Pradinis / Grožis ir mada / Dizaineris Kęstutis Lekeckas pasidalijo stebinančiais faktais apie vilną

Dizaineris Kęstutis Lekeckas pasidalijo stebinančiais faktais apie vilną

„Vilnai reikia poilsio. Ir jei drabužius iš šio audinio prižiūrėsite tinkamai, jų net skalbti nereikės“, – stebinančiu faktu pasidalijo žinomas dizaineris, KTU Dizaino centro docentas, technologijos mokslų daktaras Kęstutis Lekeckas.

Savo srities specialistas ir kūrėjas apie visuomenės mėgstamą natūralią žaliavą žino tikrai daug.  „Nes tai – mano kasdieninio darbo įrankis“, – su šypsena patikino pašnekovas.

Būtent iš itin kokybiškos vilnos gimė ir jo naujausia vienetinių vyriškų kostiumų kolekcija. Ji, pasak mados žinovų, yra ypatinga ir iš tiesų nepakartojama. „Pasiūti antrą tokį kostiumą būtų neįmanoma, nes nerealu gauti identiškų audinių – skirtųsi spalvos, dydis, raštai. Be to, taip tvirtinti leidžia ir jų atsiradimo istorija“, – sakė K.  Lekeckas.

Tuo visiškai užtikrintas dizaineris papasakojo, jog būtent karantinas suteikė galimybę ir laiko peržiūrėti  mados namų „leKeckas“ „archyvus“. „Juose radau nemažai itin brangių ir kokybiškų audinių likučių, iš jų ir gimė nepakartojama kolekcija“, – sakė autorius.

Išskirtinis skiautinių dizainas, anot autoriaus, suteikia drabužiams daug platesnį panaudojimo lauką. Tradiciniame derinyje su marškiniais ir kaklaraiščiu toks kostiumas gali atrodyti labai puošniai ir puikiai tikti šventiniams sprendimams, tačiau švarkas patraukliai atrodo ir prie džinsų, ir kitokiuose kasdieniuose deriniuose.

Vilna, pasak K. Lekecko, yra ypatinga žaliava – ji ne tik gali būti itin brangi, bet ir reikalaujanti neįprastos priežiūros. Dar pokalbio pradžioje užsiminęs, jog vilnai reikia poilsio, kūrėjas patikslino – „įsikibti“ į vieną vilnonį drabužį ir jį vilkėti kasdien nederėtų. „Ji gyva, todėl reikalauja „laiko sau“. Per poilsį vilna ne tik atgauna savo vertingiausias savybes,  bet ir apsivalo. Ji nelaiko kvapo. Tai yra viena iš priežasčių, dėl kurių besiilsinčių vilnonių drabužių net nereikia skalbti“, – žiniomis dalijosi K. Lekeckas.

Kuo vilnos gija plonesnė, tuo, pasak dizainerio, ji brangesnė ir vertingesnė. Dėl išskirtinės vilnos gijos struktūros gaminant audinį jame atsiranda oro tarpai, tiek šildantys, tiek sukuriantys komforto jausmą.

Vilnonių kostiuminių medžiagų kokybės indeksas žymimas skaičiumi nuo 80’s iki 250’s – jis reiškia pluošto gijos kokybę ir storį. Jeigu vilna turi tokį žymėjimą, galima neabejoti jos kokybe. Dažniausiai nuo 80’s iki 120’s kokybės audiniai pasirenkami verslo kostiumams, o kai skaičius siekia daugiau nei 130’s – išskirtiniams prestižiniams gaminiams. Aukščiausios kokybės vilnos gijos storis yra 11,25 ir žymima 250’s.

Toks vilnos ženklinimas yra kilęs iš Didžiosios Britanijos ir anksčiau reiškė, kiek verpalų galima suverpti iš maždaug 1 kg vilnos. Tarkim, jeigu iš 1 kg suverpiama 1 km žaliavos, tai vilnos kokybės indeksas yra 100’s. Aukštesnės kokybės vilna išgaunama ne tik iš avių. Pavyzdžiui, kašmyras yra šukuojamas iš kašmyro ožkų, vienu kartu pasidžiaugiant vos apie 100 g tinkamos žaliavos. Brangiausia, pasak K. Lekecko, yra vikunijos vilna – gyvūnai iššukuojami tik kas 3 metus, o 1 metro iš jų vilnos gimusio audinio kaina siekia 1800–3000 eurų. Tad skaičiuojama, kad vikunijos vilnos, kuri yra maždaug 8 kartus šiltesnė nei avies vilna, paltas kainuotų apie 20 000 eurų.

„Brangiausios vilnos pluošto rodiklis yra 1,25 mikronų. Ji yra maždaug penkiolika kartų plonesnė už naujagimio plauką“, – sakė K. Lekeckas.

Kurdamas dizaineris visada galvoja ne tik apie savo darbą, bet ir apie globalias problemas.  „Siekiu maksimaliai panaudoti žaliavas ir taip tausoti gamtos išteklius. Juk tai, kas mus supa, yra taip trapu, o pasaulinių organizacijų pranešimai, kad trečdalį metų žmonija, išnaudojusi visus resursus, gyvena avansu, iš tiesų kelia nerimą, – sakė K. Lekeckas. – Gamta ir tvari mada tarsi susipynė ir paskleidė pagrindinę žinutę: ir būdami šiuolaikiški galime laikytis tų vertybių, kurios kuria ateitį.“

Pasak kūrėjo, tvarus mados dizainas yra orientuotas į ilgaamžiškumą, todėl audinio kokybė ir į ateitį orientuoti dizaino sprendimai ilgus sezonus neleis drabužiui prarasti savo aktualumo.

K.Lekecko, savo kūryboje visiškai nenaudojančio poliesterio, kuriamos mados akcentas – natūralūs audiniai, ilgalaikiškumas, universalumas ir įdomios detalės.

Fotosesijos komanda:

Drabužiai – mados namai „leKeckas“
Nuotraukos – Miglė Golubickaitė
Plaukų stilistika ir makiažas – Kristina Gorodeckienė („Grožio loftas“)
Modelių agentūra „Less drama“

PALIKTI KOMENTARĄ

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top