Šiltasis sezonas – dviratininkų mėgstamiausias. Vieni į dviratę transporto priemonę iškeičia nuosavą automobilį, kiti – viešąjį transportą. Ir nors tai – ekologiškas, smagus kelionės būdas, ne visi dviračių vairuotojai žino esmines saugumo taisykles. Kelionių saugumui užtikrinti reikalinga ir speciali dviratininko apranga, ir papildoma atributika, ir tiesiog sąmoningumas.
Už saugumą kiekvienas atsakingas pats
Mieste eismas intensyvus labai dažnai. Keliais riedantys dviratininkai neretai sukelia problemų lengvųjų automobilių vairuotojams. Būtent dėl šios priežasties labai svarbu puikiai žinoti esmines, dviratininkams galiojančias eismo taisykles. Juk kiekvienas atsakingas už savo saugumą.
Esant galimybei, patartina rinktis dviračiams pritaikytus takus. Taip galima išvengti sudėtingų eismo sąlygų ir palengvinti kelionę ne tik sau, bet ir automobilių vairuotojams. Tiems, kurie dviračiais mina ilgesnius atstumus, ten, kur nėra dviratininkų patogumui įrengtų, specialiai pažymėtų takų, vertėtų pasirūpinti papildoma atributika. Šiuo atžvilgiu svarbi ne tik dviratininko apranga.
Ką turėtų įsigyti kiekvienas dviratininkas?
Daugeliui atrodo, kad specializuota apranga ir aksesuarai skirti tik profesionaliai dviračių sportu užsiimantiems asmenims. Iš tiesų aukštos kokybės specializuoti pirkiniai ne tik padeda užtikrinti saugumą, bet ir paverčia kelionę komfortiškesne. Štai keli svarbiausiai atributai, kurių pamiršti neturėtų nė vienas dviratininkas:
- Šalmas. Jeigu Jūsų kelionės maršrutas apima ne tik miesto, bet ir priemiesčio, regioninius kelius, mėgaujatės ilgomis kelionėmis, rekomenduojama dėvėti šalmą. Nors ši aprangos dalis – ne itin patogi karštomis vasaros dienomis, ji yra viena iš geriausiai saugumą užtikrinančių priemonių.
- Šviesą atspindinti liemenė. Ji padeda tapti matomesniems. Nepamirškite, kad tamsiuoju paros metu važiuojantiems be liemenės skiriamos baudos.
- Speciali dviratininko apranga. Ji labiau rekomenduojama tiems, kurie laisvalaikiu važinėja ilgus atstumus. Vis dėlto specialūs drabužiai siūlomi ir tiems, kurie tiesiog neranda komfortiškos, funkcionalios aprangos. Laisvesni, prakaitą sugeriantys marškinėliai su specialiomis kišenėmis ar prigludę šortai daugeliui yra daug patogesni nei įprasti, kasdien dėvimi drabužiai.
- Žibintai. Tiek galiniai, tiek priekiniai žibintai reikalingi kiekvienam dviratininkui. Jų būtinybė taip pat nurodyta kelių eismo taisyklėse. Žibintai ne tik nušviečia kelią tamsoje, bet ir leidžia būti lengviau pastebimiems kitų eismo dalyvių.
- Pirštinės. Daugelis patyrusių dviratininkų žino, kaip nemalonu, kai po ilgos kelionės dviračiu ima skaudėti nuospaudomis nusėtas rankas. Pirštinės gali tapti vienu svarbiausių kelionės atributų ne tik profesionalams, bet ir dviratininkams mėgėjams.
- Gertuvė ir jai skirtas dėklas. Daug patogiau turėti gertuvę kažkur prie savęs, lengvai pasiekiamą, nei kaskart sustoti ir nusiimti kuprinę vien tam, kad būtų galima numalšinti troškulį.
Tiems, kurie dviračiais mėgsta važinėti ne tik saulėtomis dienomis, rekomenduojama ir drėgmei atspari, pašiltinta dviratininko apranga. Patogi ir stilinga striukė apsaugos ne tik nuo kritulių, bet ir nuo peršalimo. Svarbiausia, kad kiekviena pasirinkta aprangos dalis turėtų šviesą atspindinčių juostelių. Be jų apranga gali būti patogi, tačiau ne tokia funkcionali, kokios reikėtų.
Keli patarimai besirenkantiems dviračių atributiką
Tiek važinėjantiems miesto keliais, tiek miško takais apranga suteikia papildomą pranašumą. Tačiau, norint jį maksimaliai išnaudoti, rinktis aprangą reikėtų atidžiai.
- Jei renkatės dviračiams skirtas dalis, pavyzdžiui, vaikišką kėdutę, kokybei skirkite ypatingą dėmesį. Nesirinkite minkšto plastiko kėdučių – šios tinka naudoti trumpiau, greitai lūžta, tad neužtikrina saugumo. Nepamirškite, kad kėdutės turi atitikti vaiko svorio kategoriją.
- Žibintams taip pat vertėtų skirti daugiau dėmesio. Patikrinti vertėtų skleidžiamos šviesos galingumą ir ryškumą. Kuo ryškesnė žibinto šviesa, tuo lengviau galima pastebėti dviratininką. Rekomenduojama rinktis žibintus su keičiamais režimais – nuo įprasto šviesos srauto iki blykčiojimo.
- Dviratininko apranga taip pat neturėtų būti pasirenkama atmestinai. Reikėtų skirti dėmesio sudėtinių dalių vertinimui atsižvelgti į komforto kriterijus – vieniems patogiau važinėti vilkint laisvais drabužiais, kitiems – atvirkščiai, geriausia prie kūno prigludusi apranga.
Kiekvienas dviratininkas prieš išmindamas į kelią turėtų būti įsigilinęs į pagrindines eismo taisykles, būti pasiruošęs sudėtingoms situacijoms, pasirūpinęs savo ir kitų saugumu. Speciali apranga nėra privaloma, tačiau ji rekomenduojama tiems, kurie mėgsta keliauti komfortiškai ir saugiai. Būtent tokios kelionės – pačios maloniausios, leidžiančios atsipalaiduoti ir mėgautis kiekviena akimirka.