Pradinis / Kultūra / Kokia knygų reikšmė žmogaus asmenybės formavimuisi

Kokia knygų reikšmė žmogaus asmenybės formavimuisi

Psichologų teigimu, bent 30 minučių trukmės kasdienis knygos skaitymas vaikams daro didžiulę įtaką polinkiui knygas skaityti paauglystėje ir jiems suaugus. Buvusio modelio, psichologės Aistės Jasaitytės-Čeburiak bei aktoriaus Rimanto Bagdzevičiaus teigimu, knygos ne tik lavina vaiką, padeda ugdyti jo asmenybę, bet ir stiprina vaiko ir tėvų ryšį. Mintimis apie skaitymo svarbą vaikams, savęs paieškas knygose ir kitomis įžvalgomis žinomi žmonės dalysis pirmajame Lietuvoje urbanistiniame skaitymo festivalyje „(Re)Start“. Jaunimui skirtame renginyje organizatoriai tikisi atgaivinti ryšį tarp knygos ir jauno žmogaus.

„Kiekvienas mano gyvenimo periodas padiktuoja, kokią knygą turėčiau skaityti, atrodo, kad jos į mano rankas patenka neatsitiktinai, – sako A. Jasaitytė-Čeburiak. – Sunku pasakyti, kokiais keliais mane pasiekia knyga, bet visada iš jos ką nors gaunu – naujų minčių, aštrių emocijų ar nusiraminimą. Jeigu reikėtų įvardyti knygą, kuri šiuo metu man imponuoja labiausiai, turbūt tai būtų dr. Clarissos Pinkolos Estes knyga „Bėgančios su vilkais“. Skaitydama ją supratau, kad kiekviena moteris turi vidinį grožį, laukinę prigimtį, kuri dažnai būna pamiršta ir prislopinta. Kiekvienu amžiaus tarpsniu moterys joje atras sau aktualių minčių – tai istorijos, kurias skaityti galima visą gyvenimą.“ Mintimis apie šią knygą ir galimomis jos interpretacijomis psichologė su skaitymo festivalio dalyviais pasidalins per susitikimą.

Polinkis į knygas, pasak žinomos moters, dažniausiai neatsiranda savaime, jis gimsta dar vaikystėje, tėvams skaitant pasakas prieš miegą. Dvi dukras auginanti A. Jasaitytė-Čeburiak įsitikinusi, kad tėvai, skaitantys vaikams, sužadina ir lavina jų vaizduotę, simbolinį, kritinį mąstymą, moko sutelkti ir išlaikyti dėmesį bei sutvirtina tarpusavio santykius. Psichologė prisimena vaikystėje bei paauglystėje mėgusi tiek jaunimui skirtas, tiek rimtesnes – psichologines, savęs ieškojimo ir pažinimo – knygas bei biografijas. Tada rašytojų Hermano Hessse, Paulo Coelho ir kitų mintys padarė didžiulę įtaką bręstančiai asmenybei.

Žinomas aktorius R. Bagdzevičius paauglystėje itin mėgo nuotykinę literatūrą – „Raitelis be galvos“, „Trys muškietininkai“ bei kitos, klasika tapusios knygos, buvo geriausios jo draugės. R. Bagdzevičius sako perskaitęs turbūt visas prie nuotykinės literatūros priskiriamas knygas, išleistas Lietuvoje. Šias nesenstančio turinio knygas aktorius skaitydavo jau savo vaikams, o šiuo metu džiaugiasi, kad vienintelė jo anūkė taip pat užmiega besiklausydama tėvų skaitomų pasakų. R. Bagdzevičius teigia, kad skaityti vaikams ne tik reikia, bet ir būtina, ir juokdamasis tikina, jog iš valstybės biudžeto reikėtų numatyti lėšų, kurias tėvai privalėtų skirti vaikiškų knygų pirkimui.

„Žinomi žmonės, jų patirtis ir rekomendacijos dažnai daro įspūdį jaunajai kartai, todėl į jiems skirtą skaitymo festivalį pakvietėme būrelį žinomų veidų – tai skaitančios, išsilavinusios, vertingą patirtį sukaupusios asmenybės, kurios pasidalins įžvalgomis ir mielai padiskutuos su visais atėjusiais. Per keturias renginio dienas (kelis savaitgalius iš eilės) į bibliotekos kiemelį sukviesime diskusijų, edukacinių užsiėmimų, parodų, džiazo muzikos, o svarbiausia – knygų mėgėjus. Iš viso planuojame daugiau nei 20 skirtingų renginių ir užsiėmimų, patogią poilsio ir skaitymo erdvę. Kaip rodo festivalio pavadinimas, stengsimės į knygą pažvelgti kitaip ir iš naujo ją atrasti“, – teigia viena festivalio organizatorių, Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos direktoriaus pavaduotoja Laura Juchnevič.

Nemokamas urbanistinis skaitymo festivalis „(Re)Start“ vyks rugsėjo 11–19 dienomis Adomo Mickevičiaus bibliotekos vidiniame kiemelyje.

Organizatorių inf.

PALIKTI KOMENTARĄ

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top