Pradinis / Interjeras / Kaip naikinti skruzdėles: kenkėjų kontrolės ekspertų patarimai

Kaip naikinti skruzdėles: kenkėjų kontrolės ekspertų patarimai

296598_1349

Pastaruoju metu kenkėjų kontrolės ekspertai gauna daugybę nusiskundimų dėl namus, sodus, daržus ir skverus puolančių skruzdėlių. UAB „Dezinfa“ biologas Liutauras Grigaliūnas teigia, kad skruzdėlių invazijas lėmė staigiai pakilusi aukšta lauko temperatūra – kenkėjai aktyviai ieško maisto.

Nustatykite kenkėjo rūšį

Namuose skruzdėlės sukelia nemažai problemų: kenkia estetiniam vaizdui, kankina gyventojus įkandimais, iškelia trinkeles, ardo dirvožemį, reljefą, kenkia sodo augalams. Namuose ar sode, darže pastebėjus gausias skruzdėlių kolonijas kenkėjų kontrolės ekspertai pataria pirmiausiai nustatyti skruzdėlių rūšį. Kaip teigia L. Grigaliūnas, šiuo metu dažniausiai sutinkamos juodosios skruzdėlės.

„Šios rūšies skruzdėlės darbininkės būna 4–5 mm ilgio, bet motinėlės ilgis gali siekti net 15 mm. Pavasarį motinėlės deda kiaušinėlius lizduose, kurie paprastai būna giliai dirvoje, bet gali būti ir mūro sienoje arba po medžio žieve. Šios skruzdėlės dažniausiai pastebimos lauke, tačiau dažnai užklysta ir į namus. Juodosios skruzdėlės neretai painiojamos su faraoninėmis, kurios yra perpus mažesnės ir jų kūneliai yra geltonai rudos spalvos“, – pasakoja biologas bei pabrėžia, kad naikinimo būdai priklauso nuo kenkėjo rūšies.

Parinkite saugias ir efektyvias naikinimo priemones

Nustačius kenkėjų rūšį, labai svarbu rasti takus, kuriais skurzdėlės keliauja, lizdus, įvertinti paplitimo mastą ir imtis naikinimo priemonių.

Kenkėjų kontrolės ekspertai „Dezinfa“ pabrėžia, kad priemonės, kurios pasirenkamos, turi būti saugios vaikams, gyvūnams bei augalams. Be to, jos turėtų būti pakankamai efektyvios, t.y. naikinti ne pavienius skruzdėlių būrius, o visą populiaciją.

Gyventojai dažnai renkasi netinkamas naikinimo priemones: pila karštą vandenį į skruzdėlių urvelius, žemę purškia įvairiais chemikalais, barsto boro rūgštį ir kt. Deja, liaudies būdai būna neefektyvūs,  netinkamomis priemonėmis yra sunaikinama tik dalis skruzdėlių darbininkių. Naikinimo tikslas – sunaikinti motinėlę, tad ir priemonės turi būti parenkamos tokios, kurios ją pasiektų.

Palaikykite švarą namuose

Dauguma juodųjų skruzdėlių į namus užklysta ieškodamos saldaus maisto. Radusios jį, skruzdėlės palieka feromonų pėdsaką iki lizdų, kad kitos skruzdėlės galėtų ateiti iki maisto šaltinio, tad labai svarbu maistą laikyti nepasiekiamose vietose. Be to, patariama nuolat rūpintis virtuvės ir kitų patalpų švara – kruopščiai nuvalyti maisto ruošimui naudojamus paviršius, išvalyti trupinius ant grindų ir kitų paviršių. Taip pat svarbu tinkamai laikyti šiukšles tiek namuose, tiek lauke.

Juodąsias skruzdėles vilioja ir kambariniai augalai. Aplink juos jos kuria savo lizdus, į kuriuos nešasi maistą. Vienas iš jų – amarai, nešiojantys virusines ir bakterines ligas. Tad svarbu nuolat rūpintis ir namuose bei sode esančiais augalais.

Imkitės prevencinių priemonių

Kenkėjų kontrolės ekspertai atkreipia dėmesį ir į prevencines priemones – jie pataria neleisti skruzdėlėms patekti į namus. Labai svarbu užsandarinti galimus įėjimus: plyšius ir įtrūkimus durų bei langų rėmuose, grindjuostėse, sienuose ir kt. L. Grigaliūnas akcentuoja, jog jei skruzdėlių buvo pastebėta ir anksčiau, didelė tikimybė, kad jos vėl užklys.

„Dažnas dar ir toks atvejis, jog statant naujus namus nepastebimos skruzdėlių kolonijos, susiformavusios šalia namo ar po žeme. Radusios progą, jos ima veržtis į būstus. Siekiant išvengti skruzdėlių patekimo į namus, rekomenduojama dar prieš statant  pastatą, apžiūrėti teritoriją, kad būtų išvengta žalos“, – pataria biologas.

Ore besiporuojančių skruzdžių pamatysime anksčiau nei įprastai

Biologas L. Grigaliūnas prognozuoja, kad dėl pakankamai aukštos oro temperatūros paankstės skruzdėlių poravimosi metas.

„Skruzdėlių poravimosi laikas sutampa su vidurvasariu, tačiau dėl šiemet gana staigiai šoktelėjusios oro temperatūros greičiausiai skruzdėlės užsiaugins sparnus ir į orą kils anksčiau. Poravimosi metu pasirodys dar didesnis jų spiečius“, – perspėja ekspertas.

Apie UAB „Dezinfa“

Bendrovė „Dezinfa“ – viena iš pirmųjų privačių įmonių Lietuvoje, profesionaliai užsiimančių kenkėjų kontrolės paslaugomis. Nuo 2008 m. bendrovė priklauso stipriausiam kenkėjų kontrolės įmonių tinklui pasaulyje „Rentokil“. Lietuvoje veikia 5 įmonės padaliniai – Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje. Šiuo metu „Dezinfoje“ dirba 71 kenkėjų kontrolės ekspertas. Daugiau informacijos apie įmonę ir jos teikiamas paslaugas www.dezinfa.lt.

PALIKTI KOMENTARĄ

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top