Šiuo laikmečiu retam pavyktų atsiriboti nuo reklamos ar įrodyti, kad ji nereikalinga. Su žodžiu „reklama“ dažniausiai siejame tai, ką matome kompiuteryje ar televizijos ekrane, nė nepagalvodami, jog kiekvienas dalyvaujame reklamos sklaidoje. Kultūrinėse veiklose, ypač vykstančiose netradicinėse erdvėse, informacijos skleidėjais tampa gamtos objektai, reljefas, žmonių gyvenimo būdas ir visa kita, kas tik telpa organizatorių mintyse ir jų realizavimo galimybėse.
Užpaliečiams (Utenos r.) savireklama per kultūrines veiklas nėra naujovė. Šįmet, miesteliui tapus viena iš mažųjų Lietuvos kultūros sostinių, atgaivintos laiko tėkmėje pasimetusios pažintys bei patirtys. Bendradarbiaujant Užpalių kultūros centrui ir gimnazijai prisimintos anksčiau miestelyje vykusios būsimųjų dailininkų profesionalų kūrybinės stovyklos. Studentų darbuose įamžintos miestelio spalvos puošia ne vienus užpaliečių namus. Atgaivinimui to, prie ko norisi sugrįžti, užteko telefoninio skambučio buvusiam stovyklų vadovui, dailininkui Valentinui Varnui. Dailininko teptuku įamžinti pavasarėjančio miestelio į Užpalius atvyko šalyje žinomi dailininkai: Jolanta Krivickaitė, Martyna Noreikaitė, Justina Puidokaitė, Saulė Urbonavičiūtė, Vaida Kunigelytė, Marijus Petrauskas. Svečiui iš Lenkijos Daniel Gromacki pažintis su Aukštaitijos kalnais ir kalneliais buvo netikėtas Lietuvos atradimas.
Šalies grožį atspindi ne tik gamta, bet ir žmonių geranoriškumas. Dėmesiu svečiams kartu su plenero organizatoriais dalijosi užpaliečiai Juozas ir Nijolė Rimkevičiai, Romualdas ir Alė Šulcai, Viktorija Jovarienė. Užpalių gimnazijos aktų salė tapo dešimties dienų tarptautinio dailininkų plenero kūrybinėmis dirbtuvėmis. Gimnazistų neformalus bendravimas su dailininkais, improvizuota dailės pamoka – tai ugdymo procesas, kuriame auganti karta nejuntamai dalyvauja veiklų verpete, papildančiame patirtis ir žinias.
Plenero dalyviai Užpalius stebėjo ne tik pro gimnazijos langą. Su šio krašto meno skleidėjais susipažinta dokumentinio kino vakaro metu. Pažintinės ekskursijos po Užpalių seniūniją metu dailininkų pastebėtos vietovės spalvinėmis gamomis atgulė kūrybiniuose darbuose, šie buvo eksponuojami parodoje Utenos A. ir M. Miškinių bibliotekoje. Birželio mėnesį dailininkų darbai sugrįš į Užpalius. Pleneras pasibaigė, bet paveiksluose įamžinti vaizdai skleis žinią apie žydintį pavasarį Užpaliuose.
Kartu su gamta bundančios Užpalių seniūnijos spalvos ilgam pasiliks ir orientacinio žaidimo Degėsių kaimo apylinkėse dalyvių mintyse bei nuotraukose. Iš Utenos, Vilniaus, Kėdainių, Rokiškio, Raseinių, Pasvalio ir Zarasų rajonų aktyvaus poilsio gamtoje entuziastai raitomis, pėsčiomis ar su dviračiais pasklido po jau beišnykstančius ar išnykusius Užpalių seniūnijos kaimus. Raitelių klubas „Ašvienių fanai“ bendradarbiaudamas su Užpalių kultūros centru jau trečią kartą organizavo žaidimą, kurio pagrindinė idėja turiningai praleisti laiką gamtoje kartu su savo augintiniais ir pajusti lietuviškos gamtos grožį. Tam, kad nereikėtų skubėti, laikas nefiksuojamas. Įveikus pasirinktinai 10 arba 15 kilometrų atstumus, dalyviams reikia užpildyti klausimyną, kuriame vertinamas pastabumas ir žaidimo metu surinkti taškai arba įgytos žinios. Aplankius Šeimyniškių piliakalnį, išnykusiame Gailiešionių kaime visus pasitiko entuziastingoji kultūros centro saviveiklininkė Ramunė Žemaitienė. Prie Satarečiaus užtvankos, kur prasideda Alaušo upelis, kartu su Utenos kultūros centro vaikų ir jaunimo folkloro studijos nariais (vad. D. Magylienė) buvo šokami liaudiški rateliai, skambėjo liaudiška muzika. Perėjus Perkūnaraistį laukė susitikimas su žyniais Gintaru Žalnora ir Elona Petkeliene. Čia kalbėta apie akmens galią ir simbolius lietuvių mitologijoje. Žaidimo dalyviai įveikė Užpalių kultūros centro kolektyvo „Artistukas“ paruoštas užduotis, Silvestro Masiulio su pussesere Gintare paprašyti žaismingai sodino bulves, skaičiavo maršrute matytus gandralizdžius ir sodybas. Degėsių kaime sodybų skaičiuoti nereikėjo, bet teko įvardyti Romo ir Janinos Kringelių sodyboje išdėliotus kaimiškus rakandus. Reginai Abukauskienei aktyviai talkino sodybos šeimininkas, kuriam kiekvienas rakandas pažįstamas nuo vaikystės.
Kas metai didėjantį dalyvių skaičių šįmet papildė Utenos r. gyvūnų mylėtojų draugija su šuniukais, atvyko bičiuliai iš Vaškų bendruomenės (Pasvalio r.), kuri taip pat yra viena iš mažųjų Lietuvos kultūros sostinių. Žaidime dalyvavo buvę ir esami bendraklasiai bei bendrakursiai, bendradarbiai, šeimos ir draugai – iš viso suskaičiuoti 104 žmonės. Reklama apie Užpalių seniūniją pasklido plačiai ir po visą Lietuvą. To užpaliečiams negana. Gegužės 19 d. konglomerato atodangoje (Šeimyniškių k.) vyks Vilniaus miesto savivaldybės Šv. Kristoforo kamerinio orkestro koncertas (vyr. dirigentas ir meno vadovas M. Barkauskas). Koncerto metu diriguos orkestro garbės dirigentas Donatas Katkus. Tikimasi, kas liks įspūdžių, kuriais bus dalijamasi su artimiausiais bičiuliais. Bet ir šito užpaliečiams negana. Siekiama reklamos po visą pasaulį. Liepos 6 dieną užpaliečius aplankys ekspedicijos „Brydė per pasaulį 2018 m.“ dalyviai. Ekspedicijos dalyviai, keliaudami per pasaulį skleis žinią apie Lietuvos šviesuolius, tarp kurių daug dėmesio bus skirta Užpaliuose pradžiamokslį krimtusiam Lietuvos geografų draugijos įkūrėjui prof. Kaziui Pakštui.
Būti žinomam – didžiulis išbandymas šiandienoje ir istorijos tėkmėje. Kultūrinėje veikloje tai reiškia tradicijų laužymą ir ėjimą prieš srovę. Būti „balta varna“ ir žaisminga, ir rizikinga. Kiekvienas turime teisę rinktis, kaip priimti ar skleisti informaciją. Susitapatinti su minia ar ieškoti išskirtinumo? Tai išlikimas.
Birutė Minutkienė
Nuotraukų autoriai: Gabrielė Tarnauskaitė, Marijus Petrauskas, Gintaras Žalnora, Domantas Tiškus