Skyrybų procesas kelia daug teisinių klausimų, ypač kai kalbama apie turto padalijimą. Vienas dažniausių – ar iki santuokos įgytas turtas (pvz., butas) tampa bendras ir ar jis turi būti dalijamas nutraukiant santuoką. Atsako teisininkė Gintarė Girdzijauskienė.
Ar iki santuokos įsigytas butas yra bendras turtas?
Pagal Lietuvos teisę, sutuoktinių turtas skirstomas į:
- Asmeninį turtą. Tai turtas, kurį vienas iš sutuoktinių įsigijo iki santuokos arba gavo dovanų ar paveldėjo jau būdamas susituokęs.
- Bendrosios jungtinės nuosavybės turtą. Tai turtas, įgytas abiejų sutuoktinių santuokos metu iš bendrų ar šeimai skirtų lėšų.
- Jei butas buvo įgytas iki santuokos sudarymo, jis priklauso tik tam asmeniui, kuris jį įsigijo, ir įprastai nėra dalijamas skyrybų metu.
Kada iki santuokos įsigytas butas gali būti dalijamas?
Nors pagrindinė taisyklė yra aiški, yra keletas išimčių, kai iki santuokos įsigytas turtas gali tapti ginčytinu skyrybų metu:
- Jei butas buvo iš esmės pagerintas bendromis sutuoktinių lėšomis ir dėl to gerokai kilo buto vertė. Jei santuokos metu į butą buvo investuotos abiejų sutuoktinių pajamos arba kito sutuoktinio, kuris nėra buto savininkas, asmeninės lėšos (kapitalinis remontas, renovacija ir pan.), antrasis sutuoktinis gali pretenduoti į tam tikrą kompensaciją arba reikalauti priteisti jam dalį buto priklausomai nuo to, kokio dydžio pagerinimai ir investicijos buvo atlikti santuokos metu.
- Jei butas tapo šeimos gyvenamąja vieta. Gali kilti klausimų dėl teisės laikinai jame gyventi po skyrybų.
- Jei vienas sutuoktinis padovanoja savo buto dalį kitam sutuoktiniui.
Advokatė Kaune teigia, kad vedybų sutartis – tai aiškiausias būdas iš anksto nustatyti turto nuosavybės teises ir užkirsti kelią ginčams ateityje. Svarbiausia tinkamai įvertinti visas aplinkybes ir prireikus pasikonsultuoti su teisės specialistais, kad būtų apsaugotos ir jūsų teisės.