Pradinis / KARJERA / Kaip tinkamai pasirinkti profesiją ir gauti norimą darbą

Kaip tinkamai pasirinkti profesiją ir gauti norimą darbą

Daugelį mūsų profesijos pasirinkimui nuo mažų dienų ruošia tėvai – jie tiki, kad žino, kuri profesija jų vaikui bus geriausia, ir programuoja savo atžalas nuo mažų dienų: „Gerai mokykis mokykloje ir galėsi studijuoti teisę, o tada gyvensi pasiturinčiai“, „Norėtume, kad užaugęs studijuotum mediciną“ ir panašiai. Daugelis tėvų tokiu būdu sąmoningai ar nesąmoningai siekia per vaikus realizuoti savo neįgyvendintas svajones, o tie, kurie padarė sėkmingą karjerą, nori, kad vaikai sektų jų pėdomis.

Deja, tai nėra pats geriausias būdas rinktis profesiją. Kiekvienas esame unikalus ir turime unikalius talentus, todėl tai, kas daro laimingus vienus, nebūtinai tiks kitiems.

Jei dirbi ne savo vietoje – tavo galimybės tapti geriausiu specialistu yra ribotos. O būti vidutiniu – prastas pasirinkimas, nes vidutinių yra daugiausia ir jų niekas nevertina. O geriausi savo srities specialistai yra graibstomi ir uždirba didžiausias pajamas. Bet svarbiausia – dirbdamas „svetimą“ darbą nesijausi laimingas.

Anot Dariaus Čibonio, tinkamą profesiją pasirinkti nelengva, nes sunku atsiriboti nuo aplinkinių įtakos. „Pradėkite nuo to, kuri veikla Jus labiausiai džiugina, ką sugebate geriau nei dauguma, kokie pavyzdžiai Jus labiausiai įkvepia. Jeigu tai profesija, kuriai reikia specialaus išsilavinimo, – verta investuoti laiką ir pinigus į tokio išsilavinimo gavimą. Ką reiškia keleri metai mokslo, lyginant su dešimtmečiais laimingo profesinio gyvenimo, kuris laukia ateity“, – sako D. Čibonis.

Šiais laikais galimybės studijuoti norimą profesiją neribotos – pasaulis atviras, tereikia eiti ir pasiimti tai, ko nori. Tie, kurie mano, kad tokioms studijoms neturi pinigų, laiko ar kitų išteklių, iš tikrųjų neturi pakankamai atkaklumo.

Esminės CV klaidos. Kas būtina ir ko reikėtų atsisakyti? Kaip gauti darbą neturint jokios patirties?

Darbdaviams nerūpi, kokiu save laikote (atsakingu, komunikabiliu, išmintingu ir t. t.), nes gražius epitetus apie save gali rašyti kiekvienas ir jie nebūtinai atspindi realybę. Kur kas svarbiau pabrėžti turimą patirtį – rezultatus, kuriuos esate pasiekęs vienoje ar kitoje srityje. Net jei neturite darbo patirties, gal turite pasiekimų užklasinėje mokyklos veikloje, sporte, gal esate sėkmingai suorganizavęs renginį, gal leidote sienlaikraštį ar savanoriavote. Tokie faktai parodys, kad sugebate atlikti darbą ir pasiekti rezultatą. Ir dar – geras CV turėtų sutilpti į vieną puslapį.

Taip pat verta parašyti gerą motyvacinį laišką, daugelis darbdavių juos įdėmiai skaito. O geras motyvacinis laiškas parodo, kodėl siekiate būtent šio darbo ir kodėl manote, kad esate tinkamas labiau nei kiti.

Populiariausi klausimai, kuriuos užduoda per darbo pokalbį

Vienas populiariausių klausimų: „Kodėl manai, kad esi tinkamas šiam darbui?“ Norint gerai atsakyti į šį klausimą, privalu pasidomėti įmone prieš pokalbį: žinoti apie jos veiklą, misiją ir vertybes. Atsakydamas turėtumėte pademonstruoti šias žinias ir pagrįsti savo tinkamumą – pakomentuoti, kuri jūsų įgyta patirtis, kurios savybės ir įgūdžiai leidžia manyti, kad esate gimęs šiam darbui.

Kitas populiarus klausimas: „Kodėl išėjote ar norite išeiti iš kitos darbovietės?“ Svarbu nekritikuoti ir nekaltinti buvusių darbdavių. Naujam darbdaviui labiau patiks girdėti, jog sprendimą keisti darbą paskatino žinia apie jo siūlomą darbo galimybę. Kitaip tariant, išeinate ne todėl, kad ten nepatiko, o todėl, kad labiau norite dirbti čia (pagrįskite kodėl).

Netradiciniai klausimai darbo pokalbio metu. Kaip į juos reaguoti ir atsakyti?

Prie populiariausių „netradicinių“ klausimų galima priskirti klausimą „Kokias pareigas einantį save matai po 3 ar 5 metų?“ Tai suktas klausimas, nes vienintelio teisingo atsakymo nėra. Priklauso nuo to, kokį atsakymą vadovas nori išgirsti. Jei vadovas – stipri asmenybė, jis gali norėti stipraus ir ambicingo darbuotojo, todėl mano, kad geras kareivis turi siekti tapti generolu. Jei vadovas silpnas, jis gali bijoti konkurencijos dėl savo vietos ir ieško darbuotojo, kuris neketina siekti karjeros.

Pasirenkant atsakymą į šį klausimą, teks pasikliauti savo nuojauta bei psichologijos žiniomis – kaip taikliai Jums iki šiol pavyko nustatyti vadovo tipą.

Vis dėlto visada lieka paprasčiausias ir ne pats prasčiausias variantas – sakyti tiesą. Net jei už tiesą Jūs negausite šio darbo. Anksčiau ar vėliau būtų kilę dėl to problemų.

PALIKTI KOMENTARĄ

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top