Pradinis / Renginiai, pramogos / Kauną užplūdusių užsieniečių bendras siekis – tautų ir kalbų draugystė

Kauną užplūdusių užsieniečių bendras siekis – tautų ir kalbų draugystė

Kol daugelis vasarą naudojasi galimybe pailsėti nuo studijų ar darbo, Vytauto Didžiojo universitete (VDU) tai laikas, kai į Kauną kiekvienais metais atvyksta studentai iš įvairių pasaulio šalių. Čia juos pakvietė VDU projektas „Baltijos vasaros universitetas“ (angl. „Baltic Summer University“). Šiemet jis truko daugiau nei mėnesį ir subūrė daugiau nei 100 studentų ne tik iš Europos, bet ir iš tolimesnių kraštų: JAV, Australijos, Honkongo, Vietnamo, Kinijos, Japonijos ir Indonezijos.

Projekte – kursų ir dalyvių įvairovė

Pirmųjų studentų BSU sulaukė dar liepos pradžioje, kai startavo Vasaros stažuočių programa (angl. Summer Internship Programme, SIP), leidžianti jaunimui įgyti praktinių žinių jų profesinėje srityje. Viena programos dalyvių, tailandietė Kwan Sin Chan, praktiką atliko net trijose vietose: VDU Tarptautinių ryšių departamente, universiteto Karjeros centre ir turizmo agentūroje „Kauno Piligrimas“.

Apie BSU kursus sužinojusi savo universitete Honkonge, mergina net nesuabejojo dėl dalyvavimo. „Supratau, kad galimybė aplankyti Baltijos šalių regioną gali ir nepasikartoti. Juolab kad šie kursai vyksta tikrai ne vienus metus ir teko girdėti gerų atsiliepimų apie jų kokybę“, – mintimis dalijasi šių metų vasaros stažuočių programos dalyvė. Mergina sako, kad jai didžiausią įspūdį paliko sutikti žmonės ir galimybės, kurias suteikia tokia palyginti maža šalis.

VDU organizuojamas projektas BSU jau antrą kartą sujungė vasaros stažuočių programą, lietuvių kalbos ir kultūros, „Asmens prekės ženklo formavimo“ bei „Kūrybinių medijų laboratorijos“ kursus, kurių pagrindą sudaro kūrybiškumo, komunikacijos ir kultūros temos.

Savo žinių ir įgūdžių tobulinti „Asmens prekės ženklo formavimo“ kursuose atvyko ir pasaulio lietuvis Lukas Ridikas, studijuojantis Birmingamo universitete Didžiojoje Britanijoje. Vaikinas gimė lietuvio ir korėjietės šeimoje, o vaikystę praleido Prancūzijoje ir Austrijoje.

„Vakarėliuose mėgstu pristatyti save kaip lietuvį, nors pagal išvaizdą žmonės manęs nelaiko tipišku lietuviu. Vertinu ir korėjietišką kultūrą, tačiau kažkodėl jaučiu artimesnį ryšį su lietuviškąja. Žaidžiu krepšinį universitetiniu lygmeniu Anglijoje, labai mėgstu lietuviškus patiekalus (ypač keptą duoną), esu labai prisirišęs prie kaimo, kur gyvena mano seneliai. Man labai artima lietuviška dvasia“, – sako L. Ridikas. Jaunuolis teigia, kad BSU kursai jam paliko didelį įspūdį, ypač patiko dėstytojų profesionalumas ir glaudus bendradarbiavimas su studentais. Lietuvių kalbos ir kultūros kursuose dalyvavo ir Luko brolis – Tomas Ridikas.

Suvienijo meilė lietuvių kalbai, kultūrai ir pažinimui

Pati populiariausia projekte – lietuvių kalbos ir kultūros programa, kuri šiemet organizuojama jau 20-ąjį kartą. Liepos viduryje prasidėjusiose paskaitose dalyvavo studentai, mokslininkai, tyrėjai bei žmonės iš viso pasaulio, norintys išmokti savo senelių ar sutuoktinių kalbą.

Dalyvių istorijos labai skirtingos, bet visus juos vienija meilė šaliai ir kalbai. Karibų jūros salos Gvadalupės pilietis Juanas-Marie lietuvių kalbos ir kultūros mokytis atvyko iš  Paryžiaus, kur šiuo metu gyvena ir dirba. Meilės mieste gyvenantį vyrą į Lietuvą prieš dešimt metų atvedė būtent meilė. „Tuomet aš ir turėjau pirmąją savo lietuvių kalbos pamoką, būtent čia, Kaune. Net ir nutrūkus santykiams, negaliu paaiškinti kodėl, bet mane toliau žavėjo ši šalis, kalba ir kultūra. Taigi atsiradus galimybei nusprendžiau dalyvauti kursuose“, – sunkiai, bet noriai lietuviškus žodžius dėliojo vyras. Jam labai patiko, kad kursuose buvo daug gyvo bendravimo, o įvairios prezentacijos ir užduotys  suteikė galimybę išbandyti savo įgūdžius.

Amerikiečių porą Dee Palmer ir Mitchą Abramsą iš už Atlanto į Kauną jau antrą vasarą mokytis lietuvių kalbos atvykti paskatino lietuviškos šaknys. M. Abramso senelis Lietuvą paliko dėl skurdo, kurį patyrė carinės Rusijos imperijos laikotarpiu dar prieš Pirmąjį pasaulinį karą. „Mano seneliai ir tėtis kalbėjo lietuviškai, dažnai pasakodavo apie šalį ir kad norėjo čia sugrįžti, bet dėl visų politinių aplinkybių taip ir nepavyko. Užaugau ir gyvenau Pitsburge, Pensilvanijos valstijoje. Ten neteko sutikti kitų lietuviškų šaknų turinčių žmonių, bet nuo pat vaikystės lydėjo lietuviškas maistas ir kultūriniai ypatumai. Kalbą išmokti norėjosi visada, todėl, pamatę informaciją internete, pernai pirmą kartą atvykome į Lietuvą, į Kauną“, – savo istoriją pristato lietuvių kilmės amerikietis.

Pora šiuo metu keliauja po visą pasaulį, bet antrą vasarą iš eilės leido BSU lietuvių kalbos ir kultūros kursuose. „Negaliu nusakyti, ką reiškia ši galimybė mokytis kalbos pagrindų, pažinti kraštą, kuriame gyveno tavo seneliai, ir per čia sutiktus draugus kurti naujus ryšius su šia šalimi“, – kalba M. Abramsas.

Šie kursai yra puiki galimybė ne tik mokytis lietuvių kalbos, bet ir iš labai arti susipažinti su mūsų šalies kultūra, klausytis VDU dėstytojų paskaitų, aplankyti įvairias Lietuvos vietas. Programa sudaro galimybę mokytis 4 skirtingais lygiais, todėl joje dalyvauja skirtingų šalių piliečiai, turintys tiek tik lietuvių kalbos pagrindus, tiek jau  pakankamai gerus kalbos įgūdžius.

Bartekas Chmielewskis lietuvių kalba susidomėjo dar prieš septynerius metus, kai dalyvavo studijų mainų programoje Vilniuje. Šįkart iš kaimyninės Lenkijos į Kauną jis atvyko būtent to – tobulinti savo kalbinių įgūdžių. Šią vasarą BSU lietuvių kalbos ir kultūros kursuose vaikinas mokėsi B2 – aukščiausiu lygiu. „Prieš kursus aš supratau visus žodžius, deja, pasakyti nė vieno taisyklingai negalėjau. Šiuo metu, kad ir su klaidomis, bet aš kalbu lietuviškai ir tai man labai patinka. Ši patirtis man suteikė gramatinių žinių, išmokė naujų žodžių bei padrąsino laisviau naudoti šią kalbą“, – lietuviškas mintis laisvai dėlioja B. Chmielewskis.

Kaune – tautų ir kalbų draugystė

Pasak „Baltijos vasaros universiteto“ organizatorių, uždarymo renginyje atsiskleidė ir svarbiausias projekto tikslas – skatinti tautų ir kalbų draugystę per bendrą siekį tobulėti. Iškilmių metu vienas iš kursų dalyvių, Dominikas Wilczewskis, pademonstravo savo lietuvių kalbos įgūdžius ir padeklamavo Henriko Radausko poemą „Dainos gimimas“. Taip pat vyko pačių vasaros kursų dalyvių sudaryto choro pasirodymas, kurio metu skambėjo ir lietuviškas kūrinys, BSU narės pristatė Sakartvelo tradicinį šokį.

Visi „Baltijos vasaros universiteto“ studentai dalyvavo bendrose socialinėse veiklose: pažintinėse ekskursijose po Kauną, kultūrų draugystės vakarėlyje, tradicinių valgių ir kultūrų pristatyme, išvykose į Vilnių, Trakus, Rumšiškes bei Kryžių kalną.

Daugeliui dalyvių ypatingą įspūdį paliko pats Kaunas. Tailandietė Kwan Sin Chan labai susidomėjo projektu „Kaunas 2022“ ir tikisi ateityje dar čia sugrįžti. Teigiamų atsiliepimų miestui negailėjo ir lenkas Bartek Chmielewski.

„Kaune lankiausi antrą kartą. Iki šiol šis miestas man atrodė tamsus ir niūrius. Vis dėlto šiandien man Kaunas – miestas žmonėms. Vienu metu miesto centre jaučiuosi kaip Europos didmiestyje. Žaliakalnyje galiu mėgautis modernistine medine architektūra ir jaustis kaip užmiestyje. Kartu miestas turi nuostabius vandens telkinius, kur žmonės gali grožėtis gamta ir atsigaivinti.  Nors Vilniuje esu praleidęs daugiau laiko, bet Kaunas man patinka labiau. Čia tiesiog gera būti“, – savo nuomone dalijasi svečias iš Lenkijos.

Jono Petronio nuotraukos

Komentarai

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai skelbiamas. Privalomi laukai žymimi *

*

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top