Nusprendus pakeisti savo seną telefoną, senasis dažnai gula į stalčių, o naudos iš jo būna kaip iš ožio – nei pieno, nei vilnų. Tačiau parduoti telefoną nepažįstamiems žmonėms ar operatorių salonuose iškeisti jį į dideles nuolaidas naujam įrenginiui nemažai žmonių baiminasi, nes nėra tikri, ar jų telefone laikyta informacija, nuotraukos ir asmens duomenys bus visiškai ištrinti. Specialistai pataria, kaip tai padaryti saugiai ir ramiai.
Išmanusis telefonas tapo beveik neatskiriama kūno dalimi – jis yra mūsų liežuvis, ausys, akys ir smegenys. „Data Reportal“ duomenimis, žmonės savo telefone per dieną vidutiniškai praleidžia 3 valandas ir 15 minučių, o bent žvilgteli į jį apie 58 kartus per dieną. Jau nekalbant apie tai, kad jo atmintyje saugomos mūsų nuotraukos, slaptažodžiai, laiškai ir kiti asmeniniai duomenys. Todėl telefono keitimas gali pagrįstai kelti nemažai nerimo ir baimės – ar tai, kas buvo telefone, tikrai pašalinta.
Prieš atiduodant svarbūs namų darbai
„Telia“ telefonų kategorijos vadovė Rimantė Marcišauskienė sako, kad pastaruoju metu išmaniųjų įrenginių rinkoje populiarėja panašus verslo modelis kaip įsigyjant automobilį – senasis yra atperkamas, taip sumažinant ir naujojo pirkinio kainą. Tačiau, keičiant telefoną, svarbu nepamiršti atlikti tam tikrus namų darbus, kad jame sukaupta informacija persikeltų ir būtų saugiai ištrinta.
„Atiduodant įrenginį, jis turi būti įkrautas, kad būtų galima patikrinti, ar jis veikia. Taip pat labai svarbu įsitikinti, kad atsimenate savo „Google“, „Apple ID“ ar „Samsung Member“ slaptažodžius – priklausomai nuo to, kokį telefoną naudojate. Tai panaudoti galėsite įsigiję naują telefoną ir prisijungę prie savo paskyros, taip visa paskyroje išsaugota informacija bus perkelta į jūsų telefoną. Naudojant belaidį ryšį arba USB laidą, visa informacija nesunkiai gali būti perkeliama net ir keičiant operacinę sistemą“, – teigia R. Marcišauskienė.
Prieš nešant telefoną į saloną, svarbu pasidaryti ir failų kopijas. Jas galima perkelti į išorinę atmintį arba panaudoti įvairius debesijos sprendimus.
Pasak pašnekovės, viena iš žmonių baimių – asmeninių duomenų saugumas. Nuolat naudojamame telefone yra sukaupta daug svarbios asmeninės informacijos, slaptažodžių, banko kortelės duomenų ar nuotraukų.
„Natūralu, kad žmonėms kyla nerimas svarstant, kas gali nutikti su jų duomenimis atiduodant telefoną. Nors visa savininko informacija yra pašalinama įrenginio atnaujinimo metu, klientams patariame papildomai apsidrausti ir prieš atidavimą patiems atkurti gamyklinius nustatymus“, – pasakoja ekspertė.
Norėdami tai atlikti „iPhone“ savininkai turėtų apsilankyti „General“ nustatymų skiltyje, paspausti „Transfer or Reset iPhone“, „Reset“ ir „Erase All Content and Settings“.
„Android“ turėtojams reikėtų nukeliauti į nustatymuose randamą „General Management“ („Bendrasis valdymas“ skiltį, spustelėti „Reset“ („Atkurti“) ir pasirinkti „Factory Data Reset“ („Gamyklinių duomenų atkūrimas“).
Gamtai draugiškas sprendimas
Nuo 2007 m. pasaulyje buvo pagaminta ir parduota daugiau nei 10 milijardų mobiliųjų telefonų, nemaža dalis jų po naudojimo nugula stalčiuose ar sąvartynuose. Įrenginių suirimo laikas yra labai ilgas (plastiko detalių ir ličio baterijų), tai sukelia didelę žalą gamtai. Salone atiduotas telefonas yra atnaujinamas ir jam suteikiamas naujas gyvenimas – taip prisidedama prie žiedinės ekonomikos.
„Mūsų statistika rodo, kad net apie 70 proc. senų prietaisų yra tinkami panaudoti antrąkart ir taip galima sutaupyti dešimtis tonų CO2 emisijų, kurios išsiskirtų gaminant naujus išmaniuosius. Tad sprendimas atnešti išmanųjį įrenginį į salonus gali būti naudingas ne tik kišenei – galite gauti iki 750 eurų nuolaidą naujam įrenginiui, – bet ir mūsų planetai“, – pataria R. Marcišauskienė.
Tarptautinės rinkos analizės bendrovės IDC duomenimis, per praėjusius metus naujų ir atnaujintų išmaniųjų telefonų rinka augo beveik 12 proc., o 2026 m. jų prekybos mastas dabartinį viršys daugiau nei pusantro karto.