Pradinis / Kultūra / Vilniaus 700 metų jubiliejaus renginiai pavasarį

Vilniaus 700 metų jubiliejaus renginiai pavasarį

Sausį Vilnius iškilmingai sutiko savo 700 metų jubiliejų, tačiau gimtadienio metams skirti renginiai dar tik prasidėjo. Pavasarį sostinė kvies į daugybę parodų, koncertų, festivalių ir ekspozicijų, skirtų jubiliejui. Vilniečiai bei miesto svečiai susipažins su Vilniaus istorija ir čia kuriančiais menininkais per nepaprastas patirtis: nuo persikėlimo į garsaus sostinės metraštininko, rašytojo Ričardo Gavelio knygos „Vilniaus pokeris“ pasaulį iki išskirtinės Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro jubiliejui skirtos programos.  

Savo jubiliejų Vilnius švenčia visus metus. Tai atspindi ir išsiskirianti renginių gausa ir įvairovė, leidžianti miestiečiams bei sostinės svečiams pajusti šventinę atmosferą. Pasak Vilniaus miesto turizmo ir verslo plėtros agentūros „Go Vilnius“ vadovės Ingos Romanovskienės, mieste visada gyveno daugybė menininkų ir kūrėjų, kurie savo darbais įprasmino sostinės vardą: „Meniškas, kūrybiškas ir išskirtinis Vilniaus gimtadienis susilaukė viso pasaulio dėmesio, tačiau neketiname sustoti – švęsime miesto gimtadienį ištisus metus. Pavasarį daugiausia dėmesio paskyrėme istorijai ir kultūrai ir kartu su partneriais kviečiame visus  susipažinti su čia ir svetur gyvenančiais bei kuriančiais menininkais, jų miesto vaizdiniu.“ 

Vilniaus 700-ojo jubiliejaus proga atgaivinamas legendinis „Vilniaus pokeris“ 

Nuo dailininkų iki rašytojų – daugybė skirtingų kūrėjų Vilnių naudojo savo dailės, teatro ar literatūriniams peizažams. Vienas ryškiausių pavyzdžių – Ričardo Gavelio romanas „Vilniaus pokeris“, įkūnijęs kosmopolitiškąjį miestą. Knyga įkvėpė daugybę kitų menininkų,  kūrusių bei skleidusių savo miesto viziją. Ši idėja įkvėpė MO muziejaus komandą ir režisierių Oskarą Koršunovą, scenografą, menininką Gintarą Makarevičių, kurie nusprendė vizualiai permąstyti garsųjį „Vilniaus pokerio“ romaną. MO muziejaus vadovė Milda Ivanauskienė lankytojams žada neįprastą polifoninę parodą-instaliaciją, paliesiančią tiek garsinėmis, tiek vaizdinėmis būsenomis. Paroda lauks lankytojų nuo balandžio 22 d.  

„Neieškojome šabloniškų sprendimų, juolab kad buvo nuspręsta remtis R. Gavelio „Vilniaus pokeriu“. Rašytojo vizijoje Vilnius savyje turi daugybę miestų.  Tai lyg sapnas, kuriame nėra nieko tikslaus ir realaus. Pristatoma paroda leis vilniečiams kvestionuoti jau susikurtą Vilniaus miesto vaizdą ir atrasti jį iš naujo. Ekspozicijoje galėsite tiek atpažinti R. Gavelio romane skaitytų Vilniaus motyvų, tiek patirti to laikmečio gyvybingumą bei laisvės norą“, – sako M. Ivanauskienė. 

Žinomas režisierius Donatas Ulvydas taip pat nusprendė atsisukti į garsųjį Ričardo Gavelio romaną „Vilniaus pokeris“. Pagal jį ne tik kuria filmą, bet ir išplėtė jį į daugialypes patirtis. Filmų režisierius sako, kad siekė parodyti miestą tokį, kokį mato jis pats.  

„Iki tol, kol sugalvojau, kad norėčiau kurti filmą apie „Vilniaus pokerį“, buvau romano neskaitęs, bet daug apie jį girdėjęs. Kai paėmiau knygą į rankas ir pradėjau skaityti, ėmiau matyti Ričardo Gavelio kuriamą daugialypį Vilniaus portretą. Tuomet supratau, kad lengva nebus, bet minties nepaleidau ir ji galiausiai tapo kitomis meninėmis išraiškomis.“  

Vilniaus 700 metų jubiliejaus proga režisierius pristato du išskirtinius projektus. Kovo 28 d.  „Business stadium gallery“ atidaroma paroda „Ar ne tu kanukas?“ pristatys net 20 menininkų požiūrį į Vilnių ir į save, kaip tai darė R. Gavelio kuriami personažai. Paroda kviečia prisiminti knygos veikėjus, jų jausmus ir ieškojimus. O gegužės 12 d. kartu su išskirtine 22 muzikantų grupe „Vilnius JJAZZ Ensemble“ režisierius pakvies į Lukiškių kalėjime rengiamą kino koncertą „Vilniaus pokeris“, sujungsiantį 3 skirtingas meno sritis: kiną, literatūrą ir muziką. Renginio dalyviai po atviru dangumi išvys įspūdingus scenografijos sprendimus, išgirs filmui kurtas muzikines kompozicijas ir pamatys šiuolaikišką romano improvizaciją. 

Atveriama nauja ekspozicijų erdvė – bus galima pamatyti, kaip Vilnius atrodė prieš 200 metų 

Vilnius – amžinai augantis ir vis savo pavidalus keičiantis miestas. Daugelis dabar gyvenančių vilniečių sunkiai atpažintų Lietuvos sostinę skirtingais istoriniais laikotarpiais. Norinčius iš arčiau susipažinti su Vilniaus istorija Lietuvos nacionalinis muziejus pakvies į išskirtinę erdvę – paviljoną, kuriame bus galima pamatyti, kaip Vilnius atrodė prieš 200 metų.   

Atvykę lankytojai iš arčiau galės pažinti XVIII a. pabaigos – XIX a. pradžios miesto gyventojus ir Vilnių, kuriame jie gyveno. Svarbiausia ekspozicijos dalis – iš originalių archyvinių šaltinių sukurtas miesto maketas, kuris leis suprasti, kaip miestas plėtėsi, augo ir žydėjo. Žiūrovai, nusprendę leistis į kelionę laiku, susipažins su prarastais ar dabar neatpažįstamais pastatais, gatvėmis, vietomis ir pamatys savą, bet kitokį Vilniaus portretą. Paviljonas įsikurs unikalioje vietoje – prie vienintelio Lietuvos karaliaus Mindaugo paminklo priešais Lietuvos nacionalinio muziejaus Naująjį arsenalą, taip stiprindamas ryšį ne tik su Vilniaus miestu, bet ir su valstybe. Lankytojai jį galės pamatyti gegužės–spalio mėnesiais. 

Džiugins šiuolaikinės ir klasikinės muzikos garsai 

Vilnius visame pasaulyje garsus ne tik savo rašytojais, dailininkais, bet ir muzikais. Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras, vadovaujamas meno vadovo ir vyr. dirigento Gintaro Rimkevičiaus, kovo 16 d. pristatys Vilniaus 700 metų jubiliejui parengtą išskirtinę programą. Joje solo partiją atliks visame pasaulyje garsi pianistė Anna Geniušienė. Renginyje taip pat skambės kompozitoriaus Algirdo Martinaičio oratorija „Laiškas visiems tikintiems“. 

Lietuvos sostinė savo muzikalumu įkvepia ne tik vietos kūrėjus, bet ir užsienio menininkus, atvykusius čia pasisvečiuoti. Septyni iškilūs pasaulio kompozitoriai rengia dovanas jubiliejų mininčiam Vilniui: jų muzikiniai kūriniai papuoš pačių pasirinktas sostinės erdves. Japonijos ir Vakarų Europos muzikines tradicijas jungiantis kompozitorius Toshio Hosokawa vizito metu susižavėjo Vilniaus universiteto rūmų ansambliu ir jam paskyrė savo kūrinį „Muzika Vilniui“, kurį pristatys gegužės 6–7 d. Šv. Jonų bažnyčioje vyksiančiame koncerte. Išskirtinę išpažintį Vilniui ir kitus atlikėjo kūrinius atliks Lietuvos ansamblių tinklas. 

Vilniuje mėgstamą vietą atrado ir garsus šiuolaikinio teatro kūrėjas bei kompozitorius Heineris Goebbelsas. Švč. Mergelės Marijos Ramintojos bažnyčia jį įkvėpė sukurti jai audiovizualizacinę instaliaciją, kuri sujungs garsus, vaizdo projekcijas, kinetinius objektus ir net šviesų dailę. Autorius kartu su kitu garsiu Vokietijos šviesų menininkų Rene Liebert pavers bažnyčios erdves įvairių pojūčių pasauliu, nustebinsiančiu savo išradingumu. Instaliacija veiks nuo gegužės 11 d. iki gegužės 14 d. H. Goebbelso kūrybą platesniu masteliu pristatantis koncertas vyks Vilniaus rotušėje. Kūrinius atliks Lietuvos ansamblių tinklas. 

Optinio tapybos stiliaus Kazio Varnelio kūryba ir vienas seniausių Rotušės aikštėje išlikusių pastatų įkvėpė garsų Italijos kompozitorių, Milano konservatorijos absolventą Ivaną Fedele sukurti kūrinį, kuris įkūnys bendrą muzikos, meno ir architektūros simbiozę. Garsaus lietuvių dailininko paveiksluose atsispindinčios ryškios linijos ir geometrinės figūros pamėtėjo kompozitoriui idėją spalvas perkelti į natas.  Išskirtinę kūrėjo patirtį vainikuos gegužės 25–27 dienomis vyksiantys šio kūrinio koncertai, kurie bus atlikti Kazio Varnelio namuose-muziejuje įsikūrusiame paslaptingame meno labirinte. Kompozitoriaus kūrybą platesniu masteliu pristatys Lietuvos ansamblių tinklas portretiniame koncerte Vilniaus rotušėje. 

Visas naujienas galite sekti www.700vilnius.lt

Komentarai

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai skelbiamas. Privalomi laukai žymimi *

*

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top