Pradinis / Emigrantai – Lietuvos dalis / Izraelyje gyvenanti Ieva – apie Lietuvos garsinimą ir milijonams žmonių aktualų mokslo projektą

Izraelyje gyvenanti Ieva – apie Lietuvos garsinimą ir milijonams žmonių aktualų mokslo projektą

„Kiekvienas, gyvenantis svetur, yra Lietuvos ambasadorius. Mūsų elgesys, asmenybė, įpročiai turėtų garsinti tėvynę. Kaip bendruomenė, tuo labiau turime švytėti“, – sako Lietuvių bendruomenės Izraelyje „Nerija“ pirmininkė Ieva Vėbraitė-Adereth. Nors jaunos moters gyvenimas kupinas veiklos – ji augina mažametę dukrą, studijuoja doktorantūroje ir prisideda prie reikšmingo mokslo projekto, – dėl didelio noro bendrauti gimtąja kalba, nenutolti nuo savo kultūros ir garsinti tėvynę nuo pat atvykimo aktyviai įsitraukia į tautiečių bendruomeninį gyvenimą.

Ieva Vėbraitė-Adereth

Netikėtas kvietimas

Baigus mokyklą rimtų ketinimų išvykti studijuoti svetur Ieva neturėjo – pasirinko molekulinės biologijos studijas Vilniaus universitete. Studijų metais pasireiškęs neeilinis veiklumas, domėjimasis pasirinkta sritimi atvėrė jai naujų galimybių ir privertė permąstyti ateitį. Dar būdama bakalauro studentė, ji suorganizavo mokslinę konferenciją ir į ją pakvietė garsų Izraelio profesorių Odedą Shoseyovą skaityti pranešimo. Jo vadovaujamose laboratorijose atliekama daugybė įvairių itin plačiai praktiškai pritaikomų tyrimų, ten labai palanki dirva rastis startuoliams ir naujoms mokslo idėjoms. Viešėdamas Lietuvoje jis Ievai pasiūlė prisidėti prie vieno iš jo vykdomų projektų ir atvykti į Izraelį studijuoti magistrantūroje.

Taip po bakalauro studijų Ieva atsidūrė Jeruzalės hebrajų universitete ir po kelerių metų baigė biochemijos magistrantūrą. Nusprendė žengti dar vieną žingsnį mokslo keliu – prieš kelis mėnesius pradėjo doktorantūros studijas Tel Avivo universitete, profesorės Yael Hanein laboratorijoje. Čia iš dalies tęsia magistrantūroje pradėtą darbą.

Išradimas, padėsiantis atkurti regėjimą

Lietuvės mokslų sritis – elektrodų inžinerija. Ji siekia sukurti elektrodą, kuris, implantuotas į akį, atkurtų bent dalinį regėjimą tiems, kurių fotoreceptoriai degraduoja (angl. age related macular degeneration). „Akis yra vienas svarbiausių organų, kuris leidžia pažinti savo aplinką, pasaulį, gerai orientuotis jame. Bet kartu tai ir vienas pažeidžiamiausių organų. Milijonai žmonių serga ligomis, kurios sukelia dalinį ar net visišką aklumą. Tam tikrais atvejais tai ištinka ir itin jauno amžiaus žmones. Mūsų kuriamas elektrodas turėtų veikti vietoje mirštančių fotoreceptorių ir stimuliuoti likusias aktyvias ląsteles, o šios signalą perduotų į smegenis. Siekiame sukurti implantą, kuris efektyviai stimuliuotų ląsteles ir padėtų atkurti regėjimą“, – paaiškina Ieva ir priduria, kad šiame projekte yra labai daug problemų, kurias su kolegomis turi išspręsti.

Ievos doktorantūros projektą sudaro daugybė etapų ir viską reikia atlikti per numatytą laiko tarpą. Už trejų metų jaunoji mokslininkė jau turėtų savo sukurtą elektrodą implantuoti į gyvūną, tada vyktų rimtesni priešklinikiniai tyrimai. „Mano dabartinis tikslas – pabaigti doktorantūrą turint veikiantį implantą, kurį ateityje galėtume sukomercinti. Kadangi dirbu su labai gera komanda ir naudoju medžiagas, kurių  veiksmingumas jau patvirtintas tyrimais, tikiu, kad netolimoje ateityje sukursime reikiamą produktą“, – sako pašnekovė.

Sprendžiamos aktualios problemos

Ieva nelinkusi lyginti studijų Lietuvoje ir Izraelyje, tik įvardija keletą mokslo savo gyvenamojoje šalyje privalumų: „Izraelyje laboratorijos mano srityje yra daugiadalykės: vienoje laboratorijoje dirba įvairių sričių mokslininkai, studentai. Tai labai pagelbsti ieškant konkrečios problemos sprendimo. Taip pat daug bendradarbiaujama ne tik su kitomis to paties universiteto laboratorijomis, bet ir su užsienio universitetais. Pavyzdžiui, aš dirbu su kito profesoriaus laboratorija Tel Avivo universitete ir su universitetais Austrijoje bei Švedijoje.“

Anot pašnekovės, Tel Avivo aukštoji mokykla, kaip ir kiti Izraelio universitetai, ypatinga tuo, jog čia vykdomi projektai turi praktinę reikšmę, jais sprendžiamos tik išties aktualios problemos. Labai dažnai laboratorijos sukomercina kokį nors produktą ar iš projekto išauga įmonė. Pavyzdžiui, laboratorija, kurioje dirba Ieva, šiemet atidarė įmonę, kuri gamina belaidžius odos elektrodus, atrodančius kaip tatuiruotės, skirtus įrašyti ir tiesiogiai stebėti elektroencefalografijos, elektroneuromiografijos duomenis ir kt.

Mokslas suvedė su vyru

Lietuvę į Izraelį nuvedė ne tik mokslo aukštumų siekis, bet ir meilė. Su būsimu vyru – taip pat molekulinės biologijos specialistu Yairu – ji susipažino Vilniuje surengtoje tarptautinėje konferencijoje. „Yairas tuo metu dirbo su gyvybės mokslais susijusio verslo plėtojimo srityje ir kartu su didele delegacija iš Izraelio atvyko į Vilniuje surengtą tarptautinę gyvybės mokslų konferenciją „Life Sciences Baltics“, kurioje dalyvavau ir aš. Susitikome prie įėjimo ir nuo pat tos akimirkos užsimezgė ryšys – kiti pasakytų, kad „įsižiebė kibirkštis“, – šypsosi Ieva.

Simpatija netruko išaugti į stiprius jausmus. Kurį laiką juodu skraidė vienas pas kitą, tačiau jautė – gyvenimas atskirai netenkina. Ieva pasirinko tęsti studijas ir kurti šeimą Yairo šalyje. Prieš metus jų šeimą aplankė didelis džiaugsmas – gimė dukrelė Naomi.

Siekia megzti ryšius tarp Lietuvos ir Izraelio

Lietuvė stengiasi laikytis tiek žydiškų, tiek lietuviškų tradicijų. „Gyvendamas Izraelyje nuo žydiškų tradicijų nepabėgsi: rengiamos šabo vakarienės, švenčiamos visos šventės. O kadangi noriu išlaikyti lietuvybę, švenčiu ir beveik visas lietuviškas šventes, bendrauju gimtąja kalba, kai tik yra proga, stengiuosi kiek įmanoma dažniau grįžti į Lietuvą“, – pasakoja Ieva.

Yairą taip pat traukia mūsų kraštas. Ne tik dėl to, kad tai jo žmonos gimtinė ir jis pats turi lietuviškų šaknų, – vyras ieško būdų megzti ryšius su mūsų šalimi, nes mano, kad lietuviai yra talentingi, darbštūs ir gerai dirbantys žmonės. „Mes turime ne vieną pasaulinio lygio įmonę, technologiją, puikių mokslininkų. Yairas arba mes abu visada ieškome galimybių užmegzti bendradarbiavimą tarp Lietuvos ir Izraelio. Buvome pradėję vystyti kelias idėjas, tačiau nustojome dėl nepakankamo noro iš Lietuvos pusės. Šiuo metu Yairas bando užmegzti bendradarbiavimą su įmonėmis, universitetu ar ligonine, dirbančiais imunologijos srityje“, – pasakoja lietuvė.

Savanoriškas darbas teikia džiaugsmą

Mėnesį pagyvenusi Izraelyje, Ieva sužinojo, kad čia įsikūrusi lietuvių bendruomenė, ir iš karto nuvyko į susitikimą. „Nuostabus jausmas bendrauti lietuvių kalba būnant toli nuo gimtinės“, – sako pašnekovė, kuri netrukus įsijungė į kone visas tautiečių veiklas. Kadangi nuo vaikystės mėgo organizuoti, bendruomenėje prisidėjo prie metų veiklos planavimo ir projektų rašymo.

Merginos organizaciniai gebėjimai, entuziazmas neliko neįvertinti. Atėjus naujiems bendruomenės pirmininko rinkimams, balsų dauguma ji buvo išrinkta organizacijos vadove. „Man nepatinka būti vadovo pozicijoje, daug geriau sekasi ir kur kas labiau patinka būti, tarkim, antra po vadovo, – juokiasi. – Bet daug kas matė mano potencialą ir skatino, todėl sutikau.“

Mergina apgailestauja, kad per dvejų metų laikotarpį nespėjo įgyvendinti daug planų bei idėjų. Pripažįsta – būti bendruomenės vadovu arba valdybos nariu yra labai didelis darbas: šioje organizacijoje visi savanoriauja, negalima nei kažko reikalauti iš kitų, nei užkrauti kitų ar savęs begale darbų. „Tai sunkus darbas, bet man jis teikia džiaugsmą, – tvirtina Ieva. – Ypač malonu, kai prie bendruomenės prisijungia naujų narių ar kas pasiūlo kokią naują idėją arba veiklą.“

Pašnekovė džiaugiasi, kad vyras palaiko ir dalyvauja beveik visuose lietuvių bendruomenės renginiuose, veiklose. Netgi dalijasi informacija apie tai su savo draugais, giminėmis.

Jauna, maža, bet veikli

Palyginti su kitomis užsienyje gyvenančių tautiečių bendruomenėmis, Izraelio bendruomenė yra labai jauna ir maža – vos trisdešimt šeimų. Renkasi drauge švęsti ir minėti Lietuvos nacionalinių bei religinių švenčių. Vasario 16-ąją tradiciškai išsiruošia į žygį: pasipuošę lietuviška atributika keliauja vis į naują vietą, gieda „Tautišką giesmę“ ir iškylauja. Kalėdų šventė taip pat suburia didelę dalį bendruomenės – ir mažus, ir didelius.

Pastaruoju metu organizuojama daugiau mažesnių renginių, veiklų, nes yra nemažai narių, turinčių skirtingų pomėgių ir interesų. Per pastaruosius kelis mėnesius buvo surengtos keramikos dirbtuvės, pačių mažiausių susitikimas ir Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo dienos minėjimas. Planuojama rengti knygų klubo, muilų, losjonų gaminimo ir kitus užsiėmimus.

Anot Ievos, noro susitikti lietuviams išties netrūksta. „Gyvenant Izraelyje labai sunku suderinti susitikimo laiką, nes savaitė prasideda nuo sekmadienio, penktadienį dalis žmonių dar dirba, o vaikai eina į mokyklą. Penktadienio vakarą prasideda šabas, – paaiškina. – Tad lieka tik šeštadienis. Tą dieną jau norisi ir pasiilsėti, bet kadangi yra noro, tai ir susitinkam, organizuojam renginius, iškylas, kurios mūsų bendruomenės pačios mėgstamiausios.“

Lietuvos ambasadoriai

Ievos nuomone, kiekvienas, gyvenantis svetur, yra Lietuvos ambasadorius: „Mūsų elgesys, asmenybė, įpročiai turėtų garsinti tėvynę. Kaip bendruomenė tuo labiau turime švytėti.“

Savo tėvynę lietuviai pristato dalyvaudami įvairiuose renginiuose. Šiemet Lietuvos ambasados darbuotojai ir bendruomenės atstovai dalyvavo Izraelyje surengtoje akcijoje ir sodino medžius. Norėta prisidėti prie biblinių laikų miškų, pievų atkūrimo ir kartu paminėti Pasaulio lietuvių metus. „Tai teikė ir man, ir kitiems dalyviams didžiulį džiaugsmą. Lietuva pilna miškų, žaliuoja visas žemėlapis, to linkime ir Izraeliui“, – sako pašnekovė.

Už pusantro mėnesio bendruomenė drauge su ambasada surengs „Lietuvių dieną“ – atviroje erdvėje vyks nedidelis pasirodymas: skambės lietuviško folkloro muzika, žiūrovams bus pristatoma lietuvių ir lietuvių kilmės žydų menininkų darbų paroda, Lietuvos vaizdų paroda, norintieji bus vaišinami šakočiu. Šiuo renginiu norima ne tik suburti tautiečius, bet ir pristatyti mūsų šalies grožį Izraelio gyventojams.

„Taip pat noriu pasidžiaugti labai nusisekusiu gražiu projektu, kurį suorganizavo mūsų kultūros atašė Izraelyje Elena Keidošiūtė. Ji šioje šalyje surengė visą ciklą kultūrinių renginių, koncertų. Dar nežinome, ką mums atneš kiti metai, bet tikimės, kad atsiras dar daugiau idėjų ir iniciatyvų“, – sako pašnekovė.

Gyvenimo Izraelyje ypatybės ir lietaus ilgesys

Per kelerius metus Ieva pažino šalies kultūrą, žmonių būdo ypatybes. Pasak pašnekovės, izraeliečiai, kaip ir dauguma pietiečių, – karšto būdo. Nebijo išreikšti savo nuomonės, geba save apginti, o lietuviai, jos manymu, labiau linkę nusileisti. „Čia atvykęs labai greitai išmoksti šią pamoką. Sugrįžusi į Lietuvą, pastebiu, kad išties pasikeičiau ir kartais elgiuosi šiek tiek per grubiai“, – prisipažįsta pašnekovė.

Ji giria izraeliečių svetingumą: „Jei neturi pas ką švęsti šventės, jie pasikvies tave į savo namus. Jei sėdi bare, prieis ir užkalbins. Atrodo, čia nėra kada pasijausti svetimam ar vienišam.“

Anot Ievos, gyvenimas Tel Avive verda dvidešimt keturias valandas septynias dienas per savaitę: barai, kavinės nuolat pilni, vyksta daug įvairių kultūrinių renginių, smagių pramogų ir suaugusiesiems, ir mažiesiems. Kartu tai ir sveikuoliškas miestas – šeštadienį sunku ramiai pasivaikščioti pajūriu ar parku – labai daug žmonių bėgioja, važinėja dviračiais.

Paklausta, prie ko niekaip negali priprasti, pašnekovė pamini gausų plastiko naudojimą. Ypač daug jo sunaudojama didelėms šventėms, susibūrimams. „Dažnai savaitgalį einant parku matyti krūvos paliktų šiukšlių. Rugpjūtį, kai bangos didesnės, labai nemalonu maudytis jūroje, nes aplink koją dažnai apsiveja plastikinis maišelis“, – neatsakingas gyvenimo būdas liūdina lietuvę.

Ieva prisipažįsta, kad gyvendama svetur pasiilgo… lietaus! „Prieš išvykdama į Izraelį lietaus nevertinau ir netgi labai nemėgau. Izraelyje apie devynis mėnesius neiškrinta nė lašelis! Dabar didžiausias džiaugsmas ir malonumas sugrįžti į Lietuvą, kur lyja, kvepia miškas…“ – apimta nostalgijos kalba lietuvė.

Inga Nanartonytė

Nuotraukos iš Ievos ir bendruomenės archyvų

PALIKTI KOMENTARĄ

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top