Pradinis / Lietuviai svetur / Išgalvota Lietuva Pensilvanijoje

Išgalvota Lietuva Pensilvanijoje

Kol Lietuva ir mūsų Baltijos sesės Estija ir Latvija ruošėsi Baltijos kelio 30-mečiui, Frakvilio miestelyje Pensilvanijoje su trenksmu prabėgo 105-osios „Lietuvių dienos“. Nuo pat 1914-ųjų gyvuojanti lietuvių angliakasių palikuonių regiono Amerikoje tradicija įtraukia jau penktąją kartą – tiek šioje vietovėje gimusius, tiek atvykusius iš kitų Rytų pakrantės miestų ar dabar ir vėl dešimtmečius laisvos mūsų Tėvynės.

Nuo „Tautiškos giesmės“, tiek folklorinių, tiek šiuolaikinių dainų iki tradicinio kulinarinio paveldo ir gintaro bei juvelyrikos – ar galėtume patikėti, kad esame už jūrų marių nuo gimtinės? Tačiau, kaip sakė pagrindinis tradicinės lietuviškos šventės organizatorius – ketvirtosios kartos Amerikos lietuvis iš Frakvilio miestelio advokatas Paul Domalakes, tą savaitgalį Lietuva išaugo! Nusidriekė ne tik iki Atlanto vandenyno, bet ir už jo.

Augiui (Eugenijui Dicevičiui – red. past.) atliekant legendinės lietuvių popgrupės „Hiperbolė“ dainą „Išgalvotas gyvenimas“, supratau, kodėl ši daina tokia artima JAV lietuviams: jie gyveno čia, savo išgalvotoje Lietuvoje, nes į pačią gimtinę visi keliai buvo uždaryti. Bet vilties, kad sugrįš, nors ir labai mažos, niekada neprarado! Beje, ar žinojote, kad Pensilvanijos valstijos Schuylkill grafystėje nuo pat 1800-ųjų iki dabar yra didžiausia lietuvių kilmės žmonių koncentracija visoje Amerikoje ir tokiuose miesteliuose, kaip buvusi JAV lietuvių sostinė – „Šenandorius“ (Shenandoah) Skrantonas ar Frakvilis, iki šiol ant daugelio namų pagarbiai vėjyje plaikstosi trispalvė?! Mažoji Lietuva, pasirodo, yra ne vien tik mūsų pajūris, Klaipėdos kraštas, – Jungtinėse Valstijose už anksčiau paminėtus nuopelnus tokį vardą gavo būtent ši lietuvių gausiai apgyvendinta vietovė.

Smagu buvo 105-osiose „Lietuvių dienose“, kurias nuo 1914-ųjų organizuoja vienos seniausių JAV katalikiškų organizacijų – Lietuvos vyčių – 144-oji kuopa – čia gimę penktosios kartos mūsų tautiečiai. Nors jie ir primiršę lietuvių kalbą, bet išlaikę savyje didžiules lietuviškas širdis. Jie nė kiek ne mažiau patriotiškai nusiteikę nei daugelis mūsų, sakyčiau, net kur kas daugiau (žr. www.knightsoflithuania.com, būtent ši bendruomenė, užgimusi 1913-aisiais, jau kitą vasarą Žolinės proga surengė pirmąsias „Lietuvių dienas“ Pensilvanijoje).

Šįkart, atsisveikinant su Paul Domalakes ir jo puikia komanda, nebekilo klausimas, ar bus tęsiama ši istorinė šventė. Atsisveikinome iki kitų metų rugpjūčio, kai vėl visi keliai ves į „Mažąją Lietuvą“ Frakvilyje.

Specialiai Lietuvai Laurynas R. Misevičius

Lauryno R. Misevičiaus nuotraukos

PALIKTI KOMENTARĄ

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top