Išangės skausmai gali kamuoti įvairūs – pradedant niežtinčiu dirginimu ir baigiant itin aštriu skausmu, kuris suintensyvėja tuštinimosi metu. Dauguma išangės skausmo priežasčių nekenksmingos, bet sukelia didelį diskomfortą ir pablogina gyvenimo kokybę. Skausmas gali būti labai stiprus, nes išangėje yra daug nervų galūnėlių.
Išangės skausmo priežastys gali būti labai įvairios, pradedant dirginimu, odos traumomis, vidiniais, išoriniais hemorojais, baigiant sunkiu vidiniu skausmu, kurį sukelia uždegiminė žarnyno liga ar vėžys.
Visais atvejais rekomenduojama kuo greičiau kreiptis į gydytojus ir rasti priežastį, kad būtų kuo ankščiau paskirtas gydymas ir jūs galėtumėte toliau gyventi visavertį gyvenimą. Gydymo metodas priklausys nuo skausmo priežasties. Tai gali būti ir vidurius laisvinantis išmatų minkštiklis, žvakutės ar tepaliukai. Kartais gali prireikti ir tam tikrų invazinių procedūrų: kolonoskopijos ar operacijos.
Išangės skausmai gali ištikti bet kada ir dėl pačių įvairiausių priežasčių. Kaip dažniausios įvardijamos šios:
-
išangės plyšimas, įtrūkimas;
-
fistulė (kanalas tarp išangės ir tiesiosios žarnos). Iš jų teka pūlingos išskyros;
-
niežulys;
-
išangės arba tiesiosios žarnos susiaurėjimas (gali atsirasti dėl randų, sunkaus uždegimo ar vėžio);
-
analinis seksas;
-
traumos;
-
kokcidinija (uodegikaulio skausmas);
-
vidurių užkietėjimas;
-
viduriavimas, sukeliantis išangės dirginimą;
-
Krono liga (lėtinė uždegiminė žarnyno liga);
-
dirgliosios žarnos sindromas, išmatų susitraukimas;
-
genitalijų karpos;
-
hemorojus;
-
išangę supančių raumenų spazmai;
-
perianalinis abscesas (pūliai giliajame audinyje aplink išangę);
-
perianalinė hematoma (kraujo sankaupa perianaliniame audinyje dėl plyšusios venos), kartais vadinama išoriniu hemorojumi;
-
praeinantys, skausmingi tiesiosios žarnos spazmai;
-
proktitas (tiesiosios žarnos gleivinės uždegimas);
-
tiesiosios žarnos opa;
-
kraujo krešulys hemorojuje;
-
opinis kolitas (uždegiminė žarnyno liga);
-
opinis proktitas (uždegiminė žarnyno liga);
-
vėžys.
Kada kreiptis į gydytojus?
-
Jeigu tuštinimosi metu ar po jo pastebite bet kokį kraujavimą.
-
Jei pradėjo labai kristi kūno svoris.
-
Atsiradus tuštinimosi pokyčiams: viduriuojant ar esant vidurių užkietėjimui.
-
Apčiuopus prie išangės neaiškius darinius ar gumbelius.
Reikėtų kuo skubiau kreiptis į greitąją medicinos pagalbą, jeigu atsirado nuolatinis ir gausus kraujavimas iš išangės, pasireiškiantis kartu su galvos svaigimu. Taip pat jeigu jaučiate išangės skausmus, karščiuojate ir kai situacijos nepavyksta kontroliuoti įprastais medikamentais.
Atvykus pas gydytoją, labai svarbu aiškiai įvardyti išangės skausmo tipą (aštrus, deginantis ar kitas) ir pasakyti, kiek laiko tai jau tęsiasi. Dar labai svarbu atkreipti dėmesį, ar tuštinimosi metu ir po jo nepastebėjote kraujavimo iš išangės. Gydytojui taip pat reikės žinoti jūsų šeimos ligos istoriją. Jeigu kuris nors iš artimiausių šeimos narių sirgo virškinamojo trakto vėžiu ar uždegiminėmis žarnyno ligomis – būtinai tą paminėkite savo gydytojui.
Nebijokite kreiptis į medikus ir išgirsti diagnozės. Didelė dalis pacientų mano, kad išangės skausmai ir (ar) kraujavimas visada yra vėžio požymiai. Tačiau tai netiesa. Yra daugybė gerybinių medicininių būklių, kurios tik turi panašią į vėžio simptomatiką. Vėžio atvejai medicinoje kur kas retesni.
Partnerio turinys