Pradinis / Kultūra / Žemaitiška Žolinės vakaronė kvies susiburti prie malūno

Žemaitiška Žolinės vakaronė kvies susiburti prie malūno

Rugpjūčio 15 d., ketvirtadienį, 17 val. Šiaulių „Aušros“ muziejaus Žaliūkių malūnininko sodyboje vyks liaudiška Žolinės vakaronė, skirta Žemaitijos metams. Susirinkusiųjų į svarbiausią vasaros derliaus ir rugiapjūtės pabaigos šventę lauks šventinės Žolinės apeigos, gardi, šviežiai iškepta ruginė duona, smagi muzika, dainos, šokiai, įvairios pramogos ir nuotaikingi edukaciniai žaidimai su dailės studija „Auksinė ochra“. Renginys nemokamas.

Edvardo Tamošiūno nuotrauka

Vakaronėje dalyvaus, gerą žemaitišką nuotaiką skleis, pašokti ir uždainuoti kvies Akmenės r. savivaldybės kultūros centro Ventos kultūros namų folkloro ansamblis „Volungė“, Šiaulių m. kultūros centro „Laiptų galerija“ folkloro ansamblis „Salduvė“ bei Telšių r. savivaldybės kultūros centro folkloro ansamblis „Spigėns“.

Žolinę, senovišką vasaros darbų pabaigtuvių šventę, kuri jau nuo V a. krikščionių minima kaip Švč. Mergelės Marijos dangun ėmimo šventė, geriausiai simbolizuoja magiška gražiausių darželio ar lauko gėlių puokštė. Į ją galima įmaišyti ir javų ar vaistažolių. Žemaičiai Žolinės puokštėje kartais paslėpdavo ir usnį, sakydami, kad pasodinta darže šaknimis į viršų pašventinta usnis saugos laukus nuo piktžolių.

Lietuvių liaudies patarlė byloja: „Nuo Žolinės diena šuoliais trumpėja.“ Iki to laiko svarbiausias darbas – javapjūtė – jau pasibaigusi, o diena sutrumpėja beveik pustrečios valandos (2 val. 25 min.). Tą dieną šventinami ne tik žolynai ir užaugintas derlius, žiemkenčių sėkla, bet ir duona, iškepta iš naujo rugių derliaus. Žaliūkių malūnininko sodyboje svečiuosis Švč. Mergelės Marijos nekaltojo prasidėjimo parapijos klebonas Saulius Paliūnas, kuris pašventins šeimininkių iškeptą Žaliūkių duonelę. Ja bus vaišinami visi šventės dalyviai. Kiekvienais metais nuoširdžiai dalijamasi naujo derliaus duona, linkint, kad namai būtų gausūs gėrybių.

Turbūt visi žino, kad pašventintų žolynų negalima išmesti, nes kitaip namus aplankys nelaimė. Tuos, kurie ateidami į šventę atsineš pernykščius žolynus, organizatoriai pakvies drauge juos sudeginti – kas iš žemės atėję, tas turi į žemę ir grįžti.

Šventėje netrūks pramogų: mažieji galės dūkti, šokinėdami ant šieno, malūnininkas parodys, kaip kuliama spragilais, galima bus pasisverti senoviškomis svarstyklėmis, susimalti miltų rankinėmis girnomis, drauge austi spalvingą žolynų kilimą.

Per Žolinę Šiaulių universiteto Botanikos sode (Paitaičių g. 4, Šiauliai) veiks paroda „Iš senolių palikimo“, kurioje galėsite pamatyti daug senus laikus primenančių ir mūsų senolių kūrybingumą liudijančių  Šiaulių „Aušros“ muziejaus eksponatų.

Organizatorė – Žaliūkių malūnininko sodyba. Rėmėjos: LR kultūros taryba, Šiaulių miesto savivaldybė.

PALIKTI KOMENTARĄ

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top