus funkcijas ir įtaką šalies saugumui.
Stovyklos metu jaunimas ne tik susipažino su žurnalistinio darbo ypatybėmis, bet ir dalyvavo daugybėje kitų įdomių veiklų. Vieną vakarą parodytas kinas po žvaigždėtu Užuguosčio dangumi tapo nauja tradicija ir nuo tada kiekvienais metais vieną stovyklos vakarą lauke pučiamas didelis ekranas ir žiūrimas geras lietuviškas kinas. Atviri stovyklos vakarai – renginiai, kurių laukia užuguostiečiai ir kaimo svečiai. Kasmet bandoma nustebinti vis kažkuo nauju: vienais metais koncertavo žymus bardas Giedrius Arbačiauskas ir Kauno valstybinio muzikinio teatro solistai, kitais metais lankėsi poetas, vaikų rašytojas ir bardas Vytautas V. Landsbergis. Pernai nustebino atvykęs Oreivystės centro oro balionas, kuris nuo virvės kėlė pasižvalgyti po Užuguosčio apylinkes visus norinčius. Ši žurnalistikos stovykla vėliau išaugo į karybos ir amatų stovyklą. Šiemet ji vyks rugpjūčio pradžioje. Viena stovyklos dalis skirta jaunimo verslumui ugdyti. Dalyviai ne tik mokosi įvairių amatų, bet ir sužino, kaip galima savo gaminius parduoti, kaip kurti verslą. Kitą stovyklos dalį sudaro karyba. Jaunimas Vytauto Didžiojo karo muziejaus specialistų vedamose edukacinėse programose semiasi žinių apie praeitį, sprendžia įvairias karių parengtas užduotis, dalyvauja estafetėse. Į stovyklą taip pat atvyksta Lietuvos kariuomenės kariai, supažindina vaikus ir jaunimą su savo ekipuote, kariškais automobiliais, ginklais.
Stovyklos savaitgalio programa būna atvira visiems norintiems. Dažniausiai žiūrimas kinas po žvaigždėmis. Prieš porą metų klubo nariai į filmų vakarą netgi pasikvietė režisierių Donatą Ulvydą pristatyti savo režisuoto filmo „Emilija iš Laisvės alėjos“. Kino kūrėjas užsuko ir į senąją Užuguosčio mokyklą. Vaikščiodamas jos koridoriais pažadėjo kažkada čia sugrįžti su filmavimo komanda.
Tokios stovyklos didina vietos vaikų užimtumą, suteikia jiems įdomios patirties, vertingų žinių, draugysčių. Skatina kaimo ir miesto vaikų bendravimą, domėjimąsi vienų kitais. Ilgainiui organizatoriai pastebėjo ir kitą stovyklos naudą: tai padeda pritraukti į kaimą miesto vaikus – buvusių Užuguosčio gyventojų atžalas. „Vyresni vietos žmonės neretai pasiskųsdavo, kad anūkai vis rečiau nori atvykti, mat kaime jiems nėra ką veikti, nebent įduodi į rankas planšetę. O štai norinčiųjų dalyvauti stovyklose ir renginiuose – daugybė. Jie pamato, kad ir kaime gali vykti įdomūs dalykai“, – sako J. Mažeikienė.
Skatina verslumą
Iniciatyvūs kraštiečiai stengiasi skatinti ne tik jaunimo, bet ir Užuguostyje gyvenančių amatininkų verslumą. J. Mažeikienė sumanė sukurti elektroninę parduotuvę, kurioje būtų prekiaujama kaimo amatininkų darbais. Ši parduotuvė (uzuguostisonline.lt) išaugo į socialinį verslą. „Vietos gyventojai moka gaminti įvairiausius daiktus, tačiau dėl verslumo stygiaus jiems sunku juos parduoti. Sutarėme su amatininkais, kad jų gaminiais prekiausime elektroninėje parduotuvėje, o dvidešimt procentų gautos sumos jie skirs bendram fondui, skirtam klubo vykdomoms veikloms, – pasakoja pašnekovė. – Jie labai patenkinti, kad taip gali prisidėti prie mūsų iniciatyvų.“ Jaunimo klubo nariai padeda amatininkams ir tradicinėje prekyboje: vyksta kartu į įvairias muges, dalyvauja renginiuose, konsultuoja įvairiais klausimais.
Renginiai – žingsnis svarbaus tikslo link
Užuguosčio kaimo jaunimo iniciatyvų klubas vien vaikų stovyklų ir labdaringų renginių organizavimu neapsiriboja. Jo nariai taip pat inicijuoja įvairias kraštiečius buriančias pramogines veiklas, pavyzdžiui, baidarių ir dviračių žygius. Šiemet rengiasi prikelti kone pusę amžiaus šiame krašte puoselėtą, tačiau nutrūkusią rudens lygiadienio šventės, kuri vykdavo ant didelio Sienakalnio kalno, tradiciją.
Paklausta, kodėl klubas imasi organizuoti renginius, nors didžioji dalis jo aktyvistų Užuguostyje nebegyvena, J. Mažeikienė paaiškina: „Organizuodami renginius siekiame populiarinti šią vietovę, kad ji taptų žinoma ir atsirastų norinčių joje investuoti. Užuguostis – strategiškai puiki vieta tarp Kauno ir Vilniaus, šalia Birštono ir Aukštadvario.“
Jaučiamas pagyvėjimas
Pašnekovę džiugina, kad kaime jaučiamas pagyvėjimas. Užuguostyje gyvena apie du šimtus gyventojų, tačiau vasaromis žmonių gerokai padaugėja: vieni atvyksta atostogų pas artimuosius, kiti įsikuria įsigytose sodybose ir pan. Vien į renginius kartais susirenka apie pusę tūkstančio žmonių. Į Užuguostį gyventi atsikelia ir jaunų šeimų. Neretai naujakuriai jau būna girdėję apie kraštiečių klubo veiklas ir patys ateina siūlyti pagalbos.
Kraštiečius kilniems tikslams buria ir kaimą budina iš Užuguosčio kilusios Silvija Jurgelevičienė ir J. Mažeikienė. Jos sudaro iniciatyvinės grupės branduolį – kuria ir vysto idėjas, o tada ieško, kas iš narių padėtų jas įgyvendinti. Moterys džiaugiasi, kad pagalbininkų gretos didėja. Prienų rajono savivaldybė pastebėjo šias iniciatyvias, daug savo gimtajam kraštui duodančias kraštietes ir šių metų pradžioje Prienų kraštui nusipelniusių žmonių pagerbimo apdovanojimuose „Dėkingumas“ įvertino nominacija „Už savanorystę“.
Užuguosčio kaimo jaunimo iniciatyvų klubo nariai planuoja tęsti pradėtus darbus – organizuoti vaikų vasaros užimtumo stovyklas, įvairias edukacines ir jaunimo bei gyventojų verslumą skatinančias programas, toliau stengtis pritraukti socialiai atsakingo verslo bei projektų lėšų ir taip gerinti žmonių gyvenimo kaime kokybę.
Inga Nanartonytė
Nuotraukos iš Užuguosčio kaimo jaunimo iniciatyvų klubo archyvo