Pradinis / Mūsų augintiniai / Veterinarė: „Šeimininko žalingas įprotis augintiniui gali sukelti net vėžį“

Veterinarė: „Šeimininko žalingas įprotis augintiniui gali sukelti net vėžį“

Žalingi šeimininko įpročiai atsiliepia ir augintiniams. Gydytojos veterinarės Ievos Kirchovaitės teigimu, augintiniams, gyvenantiems namuose, kur yra rūkoma, o patalpos yra dažnai prirūkytos, gali pasireikšti tokios ligos, kaip nosies navikai, plaučių vėžys, astma, bronchitas. Pasyvusis rūkymas, kai patalpoje yra prirūkyta, gyvūnui kenkia labiausiai, tačiau nereikėtų pamiršti ir tretinio rūkymo pavojų, kai net ir išvėdinus patalpą cigarečių dūmai įsigeria į gyvūno kailį, baldus ar kilimus.

Pixabay.com nuotr.

Pasyviojo ir tretinio rūkymo žala augintiniui

Gydytojos veterinarės teigimu, ilgasnukiams šunims pasyvusis rūkymas dažniau gali sukelti nosies ir sinusų vėžį, mat yra didesnis paviršiaus plotas, kur gali kauptis kancerogenai. O šunims su trumpesniais snukiais didesnė tikimybė susirgti plaučių vėžiu, astma. „Pavojų sukelia ne tik pasyvusis rūkymas tiesiogiai, kai dūmai yra įkvepiami, bet ir nuodingos medžiagos, išsiskiriančios cigarečių degimo metu, kurios lieka minkštuosiuose balduose, kilimuose ir pačiame gyvūno kailyje. Tai vadinama tretiniu rūkymu“, – teigia I. Kirchovaitė.

Gyvūnui laižantis savo kailį, šios kenksmingos dalelės patenka tiesiogiai į burnos ertmę ir yra įkvepiamos, pažeidžiamos organizmo ląstelės. Gydytojos veterinarės teigimu, tai ypač dažnai nutinka katėms: „Tyrimais nustatyta, kad plokščiųjų ląstelių vėžio, ypač agresyvaus vėžio, atsiradimas burnos ertmėje yra tiesiogiai susijęs su aplinkos sąlygomis – ar gyvūnas gyvena aplinkoje, kurioje rūkoma, ar ne.“

I. Kirchovaitės teigimu, šeimininkų žalingas įprotis itin sunkias pasekmes gali turėti ir namie auginamiems paukščiams, kurie pasižymi ypač jautriais kvėpavimo sistemos organais, tad jiems greitai gali pasireikšti pneumonija. Jautresnės odos augintiniams, beplaukiams gyvūnams gali pasireikšti itin didelės alerginės reakcijos, dermatitas. „Ir tai tik dalis problemų, kurias augintiniams sukelia šeimininkų rūkymas“, – teigia gydytoja veterinarė.

Ką daryti, jei nesiruošiama mesti rūkyti

Tiesa, augintinių sveikata ne visuomet yra stimulas šeimininkui atsisakyti rūkymo, tad, gydytojos veterinarės teigimu, šeimininkui neplanuojant mesti rūkyti, tačiau suprantant, kokią žalą tai sukelia jo augintiniui, svarbiausia dar labiau jam nepakenkti, – sako I. Kirchovaitė. „Svarbiausia bent jau pasistengti apsaugoti augintinius nuo kenksmingų dūmų. Rekomenduojama rūkyti lauke, atviroje erdvėje, taip kenksmingos dalelės nesikaups namų aplinkoje.“ Jos teigimu, svarbu plautis rankas po kiekvienos surūkytos cigaretės, reguliariai išvalyti kilimus ir augintinio guolius naudojant garinius lygintuvus.

Kaip padėti apsinuodijusiam augintiniui

Pirminiai ženklai, kurie gali padėti atpažinti augintinio apsinuodijimą tabako gaminiais: susijaudinimas, padažnėjęs kvėpavimas, seilėjimasis, ašarojimas, vėmimas bei diarėja. Apsinuodijimui pažengus, gali būti pastebimi rimtesni simptomai: raumenų silpnumas, jų trūkčiojimas, depresija, tachikardija, negilus ir sulėtėjęs kvėpavimas.

Pastebėjus pirmuosius neįprastus požymius gyvūno elgsenoje, rekomenduojama kreiptis į veterinarijos gydytoją, atlikti gyvūno apžiūrą ir išsamią diagnostiką. „Jeigu matėte ar žinote, kad augintinis suėdė ar galėjo suėsti cigarečių, tabako, tuomet galite mėginti jį vimdyti, panaudodami 3 proc. vandenilio peroksidą. Jis bus veiksmingas pirmąją valandą nuo įvykio, nes rezorbuojasi per 1– 4 val. į virškinimo traktą“, – sako gydytoja. Taip pat, jos teigimu, augintiniui reikia duoti aktyvuotos anglies, taip sumažinama nikotino absorbcija į organizmą. 

Rūkymas – tik vienas iš žalingų įpročių, labiausiai kenkiančių augintiniams. Pasak gydytojos veterinarės, šeimininkai daro ir kitų klaidų, pvz., gyvūną peršeria. Antsvoris sukelia daugybę problemų tiek žmogui, tiek augintiniui. Apsunkinami sąnariai, kepenų veikla, taip pat kenčia širdis, sutrinka jos darbas, išsivysto kvėpavimo takų patologijos. Tad rūpinantis savo sveikata taip pat svarbu nepamiršti ir savo keturkojo draugo.

PALIKTI KOMENTARĄ

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top