Pradinis / Aktyvios bendruomenės – Lietuvos stiprybė / Dauparus garsina ne įžymios vietos, o veikli bendruomenė

Dauparus garsina ne įžymios vietos, o veikli bendruomenė

Tarp Klaipėdos ir Gargždų įsikūrusi Dauparų gyvenvietė garsėja itin veiklia ir entuziastinga vietos bendruomene, kuri supranta, kad gyvenimo kokybė – jų pačių rankose. Per 12 metų ši visuomeninė organizacija įgyvendino daugybę vietiniams gyventojams reikšmingų sumanymų, tačiau tuo neapsiriboja ir siekia vis drąsesnių svajonių. Dabar svajojama prieš porą metų įkurtą ir žmones netgi iš aplinkinių miestų traukiantį sveikatingumo kabinetą paversti greitosios reabilitacijos centru, įkurti poilsio erdvę su lauko treniruokliais ir atidaryti vaikų darželį. Žvelgiant į Dauparų bendruomenės jau nueitą kelią, sustiprėjusią gyventojų bendrystę, nekyla abejonių, kad ir šie sumanymai bei siekiai anksčiau ar vėliau virs tikrove.

Projekto „Tvirtas kūnas, geras ūpas – laimingas ir sveikas žmogus“ dalyviai

Pasiilgo bendruomeniškumo

2005 m. Klaipėdos rajone, kaip ir visoje Lietuvoje, buvo aktyviai steigiamos kaimo bendruomenės. Poreikį burtis į bendruomenę pajuto ir daupariškiai bei aplinkinių kaimų gyventojai. Kaip yra pasakojusios vietos gyventojos Ieva Meilienė ir Adelija Radžienė, ilgus metus aktyviai dirbę ir bendravę kolūkyje, po 15 metų daugelis daupariškių pasiilgo bendruomeniškumo. „Kultūrinis gyvenimas visada vyko, susitikdavome įvairiuose renginiuose, bet norėjosi kažko daugiau: galbūt pasakyti savo nuomonę įvairiais klausimais, gal dar jautėme, jog turime jėgų kažką spręsti ir keisti. Taip nedelsdami subūrėme 39 aktyvius žmones ir įsteigėme bendruomenę“, – organizacijos kūrimąsi prisiminė daupariškės.

Gyventojai, net ir tie, kurie iš pradžių buvo skeptiškai nusiteikę, pamatę rezultatus, ilgainiui suprato bendros veiklos prasmę, ir šiuo metu Dauparų bendruomenė yra viena didžiausių Klaipėdos rajone – ją sudaro 135 nariai.

Bendruomenės vairas – veiklių moterų rankose

Didžiąją dalį Dauparų bendruomenės narių sudaro moterys (98), tad nestebina ir tai, kad organizacijos pirmininko pareigos iki šiol gulė tik ant moterų pečių: per 12 metų bendruomenei vadovavo šešios veiklios visuomenininkės.

2005 m. įsteigta Dauparų bendruomenė, pirmininkaujama Danutės Ričkienės, su tuometės seniūnės Ievos Meilienės pagalba pirmiausia įsirengė buveinę nenaudojamose Dauparų kultūros namų patalpose ir ėmė rengti bei įgyvendinti projektus, skirtus bendruomenės vaikams, jaunimui, jų prasmingam ir aktyviam laisvalaikiui.

Margaritos Banienės pirmininkavimo metais (2006–2007 m.) buvo gautas finansavimas futbolo aikštei įrengti, gautomis programos „Leader“ lėšomis (25 000 Lt) visiškai įrengtos bendruomenės patalpos, įsigyti du kompiuteriai, įsivestas internetas, bendruomenės nariai ėmė aktyviai dalyvauti kompiuterinio raštingumo kursuose, seminaruose apie kaimo verslo pagrindus, Mažosios Lietuvos paveldo puoselėjimą ir projektų rengimą bei vadybą.

2007 metais, jau vadovaujama Inetos Paukštienės ir gavusi kelių dešimčių tūkstančių litų finansavimą projektams įgyvendinti, bendruomenė atliko nemažai visuomeninio pastato remonto ir aplinkos tvarkymo darbų. Daupariškius į įvairias sporto veiklas įtraukė tais pačiais metais įkurtas jaunimo klubas „Strategai“.

Pirmininko pareigas 2008 m. perėmė ir pradėtus darbus sėkmingai tęsė Regina Srėbalienė, o 2010 m. – Ieva Meilienė. Po ketverių metų ši atsakomybė buvo perleista bendruomenės veikloje nuo pat pradžių dalyvavusiai Inetai Lukšonienei.

 

2

Bendruomenės tikslai ir jų siekimo būdai 

Pasak dabartinės Dauparų bendruomenės pirmininkės I. Lukšonienės, pagrindiniai organizacijos siekiai – bendruomeniškumo stiprinimas ir palankios socialinės, kultūrinės aplinkos kūrimas: „Norime, kad Dauparuose gyventi būtų gera, kad gyventume gražioje aplinkoje, kad nebūtume vieni kitiems svetimi, kad mūsų vaikai bendrautų tarpusavyje ir turėtų įdomios veiklos. Siekiame kurti palankią socialinę ir kultūrinę aplinką, sudaryti sąlygas kaimo gyventojų užimtumo ir sveikos gyvensenos principų plėtojimui.“

Bene didžiausias bendruomenės iki šiol įgyvendintas projektas – Dauparuose sukurta sveikatingumo oazė. Parengusi projektą ir gavusi 97 436 Lt (28 219 Eur) „Leader“ programos lėšų asociacija Dauparų bendruomenė įrengė sveikatingumo kabinetą, kuriame siūlomos įvairios sveikatinimosi ir atsipalaidavimo paslaugos.

Šiame sveikatingumo kabinete dirbanti fizinės reabilitacijos specialistė ir masažistė atlieka klasikinį gydomąjį ir vakuuminį limfodrenažinį masažą, kuris gerina kraujotaką, suaktyvina limfos tekėjimą, palaiko raumenų tonusą. Čia taip pat teikiama šviesos terapijos paslauga. Specialia „Bioptron“ lempa šviečiant į problemines sritis išnyksta arba sumažėja įvairūs negalavimai. Čia pat norintieji gali pasinaudoti termomasažine lova – specialia atpalaiduojančia nefrito akmenų kušete, kurios akmenys, įkaisdami iki tam tikros temperatūros, šildo ir turi gydomąjį poveikį. Šiame kabinete taip pat atliekama parafino vonelių procedūra, kuri naudinga odai, kraujotakai, sąnariams.

Dauparų sveikatingumo kabineto paslaugomis pasinaudoja ne tik vietiniai, bet ir sutaupyti panorę Klaipėdos, Gargždų ir kitų vietovių gyventojai.

Sveiką gyvenseną propaguojanti Dauparų bendruomenė gyventojams siūlo ne tik minėtas sveikatinimosi procedūras, bet ir įvairių prasmingo, judraus laisvalaikio galimybių: bendruomenės patalpose vyksta jogos, šokių treniruotės. Taip pat organizuojami šiaurietiško ėjimo užsiėmimai, seminarai sveikatos ir grožio temomis.

Prie palankios kultūrinės ir socialinės aplinkos kūrimo, bendruomeniškumo stiprinimo reikšmingai prisideda Dauparų mamyčių klubas (Dauparų bendruomenės dalis). Išradingos klubo narės organizuoja Eglutės įžiebimo šventę, per kurią žmonės susiburia palydėti senųjų metų, taip pat gražią Atvelykio šventę. Būtent šios dvi šventės ir kasmet vasaros pabaigoje rengiama sporto šventė, kurios metu  vyksta krepšinio, tinklinio, futbolo, važiavimo dviračiais varžybos, „lobio“ paieškos ir daug kitų sportinių žaidimų bei pramogų, yra pagrindiniai Dauparų bendruomenės renginiai.

„Nutarėme, kad švenčių rengsime mažiau, bet jos bus didesnės, – sako I. Lukšonienė ir pamini dar keletą svarbių kasmetinių įvykių: – Taip pat organizuojama Pagyvenusių žmonių šventė ir bent viena bendruomenės narių išvyka. Metų pabaigoje rengiamas bendruomenės ataskaitinis susirinkimas būna tarsi dar viena mažytė šventė: vyksta ne tik susirinkimas, bet ir koncertas, o po jo pasiliekame pabendrauti, pavakaroti.“

Bendruomene žavisi ir didmiesčių gyventojai

Dauparų bendruomenė yra atvira: nors organizacijos oficialieji nariai yra penkių kaimų gyventojai, tačiau į jos renginius ir kitas veiklas gali įsitraukti visi norintys. Bendruomenės veiklumu, atvirumu ir draugiškumu lieka maloniai nustebinti svečiai ne tik iš kitų mažesnių gyvenviečių, bet ir iš miestų. „Prie mūsų prisijungia ir žmonės iš Gargždų,  Klaipėdos. Turime netgi gerbėjų iš Vilniaus, kurie supranta mūsų veiklą ir sako, jog būtų smagu prie mūsų prisidėti“, – džiaugiasi I. Lukšonienė.

Daupariškiai ne tik mielai priima svečius, bet ir aktyviai svečiuojasi patys, dalyvauja rajoniniuose ir respublikiniuose bendruomenių sąskrydžiuose, šventiniuose minėjimuose, mezga ryšius ir bendradarbiauja su kitomis visuomeninėmis organizacijomis.

Bendruomenė džiaugiasi ne tik akivaizdžiais savo veiklos rezultatais, bet ir įvertinimais. Vienas jų – 2016 metų pradžioje Klaipėdos rajono savivaldybės įteikta padėka už aktyvią visuomeninę 2015 metų veiklą.

Turi daug svajonių

Daupariškiai jau įgyvendino ne vieną savo svajonę. Viena iš naujesnių – kaime įrengta vaikų žaidimų aikštelė. Tačiau I. Lukšonienė atskleidžia, kad svajonių dar yra labai daug: „Dabar siekiame išsaugoti 125 metus gyvuojančią mokyklą, kuri yra tarsi kultūros židinys. Taip pat svajojame, kad būtų įrengtas vaikų darželis. Surinkome apie 70 to pageidaujančių žmonių parašų ir netgi parengėme projektą, tad viskas priklausys nuo valdžios ir lėšų. Norėtume ir didesnių erdvių jaunimui. Jau kreipėmės į savivaldybę prašydami, kad iš privatizuojamų objektų sąrašo išbrauktų buvusią katilinę, ir gavome leidimą ja neatlygintinai naudotis 5 metus. Turime visuomeninės paskirties žemės prie kelio, norime gražiai įsirengti parką, poilsio zoną. Taip pat yra norinčiųjų, kad būtų įrengti lauko treniruokliai. Svajojame plėsti savo sveikatinimo kabinetą, galbūt paversti jį greitosios reabilitacijos centru.“

Kaip nepristigti entuziazmo ir jėgų imtis šių visuomeninių darbų? Atsakydama į šį klausimą I. Lukšonienė pabrėžia, kad stipri yra ta bendruomenė, kurioje veikia ne vienas žmogus, o visa komanda: „Vienas žmogus pristigtų ir jėgų, ir laiko, ir sumanymų. Kuo didesnė ir stipresnė komanda, tuo daugiau galima nuveikti.“

Pašnekovė džiaugiasi, kad bendruomenei kasmet pavyksta gauti lėšų savo veiklai plėtoti. Paramos įvairiems renginiams, projektams gaunama iš Klaipėdos rajono savivaldybės, Žemės ūkio ministerijos, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, 2 procentų gyventojų pajamų mokesčio, rėmėjų, verslininkų.

Pasak I. Lukšonienės, labai svarbus ir seniūnijos palaikymas. „Dabartinė seniūnė visada pritaria bendruomeninei veiklai, siūlo mums savo pagalbą. Mes einame išvien“, – teigia bendruomenės pirmininkė.

Veiklus jaunimas

Dalis Dauparuose užaugusio jaunimo šiuo metu mokosi ar dirba miestuose, tačiau ne tik noriai grįžta į Dauparus, bet ir aktyviai dalyvauja bendruomenės veikloje. Veiklūs jaunuoliai, susibūrę į Dauparų jaunimo klubą „Strategai“, kartu leidžia laisvalaikį, organizuoja renginius (pvz., moterims skirtas renginys „Moters pavasaris“, kino vakarai), rašo ir vykdo projektus, keliauja, dalyvauja įvairiose konferencijose ir seminaruose, susirenka paminėti Lietuvos valstybingumui svarbių datų, prisideda prie Dauparų bendruomenės ir Dauparų mamyčių klubo organizuojamų renginių.

„Jaunimo klubas labai aktyvus, geranoriškas, visur dalyvauja ir padeda“, – jaunuosius daupariškius giria bendruomenės pirmininkė I. Lukšonienė, kurios paskatintas po metų pertraukos 2014 metų pabaigoje jaunimo klubas atnaujino savo veiklą.

Meilės savo kraštui išraiška – knyga

Daupariškiai meilę savo kraštui išreiškia įvairiais būdais. Vienas jų – darbas siekiant išsaugoti ir įamžinti tai, ką svarbu perduoti būsimoms kartoms. Šiuo tikslu septynių ilgamečių Dauparų gyventojų ir bendruomenės aktyvistų (Reginos Kernagienės, Ilonos Vaitkutės, Danutės Galminienės, Adelijos Radžienės, Danutės Ričkienės, Ievos Meilienės, Vlado Dromanto) pastangomis buvo parengta ir su rėmėjų pagalba 2012 metais 1000 egzempliorių tiražu išleista knyga „Dauparai – istorija, žmonės, darbai“.

Pasak idėjos autorės Danutės Ričkienės, Dauparuose nėra įžymių vietų, todėl kilo mintis surinkti ir parašyti Dauparų gyvenvietės kūrimosi istoriją, papasakoti apie joje gyvenusius ir tebegyvenančius nuostabius žmones. „Tai ir yra didžiausia vertybė, tik mokėkime branginti“, – pabrėžė D. Ričkienė.

Leidinyje pasakojama ne tik apie Dauparus, bet ir apie gretimus Gobergiškės, Kuliškių, Jonušų, Šlapšilės, Alksnių, Šakinių kaimus.

Dvi visuomeninio darbo pusės

I. Lukšonienės teigimu, bendruomeninė veikla yra labai įdomi, nes tenka daug bendrauti su žmonėmis, bendradarbiauti su kitomis bendruomenėmis, keliauti. Vis dėlto ji užsimena ir apie ne tokią malonią šio neatlygintino darbo pusę. „Manau, kad ta pati problema yra visoje šalyje. Mus, bendruomenininkus, spaudžia būtinybė pildyti ataskaitas, prašymų formas ir kt. dokumentus. Mes skatinami prisidėti prie verslumo didinimo, ieškoti būdų išsilaikyti patys, sukurti darbo vietų. Tačiau juk ne visi visuomenininkai turi verslo gyslelę. Tai ir apsunkina bendruomeninę veiklą. Visada baisu ko nors laiku nepadaryti, neatsiskaityti. Tačiau nerimą pakeičia džiaugsmas, kai matai, kad pasisekė organizuotas renginys, kaip vaikai džiaugiasi naujomis veiklomis ir t. t. Tada supranti, kad pastangos atsipirko.“

1

Inga Nanartonytė

Nuotraukos iš bendruomenės archyvo

PALIKTI KOMENTARĄ

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top