Pradinis / Mokslas ir švietimas / Kieranas Spenceris iš JAV: „Rinktis studijas Lietuvoje paskatino šeimos istorija“

Kieranas Spenceris iš JAV: „Rinktis studijas Lietuvoje paskatino šeimos istorija“

Nedideliame miestelyje JAV užaugęs Kieranas Spenceris pasirinko studijas Lietuvoje dėl savo šeimos istorijos. KTU Socialinių, humanitarinių mokslų ir menų fakultete viešosios politikos ir saugumo magistrantūroje besimokantis studentas pasakoja, kad jo proseneliai buvo lietuviai. „Mano šeimos ryšys su Lietuva nutrūko jau seniai, tačiau aš noriu pažinti kitą savo tapatybės pusę“, – sako studentas.

Kieranas Spenceris

„Kai pirmą kartą skridau į Lietuvą, daug galvojau apie tai, kada paskutinį kartą mano šeimos narys buvo Lietuvoje. Prisiminiau, kad tai buvo prosenelis, kuris tikriausiai išvyko dar arklio traukiamu vežimu“, – pasakoja Kieranas.

Vaikinas tuo metu bandė įsivaizduoti, kaip prosenelis palieka Lietuvą ir kaip jis jaučiasi nežinodamas, kas jo laukia išvykus. Kieranas sako, kad nenori prarasti savo amerikietiškos tapatybės, tačiau planuoja ir toliau dažnai lankytis Kaune ir palaikyti ryšį su Lietuva. „Kai pirmą kartą išlipau iš lėktuvo Vilniaus oro uoste, jaučiausi tiesiog nuostabiai“, – prisimena jis.

Iš Jonavos ir Vilniaus – į Niujorką

Vaikinas pasakoja, kad su šeimos istorija susijusių faktų ir dokumentų išliko labai nedaug. Prosenelė kilusi iš Jonavos rajono, o prosenelis gyveno ir dirbo netoli Vilniaus. Abu proseneliai XX a. pradžioje paliko Lietuvą ir išvyko į Niujorką. Ten susipažino, pamilo vienas kitą ir susituokė. K. Spenceris pasakoja, kad nuo to laiko niekas iš jo šeimos nebuvo sugrįžęs į Lietuvą iki praeitų metų sausio mėnesio.

Prieš vykdamas į Lietuvą, Kieranas susimąstė, kad Lietuva nebėra tokia, kokia buvo prosenelių gyvenimo laikotarpiu. „Kol mano šeima buvo JAV, Lietuva išgyveno pirmąją sovietų, nacių, antrąją sovietų okupacijas, SSRS iširimą, atgavo nepriklausomybę, įstojo į ES ir tapo modernia valstybe“, – vardija vaikinas. Kierano šeima taip pat gyvena visai kitaip. Jo proseneliams, kad išgyventų svetur, teko dirbti fabrikuose, o vaikino mama dabar gydytoja.

Kierano mama vis dar prisimena kelis lietuviškus žodžius, kuriuos vartojo jos seneliai, ir išsaugojo jų vestuvinę nuotrauką. Taip pat vaikino šeima turi sovietiniais ženklais pažymėtų laiškų, kuriuos prosenelė gavo iš Lietuvos, ir seną lietuvišką Bibliją, kurią ji visur nešiojosi su savimi. „Nors ir žinome keletą įdomių faktų ir turime išlikusių daiktų, didelė dalis istorijos prarasta“, – pasakoja vaikinas.

Lietuvoje nėra politinio pasidalijimo

Lietuviškos šaknys nėra vienintelė priežastis, kodėl vaikinas pasirinko Lietuvą ir Kauno technologijos universitetą (KTU). Kieranas nustebo, bet kartu labai džiaugėsi, kad po ilgų paieškų KTU buvo vienintelis Europos universitetas, leidžiantis teikti paraišką pavasario semestrui gruodį.

Viešosios politikos ir saugumo studijų programa vaikiną labiausiai sužavėjo tuo, kad puikiai papildo jo ankstesnes studijas – Stambulo Bilgi universitete jis įgijo tarptautinių santykių bakalauro laipsnį.

Vaikinas atskleidžia, kad Stambulo vyriausybė nuolat darė spaudimą universitetui keisti mokymo programą ir keletas dėstytojų netgi buvo atleisti dėl politinių priežasčių. Vis dėlto Kieranui studijuoti tarptautinius santykius viename iš paskutinių liberalių universitetų Turkijoje buvo neįkainojama patirtis.

Vaikinas džiaugiasi, kad tarp KTU studentų nėra didelio politinio pasidalijimo: „Neįsivaizduoju, kad čia kas nors galėtų įrašyti dėstytojo paskaitą, siekdamas pašalinti jį iš darbo dėl kritikos vyriausybei, kaip nutiko universitete Turkijoje.“

Studentas sako, kad vienintelis sunkumas, su kuriuo susiduria Kaune, yra tai, kad čia studentai bendrauja santūriau nei kitose šalyse: „Man liūdna, kad iki šiol dar neturėjau galimybės labiau pažinti savo grupės draugų Lietuvoje.“

Kieranas taip pat pasidalijo įspūdžiais po pirmojo apsilankymo universitete. Jis su šypsena prisimena malonų, jaukų ir šiltą priėmimą įžengus pro KTU Tarptautinių studijų kabineto duris. „Visi buvo labai malonūs, geranoriški ir draugiški“, – pasakoja vaikinas. Jis taip pat džiaugiasi, kad KTU karjeros konsultavimo darbuotojai padėjo iš karto kreiptis dėl praktikos.

„Ačiū“ – kaip čiaudulys

Kieranas pripažįsta, kad amerikiečiai yra gana formalūs ir labai sunku suprasti, ką jie galvoja: „Sudėtinga kai kuriuos amerikiečius priversti atsikratyti socialinio fasado ir dar sudėtingiau priversti juos pasakyti, ką iš tikrųjų galvoja.“

Lygindamas vaikinas pasakoja, kad turkai paprastai yra labai socialūs žmonės ir bendrauja su kitais, lyg jie būtų artimiausi draugai, net jei jų nepažįsta. Jei jie supyksta, tai nedvejodami tai išreiškia. Taip pat turkai visada nori padėti tiek pažįstamiems, tiek nepažįstamiems žmonėms. O daugelis lietuvių, pasak Kierano, intravertai: „Jeigu jie nepažįsta žmogaus, dažnai jo vengia.“ Vis dėlto vaikinas pabrėžia, kad susipažinus artimiau lietuviai pasirodo labai malonūs, draugiški ir nuoširdūs žmonės.

Paklaustas, kaip sekasi mokytis lietuvių kalbos, vaikinas atsako, kad moka prisistatyti, paklausti kasdienių klausimų ir turimų žinių užtenka norint išsiversti restorane. „Mano mėgstamiausias žodis yra „ačiū“, nes jis skamba tarsi nusičiaudėjimas“, – šmaikštauja Kieranas. Vis dėlto jis labai nori išmokti lietuvių kalbą, kad galėtų sklandžiai kalbėtis su kitais ir teigti, jog yra ir lietuvis.

Ateitį sieja su tarptautine karjera

Pasak KTU SHMMF programos vadovės Eglės Vaidelytės, Kierano pasirinkta programa yra skirta tiems, kurie nori įgyti kompetencijų suprasti, numatyti ir suvaldyti viešosios politikos problemas ir įvairių sričių krizių jai keliamus iššūkius. „Čia studijuoja studentai iš viso pasaulio – Indijos, Ispanijos, JAV, tačiau juos vienija bendras siekis – baigus studijas geriau suprasti viešosios politikos principus ir prisidėti prie pasaulio saugumo užtikrinimo įvairiose srityse. Mūsų absolventai mato savo karjerą nacionalinėse ir tarptautinėse viešojo sektoriaus ir nevyriausybinėse organizacijose“, – sako ji.

Pats K. Spenceris dar nėra galutinai nusprendęs, kur norėtų dirbti ateityje. „Kol kas žinau tik tiek, kad noriu dirbti daugiašalės diplomatijos srityje, pavyzdžiui, Europos Sąjungos arba Jungtinių Tautų institucijose“, – atvirauja vaikinas.

Šiuo metu jis dirba Prahos politinių tyrimų grupėje, Politikos ir visuomenės institute. Kieranas pasakoja, kad atlieka politinių dokumentų analizes ir jam tai labai patinka: „Taip esu informuojamas apie įvairius politinius įvykius pasaulyje.“

Vaikinas yra užtikrintas, kad nori dirbti tarptautiniu mastu ir daryti tai, kas turi teigiamą poveikį pasauliui. Jis džiaugiasi pasirinkęs studijas KTU ir nekantrauja sugrįžti į Lietuvą bei patirti kuo daugiau nuotykių. „Lietuvoje mane sutinka ir priima kaip lietuvių kilmės asmenį, tai man labai svarbu“, – sako jis.

Kalbino Emilija Endrikytė

PALIKTI KOMENTARĄ

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top