Pradinis / Ne didmiesčių gyvenimas / „Aktyviai, draugiškai, sveikai“

„Aktyviai, draugiškai, sveikai“

Siekdami skatinti su sveikata susijusių mokinių naudingų įpročių, vertybių ir elgesio formavimąsi, Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministerija, Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija, Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras, Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras kvietė dalyvauti iniciatyvoje „Aktyviai, draugiškai, sveikai“. Iniciatyva – tai savanoriškas Lietuvos mokyklų bendruomenių renginys, kurio tikslas – atkreipti mokyklų bendruomenių (ypač ugdytinių) dėmesį į sveikos gyvensenos ir sveikatos stiprinimo svarbą.

Šios iniciatyvos tikslas gerai pažįstamas ir nuolat nuosekliai įgyvendinamas Telšių lopšelio-darželio „Berželis“ bendruomenėje. Siekiant sėkmingai įgyvendinti iniciatyvą šį rudenį buvo pasirinktos šios temos: judėjimo galia, sužalojimų prevencija, vaisių ir daržovių nauda sveikatai, asmens burnos higienos svarba, miego galia, gamtos sauga. Iniciatyvos metu buvo taikomi patys įvairiausi sveikatos žinių perdavimo, įgūdžių ir įpročių formavimo būdai bei metodai, atitinkantys vaikų amžių.

Įgyvendinant temą „Vaisių ir daržovių nauda sveikatai“, mokytojų padėjėjos visose grupėse atidarė sveiko maisto erdves, kurias pavadino „Sveikuolių kavine“. Mokytojų padėjėjos, kaip tikros kavinių šefės, kūrė koliažus, gamino spalvingus vaisių ar daržovių vėrinukus, kūrė daržovių ir vaisių piramides. Su vaikais diskutavo apie vaisių ir daržovių teigiamą poveikį žmogaus sveikatai, mokėsi tinkamo elgesio prie stalo, analizavo, lygino skirtingus skonius, žaidė daržovių ir vaisių atpažinimo žaidimus. Paskui vaikai kartu vaišinosi estetiškai pateiktais, mokytojų padėjėjų pagamintais sveikuoliškais patiekalais. Prie iniciatyvos aktyviai prisidėjo ugdytinių tėvai (globėjai). Vaikai iš namų atsinešė įvairių daržovių bei vaisių. Kiekvienoje grupėje atsinešti produktai ypač kūrybiškai mokytojų padėjėjų pateikti ir labai noriai vaikų degustuoti.

Judėjimo savaitės metu aktyviausi buvo „Viščiukų“ grupės vaikai. Visą savaitę jie daug judėjo žaisdami įvairius judrius žaidimus, rungtyniavo mokytojos Reginos Andrejauskienės suorganizuotose estafetėse. Taip pat į svečius pasikvietė Mantvydo mamą, sporto trenerę Indrę Lingienę – ji grupės vaikams vedė judumo veiklas, lavinančias pusiausvyrą, vikrumą, atidumą, susikaupimą, o kitą dieną papildomai suorganizavo sveikatinimo mankštelę. Visos šios judrios veiklos su trenere vaikams suteikė daug džiugių emocijų. Ypač vaikus sužavėjo sveikatinimo mankštelė, nes tai buvo nauja patirtis. Ne tik vaikai, bet ir trenerė liko patenkinta užsiėmimais ir buvo dėkinga už galimybę dirbti su kitokio amžiaus auditorija.

Įgyvendinant asmens ir burnos higienos temą, Telšių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro sveikatos priežiūros specialistė Vaida Urvakienė vedė užsiėmimus „Švarūs dantukai – sveiki dantukai“. Jų metu su vaikais kalbėjosi apie dantukų priežiūros svarbą, diskutavo, kokie maisto produktai sveiki dantukams, o kokie kenkia, mokė dantukus taisyklingai valytis.

Miego savaitės metu „Riešutėlių“ grupės mokytoja Regina Klemovienė su vaikais grupėje, o su tėveliais nuotoliniu būdu aptarė miego svarbą. Jiems buvo nusiųstas straipsnis apie miego ir vaiko sveikatos sąsajas. Taip pat buvo paprašyta tėvelių atsiųsti vaikų poilsio, miego vietos, žaislų – „migdukų“, „švelniukų“ – nuotraukų. Vėliau vaikai grupėje pasakojo apie savo poilsio vietą (iš nuotraukų). Aptarė, ką veikia, kol užmiega. Vaikams patiko stebėti draugų miegojimo vietas, žaislus, knygutes, smagiai dalijosi įspūdžiais, noriai pasakojo. Tėvų atsiliepimai: pritaria pasakų skaitymui prieš pietų miegą, tėveliai dažniau vakarais pradėjo skaityti pasakas.

Daug dėmesio buvo skirta klimato ir sveikatos temai. „Kiškučių“ grupės mokytoja Marytė Kesminienė su vaikais paminėjo „Dieną be popieriaus“. Tikrą popierių pakeitė į „popierių iš gamtos“, tai yra į klevo lapus. Vaikai nuspalvino juos įvairiausiomis rudens spalvomis. Taip pat visą savaitę kalbėjo apie klimato kaitos įtaką mūsų visų sveikatai. Vaikai žiūrėjo filmuką apie miškų kirtimą, žalą žemei, sveikatai, apie taršos didėjimą ir padarinius, besaikį žemės teršimą. Aptarė vienkartinių indų ir plastiko žalą bei galimybę jį perdirbti. Taip vaikai buvo supažindinti, iš ko gaminamas popierius, kiek reikia iškirsti medžių, norint jį pagaminti. Atkreipė dėmesį į tai, kad popierių galima ne tik rūšiuoti, bet ir perdirbti. Temai įtvirtinti vaikai pagamino iš tėvelių atneštų tualetinio popieriaus tūtelių „Vaiduokliukų pilį su vorais“.

Įgyvendinant temą „Sužalojimų prevencija“, darželyje visų grupių mokytojos su vaikais kalbėjosi apie sužalojimų prevenciją. „Varliukų“ grupės mokytoja Stanislava Balčiūnienė suorganizavo „Paspirtukų dieną“ darželio kieme. Darželio teritorijoje, ant takelio, paruošė vaikams užduočių juostą, tinkančią atlikti su paspirtuku. Užduočių tikslas, kad važiuodami šalia vienas kito vaikai ugdytų savo atsakomybę, gebėjimą kontroliuoti elgesį, gebėjimą išlaukti savo eilės, t. y. kad vaikai saugiai veiktų šalia vienas kito. Vaikai prisiminė kelių eismo ženklus: STOP, EISMAS RATU, ŠVIESOFORAS, PERĖJA, EISMAS TIESIAI, EISMAS DRAUDŽIAMAS, DVIRAČIŲ TAKAS.

Džiaugiamės, kad nuolatinis, sistemingas sveikatai palankių įgūdžių ugdymas(is) iš tiesų yra sėkmingas, atsispindintis kasdienėje vaikų veikloje bei žaidimuose. Susitelkusi ugdymo įstaigos bendruomenė supranta savo indėlio į būsimų kartų sveikatą svarbą ir kartu kuria geresnę ir sveikesnę vaikų ateitį.

Iniciatyvos „Aktyviai, draugiškai, sveikai 2020“ finale Telšių lopšelio-darželio „Berželis“ bendruomenę pasiekė žinia, kad šiemet iniciatyvos organizatoriai iš 86 iniciatyvoje dalyvavusių Lietuvos ugdymo įstaigų atrinko 10 nugalėtojų. Su šalies gimnazijomis, progimnazijomis, kitomis ugdymo įstaigomis nugalėtoju pripažintas ir Telšių lopšelis-darželis „Berželis“. Tai ypač mus pradžiugino: džiaugiamės, kad susitelkusi Telšių lopšelio-darželio „Berželis“ bendruomenė sėkmingai pateisina 2019 m. patvirtintą „Sveikos mokyklos“ statusą ir mūsų veikla jau pripažįstama šalyje.

Milda Liubinavičienė, direktoriaus pavaduotoja ūkio ir bendriesiems klausimams, Vaida Tamušauskė, direktoriaus pavaduotoja ugdymui

Džiaugiamės, kad susitelkusi Telšių lopšelio-darželio „Berželis“ bendruomenė, sėkmingai pateisindama „Sveikos mokyklos“ statusą, supranta savo indėlio į būsimų kartų sveikatą svarbą, kartu kuria geresnę bei sveikesnę vaikų ateitį ir tai pripažįstama šalyje.

Baigėsi iniciatyva „Aktyviai, draugiškai, sveikai 2020“, kurią organizavo Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministerija, Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija, Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras, Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras.

Iniciatyvos organizatoriai atrinko 10 iniciatyvos „Aktyviai, draugiškai, sveikai“ nugalėtojų, tarp kurių Telšių lopšelis-darželis „Berželis“.

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro Vaikų sveikatos stiprinimo skyriaus informacija

PALIKTI KOMENTARĄ

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top