Kūdikio atėjimas į šį pasaulį kiekvienai šeimai yra ne tik didelis džiaugsmas, bet ir nemenka atsakomybė. Juk visi norime, kad mažylis augtų sveikoje ir pozityvioje aplinkoje. Egzistuoja nemažai dalykų, kurie atrodo tarsi visai nesvarbūs, tačiau vėliau praktika parodo, jog tikrai vertėjo į juos atkreipti dėmesį. Aptarsime penkis svarbius dalykus, kuriems prieš vaiko gimimą skiriama per mažai dėmesio. Tai naujagimio higiena, miegas, refleksai, maitinimas bei naujagimio pakėlimas ir laikymas. Štai penktas dalykas, kuris gali pasirodyti labai neįprastas, – mergaičių ir berniukų vardai. Šiek tiek išsamiau apie tai.
Naujagimių refleksai
Verta žinoti, jog mažyliai į pasaulį ateina su įgimtais refleksais ir vėliau dalį jų išmoksta, t. y. įgyja. Sakykim, staiga atsiradus ryškiai šviesai ar vėjui pūstelėjus į naujagimio veiduką, šis pradeda mirkčioti. Tai mirkčiojimo refleksas. Todėl reikia būti gana atsargiems darant vaiko fotografijas, ypač pirmais mėnesiais. Fotografavimas naudojant blykstę gali būti žalingas mažylio akims. Venkite naudoti blykstę.
Švelniai pajudinus naujagimio skruostą jis atsisuks į tą pusę ir ieškos mamos krūties. Tai ieškojimo refleksas. Tai įgimtas refleksas, o sąmoningai žįsti mažylis pradeda maždaug dviejų mėnesių. Dauguma tokių nesąlyginių refleksų per kelias savaites išnyksta ir vėliau grįžta kaip valingi ir sąmoningi jau išmokti veiksmai.
Naujagimių miegas
Tai labai svarbus dalykas, nulemiantis gerą tolesnę tiek naujagimio, tiek mamos savijautą. Todėl dera žinoti, jog naujagimiai miega didžiąją paros dalį, 6–18 valandų per parą. Paprastai tai būna 6–7 miego tarpsniai, kurie per parą pasiskirsto labai netolygiai. Kūdikiams dar neegzistuoja diena ir naktis, todėl reikia būti pasiruošusiems tam, jog naujasis šeimos narys daugiau miegos dieną, o naktį būdraus ar netgi bus piktas ir nuolatos alkanas. Naujagimiui užmigti, taip pat jį nuraminti gali padėti tinkama garsinė aplinka – jokio triukšmo arba mamos įsčias primenantys garsai.
Naujagimio pakėlimas ir laikymas
Tai žino kone visi būsimi tėvai, vis dėlto priminsime – pirmuosius tris mėnesius kūdikio galvutę būtina prilaikyti. Naujagimio kaklo raumenys ir raiščiai yra silpni, galva, lyginant su kūnu, yra didelė ir sunki, todėl mažylis negali jos nulaikyti. Todėl pirmaisiais mėnesiais vaiką kelkite horizontalioje padėtyje ir jo galvą prilaikykite švelniai, nespausdami pirštais, kad nepažeistumėte dar neužaugusių momenėlių.
Naujagimių maitinimas
Jeigu kūdikis žindomas krūtimi, tuomet reikia žinoti, jog mama turi labai prižiūrėti savo mitybą. Kalbant apie režimą, kone pagrindinė sėkmingo žindymo pirmosiomis dienomis taisyklė yra žindymas pagal poreikį: ne mažiau kaip 8–10 kartų per parą. Jeigu pavyksta, būtų šaunu tą daryti kas 3 valandas per visą parą.
Jeigu maitinate mišinėliu, valgymų režimas turi būti toks pats: pirmosiomis paromis naujagimiui reikėtų pasiūlyti po 30–60 ml mišinėlio kas 2–3 valandas. Be abejonės, mamos pienas vaikučiui yra pats sveikiausias maistas. Todėl jeigu esate priverstos maitinti mišinėliu, reikia nusiteikti, jog gali tekti pakeisti ne vieną produktą, kol atrasite tinkamiausią. Geriausia šiuo klausimu kruopščiai pasikonsultuoti su specialistais.
Naujagimių vardai
Kūdikio vardo parinkimas yra labai individualus ir netgi intymus dalykas kiekvienai mažylio besilaukiančiai porai. Tiesa yra ta, kad šis sprendimas be galo svarbus. Juk vardą vaikas gauna visam gyvenimui. Šiomis dienomis labai dažnai būsimam šeimos nariui parenkamas senelio ar kito giminėje svarbaus žmogaus vardas. Tačiau manote, jog, sakykim, giminėje jau ir taip daug Antanų? Ne bėda. Duokite vaikui dvigubą vardą. Tomas Antanas, Gerda Onutė – ir gražu, ir originalu. Dera atkreipti dėmesį į tai, kur planuojate gyventi. Jeigu tai bus užsienio šalis, tačiau būtinai norite naujagimį pakrikštyti lietuvišku vardu, rinkitės trumpus ir lengvai tariamus lietuviškus vardus. Taigi, variantų yra begalė. Svarbiausia, atsižvelkite į savo norus ir būsimas vaikučio gyvenimo sąlygas.