Pradinis / Kinas, muzika, TV / Istorinė legenda apie bendrą latvių ir lietuvių tautų praeitį pradėjo žygį per Lietuvą

Istorinė legenda apie bendrą latvių ir lietuvių tautų praeitį pradėjo žygį per Lietuvą

Didingas latvių sukurtas istorinis epas apie bendrą mūsų tautų praeitį įžengė į Lietuvą – Aigarso Graubos režisuotas filmas „Pagonių žiedas“ vakar buvo pristatytas visuose šalies kino centruose „Forum Cinemas“. Iškilminga raudonojo kilimo premjera Vilniaus kino centre „Forum Cinemas Vingis“, kurioje dalyvavo filmo kūrėjai, sutraukė būrį kaimynų kinu susidomėjusių garsenybių.

Šventinėje premjeroje skambėjo dvi kalbos – lietuvių ir latvių. Kadangi XIII amžiaus baltų kovas su kryžiuočiais vaizduojančiame filme susipina Latvijos ir Lietuvos istoriniai faktai, kurdami „Pagonių žiedą“ latvių kinematografai į pagalbą pasikvietė kolegas iš Lietuvos. Vieną pagrindinių vaidmenų filme sukūrė su „Sangailės vasara“ išgarsėjusi lietuvių aktorė Aistė Diržiūtė.

Latvijos ambasadorius Lietuvoje Einaras Semanis neabejojo, kad „Pagonių žiedas“ mūsų šalyje bus sutiktas su ne ką mažesniu entuziazmu nei Latvijoje.

„Istorinė tematika tiek latviams, tiek lietuviams šįmet, kai švenčiame mūsų valstybių atkūrimo 100-mečius, itin aktuali. Istorija mus vienijo šimtmečiais – esame vienintelės išlikusios baltų tautos. Laikmetis, apie kurį pasakojama šiame filme, – taip pat mūsų, baltų, bendra praeitis. Aš jau trečius metus esu Lietuvoje ir matau, kad lietuviai didžiuojasi savo istorija ir labai ja domisi. Tad yra visos prielaidos, kad filmas ir jūsų šalyje bus labai populiarus“, – kalbėjo E. Semanis.

Filmo režisierius A. Grauba taip pat kalbėjo apie tuos ryšius, kurie visais laikais siejo latvius ir lietuvius, apie didvyrišką abiejų tautų dvasią.

„Bet kuri istorija, palaikanti valstybės dvasią, meilę laisvei, stiprinanti pasitikėjimą savimi, kaip tauta, yra verta papasakojimo. Esu įsitikinęs, kad tai vienas iš esminių kinematografo uždavinių. Turiu dvi dukteris – 28 ir 11 metų – ir noriu, kad filmai joms ne vien teiktų malonumą, bet ir duotų svarbias gyvenimo pamokas“, – sakė A. Grauba.

Jis priminė tą laiką, kai Lietuva ir Latvija kovojo dėl nepriklausomybės atgavimo prieš tris dešimtmečius. Tai irgi buvo dviejų tautų, bet viena istorija. Atgimimo metais A. Grauba vadovavo kultinei latvių grupei „Jumprava“ ir keliavo po Lietuvą su „Roko maršo“ dalyviais skleisdamas laisvės dvasią. Būtent todėl „Pagonių žiedo“ premjeroje jis itin laukė tų laikų bendražygių Algirdo Kaušpėdo iš „Anties“, „BIX“ lyderio Sauliaus Urbonavičiaus-Samo.

Aktorė A. Diržiūtė prisiminė latviškąją filmo premjerą. „Pagonių žiedas“ Latvijoje buvo labai laukiamas, istorija, kuri jame pasakojama, – labai populiari, žinoma kone kiekvienam latviui.

„Prieš pradedant rodyti filmą čia, Lietuvoje, aš džiugiai nerimauju. Tikiuosi, kad mes kartu, vieningai pasidžiaugsime tuo, ką broliai latviai sukūrė apie bendrą mūsų tautų praeitį. Tikrai žinau, kad lietuviai sugebės šį kūrinį priimti atvira širdimi. Pažįstu daug savo kartos žmonių, kurie labai laukia šio filmo. Daugeliui iš mūsų to reikia – išsivaduoti iš snobiško individualizmo ir suprasti, kad tik kartu, tik būdami vieningi galime kažką iš esmės padaryti – išreikšti nepasitenkinimą valdžios sprendimais, kovoti už savo teises ir panašiai. Tik būdami vieningi pakeisime pasaulį, padarysime jį geresnį“, – kalbėjo filmo idėjos įkvėpta A. Diržiūtė.

Latvijoje „Pagonių žiedas“ – vienas brangiausių šalies kinematografijos istorijoje filmų, kuriam buvo surinktas 2 mln. eurų biudžetas, – jau atsipirko su kaupu.

Filmo kūrėjų ir organizatorių nuotr.

PALIKTI KOMENTARĄ

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top