Šiandieninės tendencijos rodo, kad vis daugiau darbo santykių užsimezga už organizacijų ribų – konferencijose, parodose, karjeros dienų mugėse. „Šiuolaikinė dinamiška darbo rinka lemia tai, kad planuoti karjerą ir kaupti vertingą patirtį pradedama vis anksčiau ir šis procesas tunka visą gyvenimą. Tradicinių darbo paieškos būdų, pavyzdžiui, CV siuntimo elektroniniu paštu, jau nebeužtenka. Didelis dėmesys skiriamas ryšiams megzti susitikimų su verslo atstovais, potencialiais darbdaviais ar partneriais metu“, – sako Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) Integracijos ir karjeros direkcijos direktorė Ugnė Narkevičiūtė.
Prieš kovo 17 d. VGTU „Karjeros dienų“ metu vyksiančią įmonių kontaktų mugę U. Narkevičiūtė sako sulaukianti daugybės studentų ir absolventų klausimų apie tinkamą pasiruošimą susitikimui su darbdaviu. Anot jos, tokie susitikimai skiriasi nuo darbo pokalbių, todėl svarbu išvengti kelių esminių klaidų.
Nepamirškite kelių CV kopijų
Šiais technologijų laikais atvykus į darbo pokalbį retai prašoma turėti savo gyvenimo aprašymo (CV) popierinę versiją. Tačiau susitinkant su potencialiu darbdaviu konferencijose ar karjeros dienų mugėse būtina turėti atspausdintą CV. „Gali prireikti net keliolikos kopijų, jei ketinate susitikti su kelių įmonių atstovais“, – atkreipia dėmesį U. Narkevičiūtė.
Anot jos, gerai parengto CV taisyklės lieka tos pačios: kokybiška, reikalavimus atitinkanti nuotrauka, išsamus patirties ir gebėjimų aprašymas, nereikalingos informacijos pertekliaus vengimas, sklandus, taisyklingas, be skyrybos ir rašybos klaidų tekstas, tiksliai nurodyti kontaktiniai duomenys.
VGTU Integracijos ir karjeros direkcijos direktorė atkreipia dėmesį, kad nereikėtų aklai kopijuoti pavyzdinių CV, kurių gausu internete: „Rengiant CV galima atsižvelgti į įvairius pavyzdžius, patarimus, tačiau tekstas turėtų būti individualus ir atspindėti asmenybę, kurią gyvai susitinka darbdavys. Be to, labai svarbu nemeluoti ir pateikti teisingą informaciją, nes labai lengvai galima ją patikrinti.“
Neklausinėkite to, ką galima rasti internete
Keičiantis karjeros planavimo suvokimui, šiandien naujomis galimybėmis domisi visi: tiek pirmojo kurso studentai, tiek studijas baigę ir net darbo rinkoje jau įsitvirtinę asmenys. Norint išsiskirti tarp daugybės konkurentų, prieš dalyvaujant konferencijose ar karjeros mugėse reikėtų atlikti keletą namų darbų.
Visų pirma būtina jau prieš renginį išanalizuoti dalyvaujančių įmonių sąrašą, pasidomėti, kur stovės įmonių stendai, susiplanuoti vizitus juose pagal asmeninius prioritetus. Siūloma pirmiau susitikti su tų įmonių atstovais, kurių darbo pozicijos domina mažiau: tokie pokalbiai gali tapti puikia treniruote prieš susitikimą su labiausiai dominančiu darbdaviu.
VGTU Integracijos ir karjeros direkcijos direktorė primena, kad iš anksto reikėtų daugiau pasidomėti ir apie pačias įmones, kad pokalbio metu užduodami klausimai būtų konkretūs ir parodantys susidomėjimą. „Visada reikėtų papildomai pasiskaityti apie įmonių kultūrą, vertybes, struktūrą ir siūlomas darbo vietas. Atlikus išankstinę analizę galima kur kas tikslingiau paskirstyti pokalbio laiką bei savo žiniomis nustebinti įmonės atstovus“, – pataria U. Narkevičiūtė.
Nepamirškite esminių dalykų
Susitikimas su potencialiu darbdaviu konferencijose ar mugėse vyksta kitaip nei darbo pokalbiuose – darbdavys nėra matęs interesanto CV, todėl nežino jo gebėjimų, turimos patirties. Šiuo atveju ypač svarbus tampa pirmasis ir bendras paliktas įspūdis.
„Susitikus su potencialiu darbdaviu patariama prisistatyti, susipažinti, daugiau pasikalbėti apie įmonę, paklausti apie karjeros galimybes ir palikti savo CV, apsikeisti kontaktais ir susitarti dėl grįžtamojo ryšio“, – pagrindinius susitikimo etapus primena VGTU Integracijos ir karjeros direkcijos direktorė.
U. Narkevičiūtė atkreipia dėmesį, kad prieš pokalbį pats kandidatas turėtų pagalvoti, kodėl norėtų dirbti konkrečioje įmonėje, – tai leis geriau parodyti motyvaciją, padės sutelkti dėmesį į asmeninius pasiekimus ir savybes, kurios yra tinkamos norimai pozicijai užimti.
VGTU