Pradinis / Šeima ir sveikata / Kokią žalą daro nesaikingas cukraus vartojimas?

Kokią žalą daro nesaikingas cukraus vartojimas?

Cukrus neretai vadinamas priešu, nuodais ar net „baltąja mirtimi“. Kiek šis saldus produktas mums iš tiesų kenkia ir ar jį reikėtų visiškai išbraukti iš mitybos raciono? Šeimos gydytoja Irma Spėčiūtė sako, kad ši medžiaga skatina daugelį organizmo negalavimų, tad kasdienybėje pravartu atsisakyti bent pridėtinio cukraus.

I. Spėčiūtės teigimu, didelio cukraus kiekio suvartojimo žala yra akivaizdi – šis produktas kenkia daugeliui  organizmo sistemų: virškinimo traktui, širdies ir kraujagyslių sistemai, odos būklei ir bendram organizmo tonusui. „Visas žmogaus organizmas yra susijęs, tad jeigu neigiamas poveikis pasireiškė vienoje sistemoje, tai po kažkiek laiko poveikis bus matomas ir kitoje“, – sako medikė.

Organizmas perspėja pats

Pasak šeimos gydytojos, cukrus itin pavojingas genetinį polinkį susirgti cukriniu diabetu bei širdies ir kraujagyslių sistemos ligomis turintiems asmenims. 

„Genetika lemia 20 proc., o visa kita priklauso nuo paciento veiksmų. Todėl jei genetinį polinkį šioms ligoms turintys asmenys ne tik vartoja per daug cukraus, bet ir mažai juda, išgeria nepakankamai vandens, patiria daug streso, jau ankstyvajame amžiuje gali pasireikšti medžiagų apykaitos sutrikimų, didėti tiek cukraus, tiek cholesterolio, skydliaukės hormonų, šlapimo rūgšties rodikliai“, – tvirtina gydytoja.

Kai kurių tyrimų duomenimis, nesaikingas cukraus vartojimas didina ir onkologinių ligų, pavyzdžiui, storosios žarnos vėžio, atsiradimo tikimybę. Nors šie tyrimai nėra iki galo pagrįsti, tačiau, šeimos gydytojos I. Spėčiūtės nuomone, cukraus vartojimą galima sieti su didesne tokių ligų rizika, nes netaisyklingai besimaitinantys žmonės dažnai taip pat turi žalingų įpročių ir nepakankamai juda – visa tai daro didelę įtaką bendrai organizmo būklei. 

Gydytoja sako, jog egzistuoja tam tikri požymiai, liudijantys, kad žmogus suvartoja per daug cukraus, tai – dažnos grybelinės infekcijos, lėtinės infekcijos šlapimo takuose ar nosiaryklėje, įvairūs odos susirgimai – nuo bėrimo iki sausos, sudirgusios ar paraudusios odos. Taip pat energijos trūkumas ir suvalgius saldumyną atsirandantis staigus jos perteklius, kuris vėliau pereina į lėtinį nuovargio sindromą. Dėl cukraus perdozavimo gali perspėti ir raumenų įtampa, įvairūs skausmai kaklo, nugaros, rankų, kojų srityse.

Sveika mityba – nuo mažų dienų

Norintiems geriau jaustis ir gyventi sveikai gydytoja pataria atsisakyti pridėtinio cukraus ir vengti kai kurių mažą maistinę vertę turinčių produktų.

„Pirmiausia reikėtų atsisakyti visų gazuotų gėrimų, kuriuose yra labai daug cukraus. Taip pat rekomenduočiau cukrumi nesaldinti kavos bei arbatos ir valgyti kiek įmanoma mažiau kepinių. Norintiems maitintis sveikai derėtų išsiugdyti įprotį skaityti produktų etiketėse nurodytą  sudėtį ir rinktis tokius gaminius, kuriuose yra mažiausiai pridėtinio cukraus. Ir, žinoma, stengtis dažniau patiems gaminti maistą, nes pusfabrikačiuose yra gausu ne tik cukraus, bet ir kitokių organizmui žalingų medžiagų“, – sako I. Spėčiūtė.

Kasdien rekomenduojama suvartoti ne daugiau nei 25 g arba 5 arbatinius šaukštelius pridėtinio cukraus. „Žinoma, geriausia pridėtinio cukraus išvis nevartoti ir nekeisti jo į kitus saldiklius“, – sako šeimos gydytoja.

Gydytoja teigia, kad organizmui gali būti žalingi ir natūraliai daug cukraus turintys produktai – vaisiai, sultys, pienas. Todėl būtina tokius produktus vartoti saikingai ir stebėti savo organizmo reakciją. 

„Piene esančioje laktozėje yra cukraus, o laktozė neretai sukelia virškinimo sutrikimų, pilvo pūtimą, mažina darbingumą. Todėl reikėtų stebėti, ar pavartojus pieno produktų neatsiranda minėtų simptomų. Jei vis dėlto jie pasireiškė, derėtų sumažinti pieno vartojimą ar net jo atsisakyti“, – pataria medikė. 

Pasak I. Spėčiūtės, itin svarbu, kad sveikai maitintųsi tiek suaugusieji, tiek vaikai, – nuo mažų dienų susiformavę įpročiai gali turėti lemiamos įtakos visam gyvenimui. 

„Skaičiuojama, kad Lietuvoje yra iki 20 proc. nutukusių ir antsvorį turinčių vaikų, todėl yra itin svarbu nuo pat vaikystės formuoti sveikos mitybos įpročius. Bėgant metams ir nekeičiant netinkamos mitybos, tas svoris tik didėja. Kuo ilgiau netaisyklingai maitinamasi, tuo sunkiau tampa tuos įpročius pakeisti, – tikina šeimos gydytoja. – Tačiau svarbu ne tik atkreipti dėmesį į mitybą, bet ir išgerti pakankamai vandens, kokybiškai išsimiegoti, būti fiziškai aktyviems ir leisti laiką gryname ore. Sveikas gyvenimo būdas yra svarbu kiekviename amžiaus tarpsnyje.“

PALIKTI KOMENTARĄ

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top