Pradinis / Ne didmiesčių gyvenimas / Anykščių muziejuose – savanoriai iš Amerikos

Anykščių muziejuose – savanoriai iš Amerikos

Paskutinę liepos savaitę po Anykščių krašto muziejus pasklido būrelis jaunuolių iš JAV, vieną savo vasaros mėnesį leidžiančių Lietuvoje. JAV lietuvių vaikai – gimnazistai ir studentai – pasirinkimą mėnesį praleisti Lietuvoje pirmiausia grindžia noru geriau kalbėti lietuviškai.

A. Baranausko ir A. Vienuolio-Žukausko memorialinio muziejaus darbuotojai JAV lietuvių jaunimui – šešiems gimnazistams ir dviem studentams – pasiūlė ne tik per kelias dienas susipažinti su Anykščių krašto kultūros tinklu. Jaunuoliai iškart gavo užduotį – jie tapo… gyvaisiais eksponatais, kurie netikėtai pasitiks lankytojus ir pasakos jiems pirmiausia apie save ir savo asmeninį požiūrį į Anykščių krašto muziejines vertybes.

Aštuoniolikmetė Neringa, atvykusi iš Naujojo Džersio valstijos, gimė Lietuvoje, bet užaugo jau Amerikoje, tad kiekvienas apsilankymas Lietuvoje jai leidžia vis labiau suprasti, kokia gi ta jos gimtinė. Jos bendraamžis Lukas, atvykęs iš Džordžijos valstijos, gimė jau Amerikoje, nors jo vyresniosios seserys gimusios dar Lietuvoje. Namuose šeima bendrauja lietuviškai, tačiau visas gyvenimas, išėjus iš namų, vyksta anglakalbėje aplinkoje, mat savo mieste Atlantoje jaunuolis pažįsta tik dvi lietuvių šeimas.

Tarptautinio verslo ir tarptautinių santykių studentas Justas irgi gimęs Lietuvoje, o šią vasarą jis atlieka praktiką Vilniaus miesto savivaldybėje bei kartu pažįsta Lietuvą. Per aštuonerius metus, kai studentai iš JAV tapo laukiami praktikantai Lietuvoje, net keletas iš jų, pasak Justo, jau po studijų „nusėdo“ ir dirba savo senelių krašte.

Pasakodami, kaip tenka mokytis bendrauti lietuviškai, svečiai iš JAV minėjo, jog sąlygos kiekvienoje vietovėje, kur pasklidę lietuviai, itin skiriasi. Masačusetso, Niujorko, Teksaso ir kitose valstijose, kur gyvena naujoji, t. y. XX a. pabaigos, lietuvių emigrantų karta, jaunimas lietuvybės ieško savaitgalinėse mokyklose, vasaros išvykose pas gimines į Lietuvą bei naudodamasis projektais, kuriais skatinama ir remiama savanorystė Lietuvoje. Ne vienas pavydžiai minėjo Čikagą ir jos apylinkes, kur lietuviams gyventi paprasčiau: ten susitelkę bene milijonas lietuvių, tad ir bendrauti lietuviškai įprasta.

Per savaitę JAV lietuviai susipažins su visomis muziejaus ekspozicijomis, bendraus su lankytojais ir džiaugsis lietuvišku lietumi – kai kuriems iš atvykusiųjų lietų pavykdavo pamatyti vos keliskart per metus.

Muziejaus inf., www.anyksciai.lt

T. Kontrimavičiaus nuotrauka

PALIKTI KOMENTARĄ

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top