Pradinis / Interjeras / Būsto pirkėjų dilema: geriau dalinė ar visa apdaila?

Būsto pirkėjų dilema: geriau dalinė ar visa apdaila?

Vienas svarbiausių klausimų beįsirengiant būstą – dalinę ar visą apdailą rinktis. Viena šeima, paklausta, kodėl pasirinko būstą su daline, o ne su visa apdaila, sako, jog aplankyti būstai su visa apdaila juos vis nuvildavo, kiekvieną smulkmeną norėjosi perdaryti savaip. Taigi galiausiai jie suprato, kad keisti jau įrengtą būstą bus ir sunkiau, ir brangiau.

Mindaugas Statulevičius

Tačiau Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos vadovas Mindaugas Statulevičius yra kiek kitokios nuomonės: „Įsigijus būstą su daline apdaila gali tekti investuoti daug laiko į darbų organizavimą, papildomai skolintis, įsikėlimas į būstą greičiausiai užtruks, o atsiradus apdailos trūkumų, savo samdytų meistrų gali ir nebeprisikviesti.“

Padiskutuoti su ekspertais šia ir kitomis būsto įrengimo temomis galėsite jau balandžio 25–28 d. „Litexpo“ parodoje „Resta“. Tai didžiausia Baltijos šalyse statybų paroda, skirta visiems statantiems, remontuojantiems ir renovuojantiems.

Į visą apdailą verta pažvelgti plačiau

Teoriškai yra skiriami trys apdailos tipai – dalinė, visa ir individuali (kai NT objekto vystytojas įrengia būstą pagal specialius užsakovo poreikius). Tačiau šiuo metu vienas opiausių klausimų kyla dėl dviejų – dalinės ar visos apdailos – pasirinkimo.

„Neretai žmonės nusprendžia rinktis dalinę apdailą, nes mano, kad tai padės sutaupyti, o kartu ir dėl baimės, kad visiškai įrengtas būstas atitiks vystytojo, o ne užsakovo poreikius. Vis dėlto realybėje yra kiek kitaip. Nusprendus įsigyti būstą su visa apdaila yra galimybė rinktis iš kelių įrengimo variantų, jų kombinacijų – apdailos medžiagų kainos, galimos spalvos, santechnikos poreikiai ir kiti aspektai būna derinami su klientu“, –  vieną iš mitų bando išsklaidyti M. Statulevičius.

Jo nuomone, vienas iš esminių privalumų – įsigyjant būstą su visa apdaila yra gaunama garantija visam kompleksui – tiek statybos, tiek apdailos kokybei užtikrinti, o LR civilinis kodeksas numato garantijos terminus: 5 metai pagrindiniams darbams, 10 metų paslėptiems pastato elementams ir 20 metų, jei nustatomi tyčia padaryti defektai. Tad, net ir pagyvenus būste tam tikrą laiką, bus ištaisyti defektai, kurie galbūt neišryškėjo tik įsikėlus gyventi.

Be to, dažniausiai norima gyventi čia ir dabar bei geriausiomis sąlygomis. „Būstuose atsiranda vis daugiau išmaniųjų sprendimų ir namuose su visa apdaila vystytojų jie jau gali būti kompleksiškai integruoti arba tam sudarytos visos sąlygos, kad vėliau tai neišdarkytų interjerų. Tokie pasirinkimai labai naudingi ir ekonomiškai – taip įrengtų apartamentų kaina ilguoju laikotarpiu atperka investiciją ir suteikia papildomo komforto. Tai, kad tokių poreikių daugėja, įrodo ir „Litexpo“ vyksianti paroda „Resta“, kurioje organizuojama konferencija apie skaitmeninę statybą, bus eksponuojama daugybė išmaniųjų sprendimų“, – dalijasi M. Statulevičius.

„Kitas aspektas, apie kurį dažnas naujo nekilnojamojo objekto pirkėjas nepagalvoja, – tai, kad įmonės, kurios įrengia būstus, gauna nuolaidų apdailos medžiagoms ir kt., tad praktikoje pasitaiko atvejų, kai galima sutaupyti net apie 250 eurų už vieną kvadratinį metrą įsirengimo darbams.

Beje, dažnai iki galo nesuplanuojamas ir asmeninis biudžetas. Imant paskolą būstui su  daline apdaila, bankas padengia tik dalį būsto įsigijimo išlaidų, tačiau, atėjus metui kurtis namus, pinigų dažniausiai pritrūkstama ir tenka skolintis jau iš alternatyvių šaltinių, o įsigyjant būstą su visa apdaila ši našta nukrinta, nes didžiąją dalį apdailos ir įsirengimo darbų kainos galima finansuotis iš to paties banko“,  – atkreipia dėmesį M. Statulevičius.

Būstas su daline apdaila – galimybė sukurti savo svajonių namus?

Vis dėlto jauna šeima Ieva ir Mantas siūlo visiškai neatmesti ir dalinės apdailos varianto, nes tai gali tapti galimybe susikurti savo svajonių namus.

Ši šeima neseniai įsigijo savo pirmąjį nuosavą būstą. Pora dviejų aukštų kotedže gyvena kartu su sūnumi Vincu bei augintiniu – šunimi. Šiame būste, esančiame gražioje Kauno vietoje, visai šalia marių, jie gyvena maždaug dvejus metus.

Pora pasakoja, kad prieš apsisprendžiant, kad atėjo metas įsigyti nuosavą būstą, jie gyveno nuomojamame bute. Laikui bėgant, jie pasiskaičiavo, kad nuomos ir paskolos kaina yra tikrai panaši, todėl galų gale jauna šeima apsisprendė mokėti „sau“, o ne kitiems ir pradėjo savo svajonių namų paieškas.

Ieva ir Mantas, ieškodami savo norus ir poreikius atitinkančios erdvės, išsikėlė du pagrindinius kriterijus. Pirmasis kriterijus – būsto vieta turėtų būti gamtoje, bet kartu ir miesto ribose, nes tai yra aktualu jaunai šeimai, auginančiai mažametį vaiką bei turinčiai šunį. Antrasis noras – patys namai turėtų išsiskirti savo unikalumu, nestandartiškumu, kad nuosavas būstas keltų tam tikrą pasididžiavimo jausmą. Dėl šių neeilinių pageidavimų paieškos nebuvo itin paprastos.

Investicija į apdailą atsiėjo 15 tūkst. eurų

Šeima, paklausta, kodėl pasirinko būstą su daline, o ne su visa apdaila, sako, jog aplankyti būstai su visa apdaila juos vis nuvildavo, kiekvieną smulkmeną norėjosi perdaryti savaip. Taigi galiausiai jie suprato, kad keičiant jau įrengtą būstą bus ir sunkiau, ir brangiau. Pora išskiria ne vieną būsto su daline apdaila pliusą. Privalumus jie vardyti pradeda nuo to, kad, turint savo svajonių interjero viziją, yra įmanoma ją įgyvendinti įsirengiant būstą savo jėgomis. Taip pat yra galimybė rinktis medžiagas bei įrangą pagal savo nuožiūrą. Kitas svarbus aspektas – patogumų įrengimas (pavyzdžiui, šildomos grindys vonios kambaryje, elektros instaliacijos ir t. t.). O pats maloniausias būsto su daline apdaila privalumas – įgyvendintos interjero vizijos matymas.

Ieva ir Mantas išskiria ir kelis tokios apdailos minusus. Pora pastebi, kad, neturint rekomendacijų, yra gana sunku surasti patikimus meistrus. Taip pat, įsirenginėjant apdailą savo jėgomis, nusitęsia įsikraustymo laikas. O pirmieji sienų įbrėžimai, nutepimai, kampų įskėlimai yra be galo „skaudūs“.

Kalbant apie finansinę pusę, šeima pasakoja, kad dėl būsto paskolos ir nekilnojamojo turto pirkimo jie konsultavosi su finansininku. Prieš pradėdami įsirengti būstą, jie gerai apgalvojo, kam skirs daugiau lėšų, o kam – mažiau. Interjerą pora kūrė savo jėgomis, todėl papildomai interjero projektavimo paslaugos jiems nekainavo.

Pora sako, kad brangiausiai kainavo santechnika, kuriai buvo skirta apie 9 tūkst. eurų. Grindų, sienų, lubų apdaila jiems atsiėjo apie 6 tūkst. eurų. Kadangi jaunos šeimos finansai buvo riboti, baldus jie nusprendė įsigyti palaipsniui.

Nuotraukos iš asmeninio archyvo

Komentaras

  1. Šis pasirinkimas priklauso mažiausiai nuo 2 aspektų – laiko, kada žadama įsikelti į naujus namus bei pinigų – ar jų liks apdailai, ar tik būstui įsigyti. Žinoma, susikurti viską kaip nori pats, yra nepalyginamai smagiau, tačiau ne visi turi tokias galimybes.

PALIKTI KOMENTARĄ

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top
%d bloggers like this: