Pradinis / Kultūra / Aldonos Gustas tapybos paroda „Mano vaikystės Lietuva“

Aldonos Gustas tapybos paroda „Mano vaikystės Lietuva“

Šių metų spalio 1 d. Nacionaliniame Kauno dramos teatre atidaryta menininkės iš Berlyno Aldonos Gustas tapybos darbų paroda „Mano vaikystės Lietuva“.

Aldona Gustas (g. 1932) – išeivijos rašytoja ir dailininkė, gyvenanti Berlyne. Vokietijoje pripažinta menininkė yra išleidusi keliolika lyrikos rinkinių, jos literatūrinė kūryba verčiama į užsienio kalbas, gausiai publikuojama antologijose. Kaip dailininkė A. Gustas aktyviai dalyvavo personalinėse bei grupinėse parodose Vokietijoje, Prancūzijoje, Italijoje, Belgijoje, JAV ir Lietuvoje. 1972 m. kartu su bendraminčiais įkūrė Berlyno dailininkų-poetų grupę. Už nuopelnus apdovanota Rahel Varnhagen von Ense medaliu, Vokietijos Federacinės Respublikos kryžiumi, Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino medaliu.

A. Gustas gimė Karceviškių kaime ir čia praleido pirmuosius savo vaikystės metus; vėliau su šeima gyveno Vilniuje. Rusijai okupavus Lietuvą tėvas buvo ištremtas į Sibirą, o mergaitė kartu su motina pasitraukė į Vokietiją. A. Gustaitei tada tebuvo devyneri. Ankstyvieji vaikystės įspūdžiai ir potyriai, lietuvių folkloras ir gimtojo krašto gamtovaizdis moters gyvenime paliko ryškų įspaudą. Su Lietuva yra siejamos A. Gustas kūrybos ištakos. 1975 m. Vokietijoje buvo išleistas vienuoliktas menininkės poezijos rinkinys „Oro narvai: mano vaikystės Lietuva“. Parodoje eksponuojamas piešinių ciklas yra tarsi šios poezijos temos, dažnai pasikartojančios visoje literatūrinėje menininkės kūryboje, vizualus perteikimas. Ciklą sudaro tapybos darbai, sukurti 1974–1990 m. Pagrindinis kūrinių objektas yra pati menininkė – mergaitė šviesiais plaukais. Jos naivaus, vaikiško ir kartu bundančio pasaulio atspindys yra aplinka – kartais sentimentalūs lietuviški gamtos vaizdai („Žąsų mergaitė“ (1982), kartais pasakiškos fantazijos („Gulbių medis“ (1974), „Svajonių scena“ I, III (1977), o kartais – tiesioginiai bundančio erotizmo vaizdiniai („Sapnuose“ (1984), „Mylimieji I“ (1986). Erotinis leitmotyvas ryškus visoje A. Gustas kūryboje. Pasak Audronės B. Willeke, analizavusios menininkės poeziją, vienur jis yra žaismingas ir įmantrus, užmaskuotas fantastiniuose debesų, gulbių, augalų, paukščių, žuvų motyvuose, kitur išreikštas tiesiogine, lakoniška maniera. Ši mintis taikliai apibūdina ir menininkės tapybą.

Lietuvos visuomenei A. Gustas iki šiol buvo daugiau žinoma kaip rašytoja, į lietuvių kalbą išversti jos poezijos rinkiniai „Briedžiai mano broliai“ (1983), „Simbiozės moterys“ (1993), „Eilėraščiai. Proza. Piešiniai“ (1994), „Dabar. Eilėraščiai ir piešiniai“ (1998). Šiais metais Kaune pradėtas rengti menininkės parodų ciklas, supažindinantis su dailės kūriniais. Pirmoji piešinių paroda „Esu gamtos dalis…“, parengta 2014 m. Berlyne vykusios parodos „Moterys su burnomis“ („Mundfrauen“) pagrindu, vyko Nacionaliniame M. K. Čiurlionio dailės muziejuje. „Aukso pjūvio“ galerijoje Kaune surengta jos tapybos darbų paroda „Mano vaikystės Lietuva“, kuri nuo spalio 1 d. eksponuojama Nacionalinio Kauno dramos teatro erdvėse.

            Dr. Aušra Vasiliauskienė

Paroda vyks iki lapkričio 1 d.

Galerijos „Aukso pjūvis“ inf.

PALIKTI KOMENTARĄ

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top