Pradinis / Ne didmiesčių gyvenimas / Gelgaudiškio dvare karaliavo skrybėlės

Gelgaudiškio dvare karaliavo skrybėlės

IMG_0127Rugsėjo 21-ąją jau dešimtą kartą Gelgaudiškio dvare šurmuliavo tradicine tapusi Dvaro diena. Tai šventė, kurioje puoselėjamos muzikos, dailės bei senųjų amatų tradicijos, į Lietuvą grąžinančios dvarų kultūrą, padedančios vystyti turizmą.

Skrybėlių puota

Šventė prasidėjo pagrindinio dvaro ponių aksesuaro – skrybėlės ir jos istorijos pristatymu, ansamblio „Žvirgždė“ iš Marijampolės koncertu.

Šiandien, kaip ir prieš šimtmetį ar pusantro, kuomet Gelgaudiškio dvaro parko takeliais sukiojosi garbios ponios, žinoma, kad skrybėlė – ypatingas aksesuaras, turintis socialinių ir simbolinių poteksčių. Prancūzų aukštosios mados dizaineris Christianas Dioras nėmaž neperlenkė sakydamas, kad be skrybėlių nebūtų civilizacijos… „Dvaro aplinka lankytojus įpareigoja atrodyti stilingai, puošniai. Pastebėję tai dvare vykstančių koncertų metu, nutarėme šiemet Dvaro dienai suteikti skrybėlės simbolį“, – sakė Gelgaudiškio kultūros centro direktorius Edgaras Pilypaitis. Šventės dalyviai nenuvylė organizatorių – ponios ir ponai rinkosi pasipuošę įmantriausiomis skrybėlėmis. Dar įdomesnių, pagamintų iš įvairių žolynų skrybėlaičių jie galėjo prisimatuoti čia pat, ant dvaro laiptų. Šių originalių kūrinių autorės – „Žvirgždės“ dalyvės.

IMG_0150

Visi skrybėlėtieji ir net jas pamiršę namuose galėjo prisėsti poniškai įrengtoje lauko kavinukėje, kurioje svečius vaišino Gelgaudiškio bendruomenės moterys. Atgimstantis dvaras bendruomenės nariams suteikia galimybę vystyti socialinį verslą – kavinukėje buvo prekiaujama pačių keptais pyragais, kitais skanėstais.

Netolies įsikūrę medžiotojai šventės svečiams demonstravo ne tik žvėrių kailius, puikius medžioklius šunis, bet ir mielai pasakojo apie senąsias medžioklės tradicijas, kurios Gelgaudiškio dvare buvo puoselėjamos nuo seno. Na, o kad namo nereiktų grįžti tuščiomis rankomis, dvaro sūrinėje kiekvienas galėjo įsigyti kaimišką namie spaustą sūrį. Miestelio gatvėmis šventės dalyvius vėžino neseniai gelgaudiškiečio meistro Algimanto Mureikos rankomis pagaminta dvaro brička.

Penas akims ir ausims

Po skrybėlių puotos šventės dalyviai buvo pakviesti į dvaro menes apžiūrėti Audros Vaivadienės fotodarbų, Marijos Rinkevičiūtės tapybos, Gelgaudiškį valdžiusių didikų herbų, vasarą vykusio konkurso „Panemunių krašto kultūros paveldas fotografijose“ parodų. Dvaro lankytojai dar galėjo pasigėrėti ir dailininkų plenero „Kalbanti žemė“ darbais, kurie rūmus puošia nuo bene gražiausios vasaros šventės Gelgaudiškyje – Žolinės.

Kiek vėliau svečiai pakviesti į konferenciją „Panemunių krašto kultūrinio turizmo ištekliai ir plėtros perspektyvos“. Joje skaityti pranešimai, kalbėjo garbinga viešnia – Palėvenės dvaro (Kupiškio r.) savininkė Nijolė Milaknienė, paskutinės Gelgaudiškio dvarininkės Marynos Ritos Komarienės giminaitė.

Vakarop dvaro salės tylą virpino Lietuvos nacionalinės filharmonijos kamerinio ansamblio „Musica Humana“ koncertas. Gausiai susirinkę žiūrovai negailėjo aplodismentų solistams: Simonai Liamo (sopranas), Vilmantei Kaziulytei (fleita), Viktorui Paley (obojus).

Dvaro diena sulaukė ir garbių svečių – joje lankėsi LR kultūros viceministrai Darius Mažintas ir dr. Romas Jarockis, Kultūros ministerijos Regionų kultūros skyriaus vedėja Irena Seliukaitė, Šakių r. savivaldybės atstovai. Pasak viceministro D.Mažinto, provincijoje dirbantys kultūros darbuotojai padaro neįtikėtinai didelius darbus, kurie kol kas vertinami menkais atlygiais. Entuziastų dėka atgijo ir toliau gaivinamas Gelgaudiškio dvaras, jame plėtojamas turizmas, į jo menes grąžinama geroji kultūros dvasia.

Diana Šležienė

PALIKTI KOMENTARĄ

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top