Pradinis / Mokslas ir švietimas / Interneto naršyklių labirintas: kuri saugiausia?

Interneto naršyklių labirintas: kuri saugiausia?

Internetu kasdien naudojasi beveik 90 proc. lietuvių. Naršymas būtų neįmanomas be pagrindinių interneto „vartų“ – naršyklės. Vienos jų pasižymi patogiu valdymu, kitos stengiasi apsaugoti mūsų privatumą. Ekspertas apžvelgė naršykles, kurios gali ne tik palengvinti informacijos paiešką, bet ir apsaugoti jūsų duomenis.

„Visų naršyklių paskirtis vienoda – suteikti galimybę naršyti internete, tačiau kiekviena iš jų turi ir pranašumų, kurie jas išskiria iš kitų. Pavyzdžiui, vienos gali sinchronizuoti atidarytus skirtukus tarp kelių įrenginių, kitos automatiškai blokuoja iššokančius langus ir reklamas. Kad naršymas būtų visapusiškai patogus, svarbu išsirinkti tokią naršyklę, kuri atitinka visus jūsų poreikius“, – sako Andrius Archangelskis, „Bitės“ atstovas.

„Google Chrome“ – viskas vienoje vietoje

Populiariausia naršyklė, kuria naudojasi beveik 3 mlrd. vartotojų visame pasaulyje, yra „Google Chrome“. Dėl savo paprastumo ir greito veikimo „Chrome“ išlieka pirma naršykle pagal naudotojų skaičių.

„Chrome“ turi beveik viską, ko gali prireikti naršant internete: integruotą slaptažodžių tvarkyklę, kuri automatiškai klausia, ar norite išsaugoti įvairių paskyrų slaptažodžius, integruotus kitus „Google“ produktus, tokius kaip „Drive“ ir „Docs“, saugumo patikrą, kuri užtikrina, kad įrenginys būtų apsaugotas nuo kenkėjiškų programų ir virusų, bei įskiepius, veikiančius tiek kompiuteryje, tiek išmaniajame telefone“, – aiškina A. Archangelskis.

Nors „Chrome“ ir kuris laikas išlaiko populiariausios naršyklės titulą, ekspertas atkreipia dėmesį, kad ši programa dažnai kelia klausimų dėl asmeninių naudotojų duomenų pardavinėjimo – „Google Chrome“ buvo iškelta daugiau bylų dėl vartotojų privatumo pažeidimų nei bet kurios kitos naršyklės kūrėjams. Tačiau bendrovė teigia, kad trečiosioms šalims duomenų niekada nepardavinėjo, o tokią informaciją kaip vartotojo lokacija, naršymo ir paieškos istorija naudoja reklamų personalizavimo tikslais.

„Safari“ – greita ir patikima

Daugiau kaip 1 mlrd. naudotojų turinti naršyklė prieinama tik „Apple“ įrenginiais besinaudojantiems žmonėms. Dvidešimtmetį veikiančiai naršyklei per pastaruosius kelerius metus buvo sukurta daugybė atnaujinimų, todėl „Safari“ tapo greita, į privatumą orientuota naršykle, kurios tikslas – naudotojui užtikrinti geriausią patirtį kiekvieno naršymo metu.

„Safari“ populiari dėl patogaus ir greito naršymo. Tai užtikrinti padeda automatinio užpildymo funkcija. Ji suteikia galimybę išsaugoti visus paskyrų slaptažodžius, informaciją iš kontaktų, kalendoriaus, kredito kortelių, o šių duomenų prireikus, naršyklė automatiškai identifikuoja, kokios informacijos reikia tinklalapiui, ir jūsų vardu užpildo tuščius formų ir prisijungimo laukus“, – pasakoja ekspertas.

Išmaniųjų įrenginių specialistas pabrėžia, kad slaptažodžiai ar kredito kortelių duomenys yra itin jautri informacija, tačiau dėl jos saugumo baimintis nereikėtų – „Safari“ naudoja specialų 256 bitų AES šifravimą, kuris užtikrina, kad išsaugoti duomenys be naudotojo žinios nebūtų pasiekiami trečiosioms šalims.

„Mozilla Firefox“ – ne tik saugi, bet ir patogi

Tai taip pat itin populiari naršyklė, turinti daugiau nei 350 mln. naudotojų. Programa išsiskiria paprastu valdymu, saugumu ir dar vienu numatytųjų nustatymų privalumu.

„Firefox“ užtikrina daugiau saugumo ir privatumo nustatymų nei bet kuri kita naršyklė, tačiau  yra ir kitas didelis jos privalumas – vaizdo įrašų, įsijungiančių atsidarius naują skirtuką, garso užtildymas. Staigus ir netikėtas garsas, atsirandantis lyg iš niekur, gali ne tik suerzinti, bet ir išgąsdinti, tačiau „Firefox“ tuo pasirūpina automatiškai jį išjungdama“, – aiškina A. Archangelskis.

Ekspertas pažymi, kad ši naršyklė išsiskiria paprastu ir patogiu naudojimu – „Firefox“ leidžia kurti atskirus mėgstamiausių svetainių aplankus. Taip galite sukurti pavadinimus, panašias nuorodas suskirstyti ir lengviau surasti pažymėtą puslapį.

„Microsoft Edge“ – greitas veikimas ir energijos taupymas

Naujausia „Microsoft“ įmonės naršyklė – „Edge“, kuri jau automatiškai įdiegta kompiuteriuose, veikiančiuose su „Windows 10“ ir „Windows 11“ operacinėmis sistemomis, yra naudojama daugiau nei 230 mln. pasaulio žmonių. „Edge“ išsiskiria galimybe personalizuoti valdymą, kad kiekvienas vartotojas naršykle galėtų naudotis dar greičiau ir patogiau.

„Edge“ siūlo vieną sparčiausių naršymo patirčių rinkoje. Dėl „miego skirtukų“ (angl. „Sleep Tab“) funkcijos naršyklė „užmigdo“ skirtukus, kurie ilgą laiką nebuvo naudojami, ir taip sukuria daugiau vietos ir galios procesoriui bei operatyviajai atminčiai, todėl naršymas tampa greitesnis“, – teigia A. Archangelskis.

Be to, „Edge“ turi ir kitą pranašumą – taupo įrenginio bateriją. Pasak išmaniųjų įrenginių eksperto, „Edge“ efektyvumo režimo metu fone veikiantys skirtukai užmigdomi, tad galite pailginti baterijos veikimo laiką vidutiniškai 25 minutėmis. Vis dėlto svarbu suprasti, kad su šiuo režimu gali šiek tiek suprastėti naršymo procesas.

„Opera“ – itin saugus naršymas

Interneto naudotojams gerai žinoma naršyklė „Opera“ taip pat neatsilieka nuo kitų ir siekia užtikrinti sklandų bei saugų naršymą. Ji ne tik blokuoja iššokančius langus bei reklamas, bet ir suteikia galimybę naudotis nemokamu virtualiu privačiu tinklu (VPN). 

„Be abejonės, naršyti su VPN leidžia ir kitos naršyklės, tačiau „Opera“ suteikia galimybę juo naudotis nemokamai. Naršant su VPN, jūsų naršymo istorija bus saugesnė nei su bet kuriuo kitu privačiu naršymo režimu. Be to, ši naršyklė puikiai bendradarbiauja ir su kitomis programomis. Pavyzdžiui, naršant internete, nedideliame lange šoninėje juostoje galima naudotis „WhatsApp“ pokalbių programa. Tai itin patogu dirbant internetu ir bendraujant su komanda“, – pasakoja  A. Archangelskis.

Anot jo, viena unikaliausių „Operos“ funkcijų – „Lucid Mode“, kuri leidžia vienu spustelėjimu pagerinti vaizdo įrašų bei nuotraukų kokybę.

Komentarai

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai skelbiamas. Privalomi laukai žymimi *

*

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top