Pradinis / Aktualijos / Estų mokslininkų sukurtas nosies purškalas su antikūnais prieš koronavirusą – jau Lietuvoje

Estų mokslininkų sukurtas nosies purškalas su antikūnais prieš koronavirusą – jau Lietuvoje

Estijos mokslininkų ir verslo sukurtas nosies purškalas su antikūnais prieš koronavirusą pradedamas pardavinėti ir Lietuvoje. Naujausi laboratoriniai tyrimai rodo, kad natūralus „BioBlock“ nosies purškalas apsaugo nuo pagrindinių SARS-CoV-2 viruso atmainų – taip pat ir nuo delta atmainos.

Lietuvoje vyraujanti delta atmaina neleidžia atsipalaiduoti. Naujų atvejų paros vidurkis, Statistikos departamento duomenimis, perkopė 2 tūkst., daugėja ir mirčių, kurios kasdien skaičiuojamos dviženkliais skaičiais, į ligonines patenka vis daugiau jaunų žmonių.

Ir nors pagrindinėmis pandemijos valdymo priemonėmis išlieka skiepai ir apsauginių veido kaukių dėvėjimas, estų mokslininkų sukurtas natūralus nosies purškalas „Bioblock“ gali tapti svarbia pagalbine priemone, ypač jeigu sunku išvengti artimo kontakto, pvz., vienam iš namiškių susirgus COVID-19. Tyrimai parodė, kad produktas nosiaryklėje blokuoja viruso dalelių patekimą į ląsteles.

„Pagrindinė „BioBlock“ veiklioji medžiaga yra antikūnai, gauti iš hiperimunizuotų karvių priešpienio, – sako mokslininkų grupei vadovavęs Tartu universiteto Technologijų instituto profesorius Martas Ustavas. Pasak jo purškalas veikia nosiaryklėje, kurioje dažniausiai ir prasideda SARS-CoV-2 infekcija. – Antikūnams iš purškalo patekus į nosiaryklę, ten susidaro apsauginis sluoksnis, jis veikia blokuodamas viruso patekimą į ląsteles. „BioBlock“ esantys antikūnai prisijungia prie SARS-CoV-2 viruso spyglio baltymo ir taip jį užblokuoja bei neleidžia prisijungti prie specialių žmogaus ląstelės ACE2 receptorių.“

Specifinių taisyklių ar apribojimų, susijusių su purškalo vartojimu, nėra, jis tinkamas ir vaikams. Tačiau šešiamečius ir jaunesnius vaikus, ypač alergiškus pieno baltymams, auginantys tėvai, taip pat nėščios bei krūtimi maitinančios moterys dėl preparato naudojimo turėtų pasikonsultuoti su medikais.

Purškalas nesausina nosies gleivinės, jį galima naudoti neribotą laiką. Pagal produkto vartojimo instrukciją, rekomenduojami 1–2 purškimai į kiekvieną šnervę 3–4 kartus per dieną, prieš apsilankymą perpildytose vietose ir po jo. Išpūtus nosį, purškalą rekomenduojama naudoti dar kartą.

Saugumas ir veiksmingumas

Priešpienis turi geriausią natūralų gebėjimą suteikti naujagimiui pirminį apsauginį imunitetą per motinos gaminamus antikūnus. Mokslininkai pasinaudojo šiuo natūraliu procesu ir sukūrė technologiją, leidžiančią iš karvių priešpienio išskirti antikūnus. Rezultatas – preparatas, iš kurio galima pagaminti nosies purškiklį, slopinantį koronaviruso infekciją.

„Icosagen“ mokslinės veiklos vadovo Marto Ustavo jaunesniojo teigimu, produkto saugumą bei efektyvumą patvirtina tyrimai.

„Kartu su savo komanda nuolat stebime viruso pokyčius ir aktyviai tikriname „BioBlock“ gebėjimą neutralizuoti net tas koronaviruso padermes, kurios dar nėra plačiai paplitusios. Tyrimų rezultatai rodo, kad „BioBlock“ nosies purškalas blokuoja penkių skirtingų viruso padermių, kurias Pasaulio sveikatos organizacija įvardija kaip pavojingiausias, spyglio baltymą. Produkto veiksmingumas pagal in vitro tyrimų rezultatus siekia 99 proc., o in vivo tyrimai su gyvūnais parodė, kad antikūnai ant nosies gleivinės išlieka iki keturių valandų“, – sako estų mokslininkas.

M. Ustavas jaunesnysis aiškina, kad norint į rinką išleisti tokį produktą kaip „BioBlock“ klinikiniai tyrimai nėra privalomi, nes antikūnai iš purškalo nepatenka į žmogaus kraujotaką, tačiau jie vis tiek atliekami, siekiant surinkti naujų įrodymų apie preparato veiksmingumą.

„BioBlock“ kūręs konsorciumas, bendradarbiaudamas su šeimos medicinos centrais Estijoje, atlieka klinikinį produkto tyrimą, jame dalyvauja 343 SARS-CoV-2 virusu užsikrėtę savanoriai ir jų šeimos nariai – bendra tyrimo aprėptis siekia apie tūkstantį žmonių.

Estijoje purškalas su antikūnais nuo koronaviruso sukėlė tikrą ažiotažą

Estijoje „BioBlock“ pradėta prekiauti gegužės mėnesį, per pirmą parą buvo nupirkta daugiau nei 6 tūkst. produkto pakuočių, o per pirmą mėnesį – daugiau nei 50 tūkst. Estijos piliečių įsigijo nosies purškalą.

Nosies purškalas negali pakeisti nei vakcinų, nei apsauginių veido kaukių. Jis yra pagalbinė priemonė, leidžianti dar efektyviau apsisaugoti nuo plintančio koronaviruso. „BioBlock“ galima naudoti visur, kur sunku atsiriboti nuo kitų: namuose, darbe, mokykloje, sporto salėse, viešajame transporte ir perpildytose viešose vietose.

Natūralus nosies purškalas „BioBlock“, kuriame yra iš karvių priešpienio gautų antikūnų prieš SARS-CoV-2, sukurtas bendradarbiaujant Tartu universitetui, Estijos gamtos mokslų universitetui, „Icosagen“, „Chemi-Pharm“, „Teadus ja Tegu“ ir kt.

PALIKTI KOMENTARĄ

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top