Pradinis / Sportas / Garsi sporto psichologė pataria, kaip atsitiesti po pralaimėjimų ir vėl patikėti savimi

Garsi sporto psichologė pataria, kaip atsitiesti po pralaimėjimų ir vėl patikėti savimi

Kaip klaidas, nesėkmes ir pergales išnaudoti savo potencialui auginti? Apie tai spalio 21-ąją „LTeam konferencijoje“ kalbės garsi sporto psichologė Anje Marijcke van Boxtel. Viešnia iš Olandijos su Lietuvos publika dalinsis vertingomis žiniomis, kurias sukaupė per ilgus metus darbo su olimpine Olandijos komanda, Nyderlandų futbolo asociacija, bendradarbiaudama su sporto ir verslo lyderiais.

A. Marijcke van Boxtel teko konsultuoti ir plaukimo legendos Pieterio van den Hoogenbando įkurto fondo komandą, „Team Brunel“ komandą elitinėse sportinio buriavimo varžybose „The Ocean Race“, ji dirbo su olimpine Olandijos komanda Tokijo žaidynėse, kurios buvo nemenkas iššūkis tiek atletams, tiek su jais dirbančioms komandoms.

„Žaidynių perkėlimas į 2021-uosius metus paveikė daugybę žmonių. Sportininkai daug ruošėsi, treniravosi, planavo aukščiausio lygio pasirengimą tiek fiziškai, tiek psichologiškai, tačiau atidėjus žaidynes viskas apsivertė. Toks sprendimas tiems, kurie turi šeimas ar po olimpiados planavo baigti karjerą, tapo tikru iššūkiu: teko operatyviai persiorientuoti, iš naujo perdėlioti mintis ir planus – tokie procesai reikalauja psichologinio atsparumo“, – prieš prasidedant  „LTeam konferencijai“ sakė A. Marijcke van Boxtel.

Jos pranešimo tema „Kaip klaidas, nesėkmes ir pergales išnaudoti potencialo auginimui?“ itin aktuali profesionaliems atletams, jų komandos nariams, nors tema turėtų sudominti ir mėgėjus, kurie lygiai taip pat susiduria su iššūkiais ir patyrę nesėkmių ieško būdų motyvacijai pakelti.

A. Marijcke van Boxtel neslepia – sporte, kaip ir bet kurioje kitoje gyvenimo srityje, nusivylimai kelyje į pergales neišvengiami. Tačiau, ugdant psichologinį atsparumą, po klaidų atsitiesti galima greičiau. Kaip tą padaryti, ji pasidalins spalio 21 d.

„Viena iš sudėtinių psichologinio atsparumo dalių – socialinis kontekstas. Kiekvienam iš mūsų svarbu būti bendruomenės ar grupės dalimi, turėti tvirtą tarpusavio ryšį – jis stiprina tą atsparumą. Turėdami su kuo pasidalinti pergalių džiaugsmu ir kam pasiguosti nesėkmių atveju, mokomės drąsiau judėti į priekį“, – pasakoja pašnekovė.

Likus savaitei iki renginio, jo viešnia prasitaria ir pati ne kartą atsidūrusi situacijoje, kurioje jai teko mokytis susidoroti su iššūkiais. Su Nyderlandų olimpine komanda prieš Tokijo žaidynes ji dirbo tiek bendraudama gyvai, tiek konsultuodama ją nuotoliniu būdu.

„Galima treniruoti komandą ir per atstumą, tačiau tai – ne taip paprasta, kaip gali atrodyti. Buvo sunku. O kartais situacijos primindavo kompiuterinį žaidimą, kuriame atletas morališkai pasiruošęs įveikti, rodos, ne patį lengviausią 200 žaidimo lygį, ir tik vėliau paaiškėja, kad olimpiadoje jam teks save išbandyti gerokai sunkesnėmis aplinkybėmis, prilygstančiomis 2000 lygiui“, – vaizdingai komentuoja A. Marijcke van Boxtel.

Jos teigimu, pasiduoti sudėtingose situacijose – žmogiška, tą taip pat reikia mokėti priimti, nors toks sprendimas nebūtinai yra vienintelis ėjimas. Todėl labai svarbu, kad šalia atleto visuomet būtų stiprus užnugaris – sporto psichologo pagalba aukšto meistriškumo varžybose yra neabejotinai svarbi ir reikalinga.

Klaidos, pasak jos, tai tarsi praleistos progos, tačiau neišanalizavus aplinkybių, kodėl jos įvyko, sunku savo klaidų nekartoti ateityje. „Blogiausia, ką galima padaryti, – žiūrėti į nesėkmę paviršutiniškai, nesigilinant į jos priežastis. Tuomet ne tik nesimokoma iš klaidų, bet ir žlugdomas pasitikėjimas. Jei į rezultatą besiorientuojantis sportininkas galvos tik apie medalį ir jo nelaimės, jis jausis sugniuždytas, nes vienintelis jo tikslas bus medalis. Medalio neturėjimą jis susies su tuo, kad yra prastas atletas. O į augimą ir mokymąsi susitelkęs sportininkas iš situacijos pasiimtų daugiau – jis svarstytų, kaip pagerinti rezultatą, ką daryti kitaip. Tokie žmonės treniruota atsparumo raumenį: jiems psichologiškai atsigauti po pralaimėjimų tampa daug lengviau, o kitose varžybose pasirodo būdami dar geresnės formos“, – mintimis dalijasi A. Marijcke van Boxtel.

Daugiau jos įžvalgų ir patarimų – spalio 21-ąją Vilniaus lengvosios atletikos manieže vyksiančioje „LTeam konferencijoje“. Ją bus galima stebėti ir nuotoliniu būdu – visą dieną truksiantis renginys bus tiesiogiai transliuojamas „LTeam“ feisbuko paskyroje, taip pat portaluose TV3.lt, TV3play.lt, TV3 televizijos feisbuke.

Nemokamoje, penktus metus organizuojamoje sporto mėgėjams ir profesionalams skirtoje konferencijoje bus galima išgirsti ir daugiau aktualių pranešimų populiariausiomis temomis – apie pasaulines sporto tendencijas pasakos ir mintimis bei patirtimi dalinsis sporto medikai, teisininkai, netrūks įvairių diskusijų.

Konferencijoje olimpine patirtimi dalinsis ir Tokijo žaidynių vicečempionė, penkiakovininkė Laura Asadauskaitė-Zadneprovskienė, dalyvaus Atėnų olimpinio sidabro ir Pekino olimpinio bronzos medalių laimėtojas, penkiakovininkas, treneris Andrejus Zadneprovskis, olimpietė, bėgimo trenerė Irina Krakoviak, taip pat Rio de Žaneiro olimpinio sidabro laimėtojas, irkluotojas Saulius Ritter ir daugelis kitų.

Visą renginio programą ir daugiau informacijos rasite čia.

PALIKTI KOMENTARĄ

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top